2 ayrı diske Windows ve Ubuntu kurulumu

Quality38

Hectopat
Arkadaşlar selamlar, az önce ben 2. HDD'me Ubuntu kurdum. Sıkıntısız kuruldu. Yeniden başlat dedim yeniden başladığında Windows 10 açıldır. Açılışta hangi işletim sistemi açılsın diye bir şey çıkmıyor, direk Win 10 açılıyor. Hibernate'den kaynaklandığıunı düşünüyorum onu kapattım fakat hala aynı. Bilgisayarım>Özellikler>Gelişmiş Sistem Seçenekleri> Başlangıç ve Kurtarma> Başlangıçta işletim sistemlerini listele (30sn) seçeneği de işaretli, yardım edin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kali Linux kurulumunda kendi bootloader'ını da kuruyordu. Windows'unki Ubuntu'yu görmediği için atlıyor olabilir. İnternetten Ubuntu'nun Kali gibi kendi bootloader'ı var mı diye bakın, yoksa iki işletim sistemini de destekleyen bootloaderlara bakın.

Yanlış kurulum yapmışsınız. Grub'u kurarken size dizin sordu nereyi gösterdiniz ? Büyük ihtimalle sizin yaptığınız kurulunda Linux'u başlatabilmek için Linux'u kurduğunuz HDD yi biostan başa almak gerekecek. Öyle birşey yapmışsınız ki hangi işletim sistemini başlatmak isterseniz bios a girip o HDD'yi öncelikli konuma getirmelisiniz.

Yanlış kurulum yapmışsınız. Grub'u kurarken size dizin sordu nereyi gösterdiniz ? Büyük ihtimalle sizin yaptığınız kurulunda Linux'u başlatabilmek için Linux'u kurduğunuz HDD yi biostan başa almak gerekecek. Öyle birşey yapmışsınız ki hangi işletim sistemini başlatmak isterseniz bios a girip o HDD'yi öncelikli konuma getirmelisiniz.
Konuyla pek alakası yok gibi ama merakımdan sormak istiyorum, GRUB Windows'un olduğu bölüme/harddiski kuruluyor Linux'un olduğuna mı? Birçok Linux dağıtımını kurdum GRUB ayarlarıyla oynadım ama hiç dikkat etmedim nereye kurduğuna. Windows'unkinin yerini alıyorsa onun harddiskine kurulması lazım değil mi mantıken?

Konuyla pek alakası yok gibi ama merakımdan sormak istiyorum, GRUB Windows'un olduğu bölüme/harddiski kuruluyor Linux'un olduğuna mı? Birçok Linux dağıtımını kurdum GRUB ayarlarıyla oynadım ama hiç dikkat etmedim nereye kurduğuna. Windows'unkinin yerini alıyorsa onun harddiskine kurulması lazım değil mi mantıken?
Grub'u varsayılan olarak MBR'ye kurar. Windows'un Bootloaderinin olduğu bölüme. Linux kurulum sırasında Windows kurulu ise algılar ve Grub'u Windowsun MBR yi kurduğu bölüme atar bu sayede her iki işletim sistemi de aynı diskte kurulu olduğu halde sorunsuz çalışır. Farklı diske kurmak daha mantıklıdır aynı diski hem NTFS hem EXT4 olarak bölmemiş olursunuz yalnız GRUB'u Windows'un MBR sinin kurulu olduğu yere kurmak gerekir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı