18 yaşına girmiş birisi motor alabilir mi?

Ahmet Uygur

Hectopat
Arkadaşlar bir ay önce 18 yaşına girdim ve motor almak istiyorum. Ehliyete başvurdum alacağım ama şu an ehliyetim yok, başka hiçbir aracım olmadı. Bu motoru direkt gidip üstüme alabilir miyim?
Veli olmadan alabilir miyim, onu soruyorum arkadaşlar, yanlış anlaşılmasın. Ayrıca alabiliyorsam herhangi bir belge falan gerekiyor mu? Direkt adamla buluşup, ekspertize götürüp sorun yoksa noterde sorunsuz alabilir miyim üstüme?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ehliyet gerekmiyor değil mi? Daha yeni başvurdum ehliyete kurs bile başlamadı ona göre cevap veriniz.

Satın almak için ehliyet gerekmiyor ama kullanmak için ehliyet gerekiyor. Satın aldığınız şey ile ilk günden ceza yemek istemezsiniz diye düşünerek ehliyetli birisi ile gidiniz.
"ehliyetsiz araç kullanmanın 2022 yılı için belirlenen temel cezası 3674 TL'dir. Bunun direk ödenmesi durumunda %25 indirimli hali yani 2755,5 TL ödenir. Bunun haricinde ehliyetsiz araç kullanma ruhsat sahibine de ceza verilmesini gerektiren bir durumdur."

Arkadaşlar bir ay önce 18 yaşına girdim ve motor almak istiyorum. Ehliyete başvurdum alacağım ama şu an ehliyetim yok, başka hiçbir aracım olmadı. Bu motoru direkt gidip üstüme alabilir miyim?
Veli olmadan alabilir miyim, onu soruyorum arkadaşlar, yanlış anlaşılmasın. Ayrıca alabiliyorsam herhangi bir belge falan gerekiyor mu? Direkt adamla buluşup, ekspertize götürüp sorun yoksa noterde sorunsuz alabilir miyim üstüme?
Ehliyete gerek olmadan da alabilirsiniz. Elbetteki binmeden önce ehliyetinizi alsanız iyi olur :).

Geri
Yukarı