2 aylık kedim beni çok ısırıyor

Fotoğrafını atabilir misin? Kardeşin yüzünden de olabilir.
Fotoğraf maalesef atamıyorum çünkü PC'deyim. Kedinin resmini atayım diyorsan şunun gibi, fakat alt tarafı full beyaz.
unnamed.jpg

Benim 6 aylık yavrum var. En son elimi kardeşim çok korkuttuğunda kanatmıştı. Dediğim gibi kardeşinizden uzak tutun.
Ama sürekli yapıyor ve hep bana yapıyor. Az da değil yani. Hep kırmızı kırmızı çizikler var elimde.
Tırnaklarını kesmeniz lazım, ya da oyuncak vermeniz lazım ki enerjisini başka şekilde atsın. Yoksa sizle atmaya çalışır enerjisini.
Tırnaklarını kestik zaten fakat sorun hem ısırıp hem çok fazla tırmalaması. Ne gibi oyuncaklar alabiliriz?

Fotoğraf maalesef atamıyorum çünkü PC'deyim. Kedinin resmini atayım diyorsan şunun gibi, fakat alt tarafı Full beyaz.Eki Görüntüle 958862

Büyük ihtimalle "Sokak Kedisi" diye tabir edilen bir Tekir yavrusu. Tekirlerin hırçın olması azıcık da olsa doğasında var.(Diğer kedilere göre daha hırçın.) Ayrıca aşı falan oldu mu?

Çok basit bir yöntemi var. Isırdığında yüksek sesle "Hayır!" diye bağırın ve elinizi hızlıca kaldırın. Ben bu işlemi yapmakta geç kaldım ve büyüyünce dişleri çok daha sivrileşiyor. Şu an sıkıntı yani bizim için. Aman siz aynı hatayı yapmayın.

Büyük ihtimalle "Sokak Kedisi" diye tabir edilen bir Tekir yavrusu. Tekirlerin hırçın olması azıcık da olsa doğasında var. Ayrıca aşı falan oldu mu?
Evet oldu. Bir ara isal olmuştu kardeşim yüzünden ve maması yüzünden. Gittik ona özel mama aldık. Sanırım sokak kedisiydi annesi de. Ama tam hatırlamıyorum. Her aşısı oldumu tam bilmiyorum ama annem 2 kere aşıya götürdü.

Tırmalama kütüğü kesinlikle almanız lazım. Top da enerjini atması için iyi olur. Yukardan sallanan oyuncakları da seviyor kediler.
Ama tam hatırlamıyorum. Her aşısı oldumu tam bilmiyorum ama annem 2 kere aşıya götürdü.

Veteriner hangi aşıları olması gerektiğini söyler zaten.

Çok basit bir yöntemi var. Isırdığında yüksek sesle "Hayır!" diye bağırın ve elinizi hızlıca kaldırın. Ben bu işlemi yapmakta geç kaldım ve büyüyünce dişleri çok daha sivrileşiyor. Şu an sıkıntı yani bizim için. Aman siz aynı hatayı yapmayın.
Bağırsam da bırakmıyor. Elimi çekince eğilip bir anda atlıyor. Kurtulamıyorum kapıyı kapatıp gitmediğim sürece. Ayağa kalkınca ayağımı ısırıyor.
Tırmalama kütüğü kesinlikle almanız lazım. Top da enerjini atması için iyi olur. Yukardan sallanan oyuncakları da seviyor kediler.

Tırmalama kütüğü aldık, evde bir sürü top da var. Fakat hine de olmuyor. Bu arada evet söyledi, annem yaptı muhtemelen götürüp.

Elinizle oynatmayın, ipli toplu oyuncaklar ile oynatın. Elinizle sadece sevin. Eliniz ile oynamaya veya tırnaklamaya başladığı anda elinizi çekin ve hayır deyin. Oyuncak ile oynatmaya devam edin.

Maalesef kediler bu şekilde yanlış alıştırılıp sonra da doğasında var deniyor. Tamam doğasında var da, nasıl öğrenirse öyle gider. Kedi eğitimindeki en büyük hatadır bu el ile severek hırçın hale getirmek. Büyüyünce çok daha büyük bir problem haline gelir. Şimdiden önlemini alın.

En kötü ihtimalle de minik bir sprey şişesine su koyup, durması gerektiği zaman hayır deyip bir iki fıs su sıkın. O zaman hoşuna gitmez. Hayır komutu ile bir iki fıs. Komut ve arkasından gelecek su önemli. Buna da alışır zamanla, hayır deyince durmayı öğrenir.

Bu arada benim sandalyemi de çok seviyor. Geceleri hep orada yatıyor. Bunun sebebi nedir?
Elinizle oynatmayın, ipli toplu oyuncaklar ile oynatın. Elinizle sadece sevin. Eliniz ile oynamaya veya tırnaklamaya başladığı anda elinizi çekin ve hayır deyin. Oyuncak ile oynatmaya devam edin.

Maalesef kediler bu şekilde yanlış alıştırılıp sonra da doğasında var deniyor. Tamam doğasında var da, nasıl öğrenirse öyle gider. Kedi eğitimindeki en büyük hatadır bu el ile severek hırçın hale getirmek. Büyüyünce çok daha büyük bir problem haline gelir. Şimdiden önlemini alın.
Elimle oynatmıyorum. Kafasını sevmeye çalışıyorum fakat onda da ısırıyor. Biz elimizle de oynatmadık. Kedi bize bir kaç hafta geç gelmişti. Hastalanmıştı. Bir de elime saldırdığı zaman hayır diye bağırırsam daha çok hırşınlaşıyor.

Geri
Yukarı