20.000 TL Gaming laptop önerisi

@Artoria Pendragon buldum hocam, uzatmayacağım Turbo Boost kapanıp altına 200-300 TL bir soğutucu eklenirse 85 dereceyi geçmez çoğu oyunda. 6 ayda bir macun yenilemesi yapılıp cihazda ileride bir sorun çıkmazsa umarım sizde önerirsiniz :)

Hocam 26 yapın 4050 Victus alırsınız.

Soğutucuların etkisi yok, metal kasalarda anca etkisi oluyor. 200 TL'ye alınan bir soğutucu boşa masraf yani sadece, önemli olan cihazı yükseltmesi. 12450H-12650H gibi işlemcileri de Turbo kapatıp neyde kullanabilirse artık. Render performansını Turbo kapatmak çöp eder, CPU ağırlıklı oyunlarda düşürür vs. Anca GPU load oyunlar oynar. AMD işlemcilerin verimliliğinden dolayı da Turbo kapatmak o tip işlemcilerde iyi oluyor, yoksa Intel işlemcilerde performansı fazla etkileyebiliyor. Cihazda öyle çok iyi soğutma diye bir şey yok yani, G5'in benzeri.

Soğutucuların etkisi yok, metal kasalarda anca etkisi oluyor. 200 TL'ye alınan bir soğutucu boşa masraf yani sadece, önemli olan cihazı yükseltmesi. 12450H-12650H gibi işlemcileri de Turbo kapatıp neyde kullanabilirse artık. Render performansını Turbo kapatmak çöp eder, CPU ağırlıklı oyunlarda düşürür vs. Anca GPU load oyunlar oynar. AMD işlemcilerin verimliliğinden dolayı da Turbo kapatmak o tip işlemcilerde iyi oluyor, yoksa Intel işlemcilerde performansı fazla etkileyebiliyor. Cihazda öyle çok iyi soğutma diye bir şey yok yani, G5'in benzeri.
Monster'da aynı durum. Soğutucu aldık hiç bir yararı olmadı.

Bazı cihazlarda baya etkili olabiliyor hocam, ben ekran kartı yüklü oyunlar oynuyorum render yapmıyorum bana pek etkisi yok açıkcası. Alıp deneyimleyince göreceğiz artık.

Hocam siz olsanız hangisi seçerdiniz, ekonomik olarak da düşündüğümüzde aşağıdaki Lenovo'ya deger mi diger ikisine göre.

Eki Görüntüle 1823992Eki Görüntüle 1823986Eki Görüntüle 1823987

Yani hocam asıl sormak istediğim soru şu
1.laptop Lenovo'nun gözüme takılan iki dezavantajı diger ikisine göre fiyatı ve işlemcisi (bildiğime göre i 5 12500H Ryzen 5 5600H'dan daha iyi.
Farkı ekran kartı 3060.

2. laptop bu iki bilgisayarın ekran kartı diğer Lenovo'ya göre 3060 degil 3050.
Bu ilk hpdeki 3050 Ti ama işlemcisi Ryzen 5 5600H

3. Olanında biraz ekranı daha büyük
İslemcisi i5 12500H, bunun kinde de ekran kartı Ti değil.

Kısaca vazgeçilebilir olanı hangisi.
8 GB RAM mi (16 ya göre)
Ryzen 5 5600H mı (i5 12500H'e göre)
Yoksa 3050 mı (3050 Ti mı yoksa biraz daha pahalı 3060 mı)

O bazi cihazların çoğu AMD işlemcili olanlar zaten.

Bazı cihazlarda bayağı etkili olabiliyor hocam, ben ekran kartı yüklü oyunlar oynuyorum render yapmıyorum bana pek etkisi yok açıkçası. Alıp deneyimleyince göreceğiz artık.

Turbo Boost kapatmak işlemciyi kısıtlamak, gücünü kullanamamak demektir, cihaza boşa para veriyoruz o zaman. Türk birisi üretse eyvallah fakat üretilen bir şey yok burada. Kasa alıp logo basip iki reklam yapıp satıyorlar, kendi ırkıma bir düşmanlığım yok yani :D
Oyunlarda turbo boost gereksiz, performans moduyla nerdeyse aynı fpsyi alıyorsun ama sıcaklık 8-10 derece daha fazla oluyor. Performansta 50 fps olan oyun turbo boostta 70lere çıksa amenna açalım ama birinde 50 diğerinde 52. 2 fps içinde kimse pcsinin +10 derece daha sıcak çalışmasına razı olmaz.

Kendi adıma şu anki laptobumda amd 7940hs işlemci var turbo boostu kapattım. Mhzyi de maksimim-10 olacak şekilde ayarladım. Maksimum işlemci mhzsi 5200 bende onu 5190 yaptım. Uncharted 4 her şey ultrada sıcaklıklar 65-75 arası ki 75e 2 saat oynadıktan sonra ulaşıyor, fps 110larda her şey sonda dlss kapalı. Dlss kalite modunda 130lara çıkıyor. Final Fantasy XVde 70-75 arası fps 90larda geziyor, nvidianın tüm kıl tüy ayarları açık, her şey ultrada. Performans modunda fpslerde çok bi fark olmadı ama sıcaklıklar 80 civarındaydı. Turbo boostta direkt 90lara geliyordu, 95 olmadı ama 87-88 falan oldu ve fps yine benzerdi.

@acılıgong hocam siz atmıştınız sanırım, o videoyu atma şansınız var mı? Savaş oyunuydu online TUF 95 derece üstüydü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sadece bu değil başka videolar da var, 95 derece görüyor ancak performans düşürmedikten sonra sorun olmaz diye düşünüyorum.
4050 ekran kartında giriş seviyede en iyi cihaz Tuf bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı