17 yaşından sonra boy uzaması

Teşekkür ederim incelediğin için boyum uzamadı yazmışım ama şimdi aklıma geldi geçen 2 sene de 5 cm falan atmışım.ekim 17 den bugüne kadar Yani 4 ay olcak en az 2 cm uzadım.Yaşadığım şehirde çocuk endokrin yok yakın zamanda il dışına çıkıp endokrine gideceğim sonucu buraya yazmayı düşünüyorum.
Yılda 7-10 cm birden boy attığınız dönemi geçtiniz mi peki? Genelde 2-3 sene içinde 20-30 cm uzuyor erkekler bu dönemde. Böyle net bir döneminiz olmadıysa daha uzarsınız bence, ama kemik yaşınız 18'e yakın duruyor, takvim yaşınızla uyumlu. Kemik yaşı geride olsaydı daha rahatlıkla uzarsınız derdim.

Mutlaka gidin, beni de haberdar edin. Kollarınızın uzaması tamam ama vücudun kalanı kollara yetişecek olabilir. Son 1 yılda 1 cm'den az uzayınca büyüme durmuş deriz. Sizin 185'e kadar yolunuz olabilir gibi umuyorum.

Yılda 7-10 cm birden boy attığınız dönemi geçtiniz mi peki? Genelde 2-3 sene içinde 20-30 cm uzuyor erkekler bu dönemde. Böyle net bir döneminiz olmadıysa daha uzarsınız bence, ama kemik yaşınız 18'e yakın duruyor, takvim yaşınızla uyumlu. Kemik yaşı geride olsaydı daha rahatlıkla uzarsınız derdim.

Mutlaka gidin, beni de haberdar edin. Kollarınızın uzaması tamam ama vücudun kalanı kollara yetişecek olabilir. Son 1 yılda 1 cm'den az uzayınca büyüme durmuş deriz. Sizin 185'e kadar yolunuz olabilir gibi umuyorum.
Hocam 8. Sınıfta boyumun 164 olduğunu düşünüyorum. 2 sene önce yani tam 16 ya girerken oluyor herhalde , 171 falan ondan sonra şuan ki halim var zaten.8 den 9 a geçerken uzadım ama böyle çok büyük yükselişler bence olmadı zaten yaklaşık toplam 14 cm falan uzamışım.

Merhabalar bu röntgen için randevu almam gereken bölüm hangisidir?
Endokrin veya ortopediye giderseniz bence yardımcı olurlar.

Hocam birde şunu sormuşsunuz görmemişim ben 7 aylık doğmuşum ama boyum 50 cm miş doktor çok iyi demiş ve baya kısa sürede yakalamışım akranlarımı.Biri de erken doğan kişilerin fiziği geç oturuyor demişti ne kadar doğru bilmiyorum ama ekleyeyim belki bir fayda verir diye düşündüm.

Son düzenleme:
Biri de erken doğan kişilerin fiziği geç oturuyor demişti ne kadar doğru bilmiyorum ama ekleyeyim belki bir fayda verir diye düşündüm.
2 yaşa kadar erken doğan bebekleri 9 aya tamamlayarak değerlendiririz. Mesela siz doğduktan sonra 6 aylıkkenki boyunuz, 4 aylık bir normal bebekle karşılaştırılır. Ama iki yaşından sonra böyle bir karşılaştırmaya gerek kalmıyor. Geç ergenlik ve geç boy atma daha farklı bir genetik.

2 yaşa kadar erken doğan bebekleri 9 aya tamamlayarak değerlendiririz. Mesela siz doğduktan sonra 6 aylıkkenki boyunuz, 4 aylık bir normal bebekle karşılaştırılır. Ama iki yaşından sonra böyle bir karşılaştırmaya gerek kalmıyor. Geç ergenlik ve geç boy atma daha farklı bir genetik.

Yaş 21 kilo 60 boy 1.75
Anne 1.70 baba 1.89
Benim kapanmış mı ne olmuş hocam bir bakabilir misin?

Dosya Ekleri

• resim.png
    resim.png
    761,8 KB · Görüntüleme: 204
Yaş 21 kilo 60 boy 1.75
Anne 1.70 baba 1.89
Benim kapanmış mı ne olmuş hocam bir bakabilir misin?
Son 2-3 yılda kaçar cm uzadınız?

Kapanmış gibi duruyorlar ama bu görüntüde görüp de takip ettiğim çocuk hiç olmadı, tıp öğrencisiyim henüz, dolayısıyla bu şekilde görünen insan ne kadar uzar bilmiyorum, ama eğer son 2-3 yılda 3er cm falan uzadıysanız 180i geçmezsiniz gibi sanırım, eğer son yıllarda pek uzamadıysanız son boyunuza ulaşmışsınız. Anne-babanıza baksak daha uzun olmanız gerekir, bu sebeple net bir şey söyleyemedim. Eğer kollarınız bacaklarınıza oranla fazla uzunsa bacaklarınızdandan daha fazla boy atma durumunuz da olabilir.

Son 2-3 yılda kaçar CM uzadınız?

Kapanmış gibi duruyorlar ama bu görüntüde görüp de takip ettiğim çocuk hiç olmadı, tıp öğrencisiyim henüz, dolayısıyla bu şekilde görünen insan ne kadar uzar bilmiyorum, ama eğer son 2-3 yılda 3'er CM falan uzadıysanız 180i geçmezsiniz gibi sanırım, eğer son yıllarda pek uzamadıysanız son boyunuza ulaşmışsınız. Anne-babanıza baksak daha uzun olmanız gerekir, bu sebeple net bir şey söyleyemedim. Eğer kollarınız bacaklarınıza oranla fazla uzunsa bacaklarınızdandan daha fazla boy atma durumunuz da olabilir.

Galiba kapanmış ya cevaplarınız için teşekkür ederim, elim kırıldı mı diye röntgen çektirmiştim, aklıma geldi bir araştırayım dedim ve sizi gördüm cevaplar için çok teşekkür ederim.

Son 2-3 yılda kaçar cm uzadınız?

Kapanmış gibi duruyorlar ama bu görüntüde görüp de takip ettiğim çocuk hiç olmadı, tıp öğrencisiyim henüz, dolayısıyla bu şekilde görünen insan ne kadar uzar bilmiyorum, ama eğer son 2-3 yılda 3er cm falan uzadıysanız 180i geçmezsiniz gibi sanırım, eğer son yıllarda pek uzamadıysanız son boyunuza ulaşmışsınız. Anne-babanıza baksak daha uzun olmanız gerekir, bu sebeple net bir şey söyleyemedim. Eğer kollarınız bacaklarınıza oranla fazla uzunsa bacaklarınızdandan daha fazla boy atma durumunuz da olabilir.
Hocam merhabalar bana da yardımcı olabilir misin

Hocam merhabalar bana da yardımcı olabilir misin
Ufak bir fikir verip yönlendirme yapabilirim sadece. Boy konusunda kesin konuşmak pek doğru olmuyor.

1. Boyunuz kaç? Anne baba boyları kaç?
2. Yaş, cinsiyet, kilo
3. Son 5 yıldaki "yıllık" boy uzama miktarınızı tek tek yazın, son 6 ayda kaç cm uzadınız yazın.
4. Ergenliğe ne zaman girdiniz? Boy attınız mı? Ailede amca/dayı vs "lisede boy attı, askerde boy attı" gibi hikayeleri olanlar var mı?
5. Hiç doktora gittiniz, röntgen çekildiniz, kemik yaşı vs hesaplandı mı?

Geri
Yukarı