1700X ve 5700XT düşük FPS veriyor

Göktuğ İnal

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu ikili ile normalde alacağım FPS değerinin yarısını alıyorum. Ne yaptıysam FPS yükselmiyor. Windows güncel, BIOS güncel, ekran kartı driver güncel. Bunun yanı sıra MSI Afterburner değerleri FPS harici normal. Isı değeri, işlemci kullanımı, işlemci ısısı, RAM kullanımı normal. Disk sağlığı normal, ekran kartını driverdan şüphelendiğim için önceki sürümünü de denedim fakat o durumda da FPS aynı. Neredeyse tüm FPS oyunlarında en düşük ayar ile en yüksek ayar arasında FPS farkı en yüksek ile en düşük FPS farkı yok denecek kadar az.
Donanımlar;
  • AMD Ryzen 1700X-Cooler Master sıvı soğutma mevcut
  • ASUS ROG X370 Crosshair Vİ
  • G.Skill 8x2 3000 MHz
  • MSI 5700XT

Bu ekran kartı 3060'dan daha güçlü. Eğer 1080p'de r7 1700x ile kullanıyorsanız çok büyük darboğaz yersiniz bu konuda yapacak bir şey yok. İşlemcinizi r5 5600'e yükseltebilirseniz tüm sorununuz çözülür.

Şu anda denediğim ve oynadığım iki oyun var.
İlk olarak Warzone 2.0 ultra ayarlar 70-90 arası internette 2K çözünürlükte bu FPS alınıyor. harici olarak PUBG en yüksek ve en düşük ayarda 50-80 arası ara ara çok nadir 100 ü görüyor fakat bunun harici PUBG de dropvari donma takılma oluyor akıcı değil. Monitörüm 144 Hz ViewSonic XG2405-2

Bu ekran kartı 3060'dan daha güçlü. Eğer 1080p'de r7 1700x ile kullanıyorsanız çok büyük darboğaz yersiniz bu konuda yapacak bir şey yok. İşlemcinizi r5 5600'e yükseltebilirseniz tüm sorununuz çözülür.
Darboğaz işlemciden kaynaklı olacağını zannetmedim pek aynı ikili ile benim aldığım FPS 2 katı alınıyor

Şu anda denediğim ve oynadığım iki oyun var.
İlk olarak Warzone 2.0 ultra ayarlar 70-90 arası internette 2K çözünürlükte bu FPS alınıyor. harici olarak PUBG en yüksek ve en düşük ayarda 50-80 arası ara ara çok nadir 100 ü görüyor fakat bunun harici PUBG de dropvari donma takılma oluyor akıcı değil. Monitörüm 144 Hz ViewSonic XG2405-2

Darboğaz işlemciden kaynaklı olacağını zannetmedim pek aynı ikili ile benim aldığım FPS 2 katı alınıyor
Çözünürlük arttıkça ekran kartı kullanımı artar. Sen işlemciden kısıtlandığın için 70fps alıyorsun ekran kartın %60 çalışıyor diyelim. Adam 2k'da oynarken ekran kartını %100 çalıştırıp gene 70fps alacak. O yüzden youtubede gördüğün 2k'da seninle aynı fps'i alınca benden 2 katı fazla fps alıyor diyemezsin çünkü ekran kartı daha çok zorlanıyor ve daha çok çalışıyor. Sen işlemcin yüzünden belirli bir fps'i geçemeyceksin bunu en azından para harcamadan azaltmanın tek yolu ayarları ultraya çekmen. Low'da da aynı fps'i alacaksın ultra'da da. Bari yüksek ayarlarda oyna işlemci değiştirene kadar.

Ekran kartının vermesi gereken FPS'i işlemciniz kısıtlıyor çünkü o işlemcinin elinden gelen bu, muhtemelen oyunları sen de 2K çöznürlükte açarsan sen de aynı değerleri alırsın. Yukarıda arkadaş iyi açıklamış.

Çözünürlük arttıkça ekran kartı kullanımı artar. Sen işlemciden kısıtlandığın için 70fps alıyorsun ekran kartın %60 çalışıyor diyelim. Adam 2k'da oynarken ekran kartını %100 çalıştırıp gene 70fps alacak. O yüzden youtubede gördüğün 2k'da seninle aynı fps'i alınca benden 2 katı fazla fps alıyor diyemezsin çünkü ekran kartı daha çok zorlanıyor ve daha çok çalışıyor. Sen işlemcin yüzünden belirli bir fps'i geçemeyceksin bunu en azından para harcamadan azaltmanın tek yolu ayarları ultraya çekmen. Low'da da aynı fps'i alacaksın ultra'da da. Bari yüksek ayarlarda oyna işlemci değiştirene kadar.
PUBG de ekran kartı kullanımı 100 CPU kullanımı 40 larda ben bundan bir şey anlamadım açıkçası, ayrıca dropvari durumda var.

PUBG de ekran kartı kullanımı 100 CPU kullanımı 40 larda ben bundan bir şey anlamadım açıkçası, ayrıca dropvari durumda var.
Hocam şöyle düşünün. İşlemci kullanımı %100 olmasa bile darboğaz yapabilir. Oyunlar için tekli çekirdek skoru önemli %40 kullanması demek 8 çekirdekten neredeyse 4 tanesinin max yükte çalıştığı anlamına geliyor fakat demek ki max güçleri yetmiyor. Ben aynı ekran kartını r5 3600 ile 2k çözünürlükte kullanıyordum. Soğutucum stok soğutucuyken 3.6ghz sabit kullandım CPB kapalı tutuyordum soğutucuyu değiştirip CPB açınca 4.2ghz'e geçti ve valorant ultrada fps'im 320'den mi ne 400'e çıktı. Önceden de ekran kartı kullanımı %100dü. Yani anlayacağınız sizin r5 5600'e geçmeniz lazım.

Geri
Yukarı