2,5 senenin ardından yeni nesil konsollar beklediğinizi verebildi mi?

Microsoft halen yeni nesil bir oyun çıkarmadı o yüzden Xbox tarafı hayal kırıklığı yaşattı.
Playstation tarafında büyük oyunlar geldi ve güzellerdi ama sayılarının artması gerekiyor.
Ana akım firmalar halen yeni nesile damga vuracak ve yeni nesile özgü olacak bir oyun çıkarmadı.
Genel olarak az oyun çıkıyor , çıkan oyunlar problemler ile çıkıyor ve bekleneni veremiyor.

Çıkan oyunlar problemler ile çıkıyor

Hocam bu kısmı anlamadım. Ne gibi problem oluyor ki yeni nesil oyunlarda ben mi denk gelmedim?

Fiyat-beklenti-karşılık bakımından Series S görevini yaptı, Series X sınıfta kaldı, PS5 süreyi idare etti denebilir sanırım.

Evet en net özeti bence de bu şekilde. Series X Microsoft yüzünden harcandı.

Hocam bu kısmı anlamadım. Ne gibi problem oluyor ki yeni nesil oyunlarda ben mi denk gelmedim?

Evet en net özeti bence de bu şekilde. Series X Microsoft yüzünden harcandı.
Optimizasyon , bug ve bir sürü problem oluyor.
Çıkmamış oyunları piyasaya sürüp 50 gb ilk gün yaması atıyorlar.

Optimizasyon, bug ve bir sürü problem oluyor.
Çıkmamış oyunları piyasaya sürüp 50 GB ilk gün yaması atıyorlar.

Xbox özel oyunlarını bilmiyorum fakat hiçbir PS Exc'de öyle bir durumla karşılaşmadım. 3. parti oyunlarda olabilir dediğiniz durum ben hatırlayamadım yine ama başıma gelmedi. Sadece en son A Plague Tale Requıem oynarken ilk başta otlara girince performans düşmesi oluyordu arkasından gelen güncellemeyle onu çözmüşler. 2K 30FPS çalışıyor zaten optimizasyon anlamında bayağı kötü olmuştu. Onun dışında 3. parti oyunlarda da bug vs görmedim.

Xbox Series S fp açısından görevini yaptı fakat Xbox Series X değmez bu nesilde de en iyi giden konsol PS5 oldu gibi.
Yani satma rakamları olarak öyle gözüküyor şu anlık. Ayrıca oyunlar genelde PS5'te daha iyi optimize çalışıyor.

Hala yeni nesilin başındayız -ki PS tarafında sağlam bir kaç oyun çıktı,- damga vuran oyunlar genellikle son zamanlara doğru çıkıyor. Xbox tarafından büyük bir oyun çıkmamasının sebebinin Gamepass olduğunu düşünüyorum çünkü büyük paralarla yapılmış 3A bir oyunu ilk günden Gamepass'e ekleyerek kar etmeleri çok zor. Series S f/p vaad ediyordu onu da başardı bence.

Hala yeni nesilin başındayız -ki PS tarafında sağlam bir kaç oyun çıktı,- damga vuran oyunlar genellikle son zamanlara doğru çıkıyor. Xbox tarafından büyük bir oyun çıkmamasının sebebinin Gamepass olduğunu düşünüyorum çünkü büyük paralarla yapılmış 3A bir oyunu ilk günden Gamepass'e ekleyerek kar etmeleri çok zor. Series S f/p vaad ediyordu onu da başardı bence.

Sorun vaat ettiklerini göstermemeleri hocam, bu adamlar nesil başı çıkış oyunu zaten vermediler. Halo'yu ertelediler, yalnızca 2021 yılında Flight Simulator, Halo, Forza ile iyi bir yıl geçirdiler. Ama Series konsolların pazarlamasını Fable, yeni State of Decay, Outer Worls 2, Everwild, Avowed, Hellblade II, Elder Scrolls IV gibi oyunlarla yaptılar, yıllar önce bunlardan bahsedip şu an adını bile geçirmiyorlar ne zaman geleceği de belli değil.

Sorun büyük oyun geliştirmemeleri değil yani, bunları mecburen aynı yıllara yığacaklar ya da Series neslini göremeyecekler. Planlara göre geçmiş yılları pas geçmiş oldular zaten, Starfield, Stalker 2, Redfall vs. beklenen oyunları da çeşitli nedenlerle ertelemeler aldılar.

Büyük oyun geliştirmiyorlar desen orta ölçekli oyun da vermiyorlar ki. Ellerinde tonlarca stüdyoyla ne yaptıkları belli değil, yalnızca Gamepass'e dışarıdan oyun bağlamaya çalışıyor gibiler. Sony tarafı fazla stüdyosu olmasa da en azından timed exclusive yapma yoluna gidiyor, kendi stüdyoları zaten başarılı işler yapıyor. Microsoft'ta nicelik olarak imkan var ama yapamıyorlar.

Geri
Yukarı