2000TL'ye sistem önerisi

En çok işlemcide takılmışsın o konuda yardımcı olmaya çalışacağım:
Render konusunda 2 işlemcinin de birbirine üstünlüğü yok FX8350 ufak bir O.C ile 4670'i yakalıyor.
FX8350 ileride O.C edilebilir bir işlemci ve 4670 biraz daha güçlü ama O.C için çarpan kilidi sorunu var.
Ayrıca FX8350 daha fazla ısınıyor ama @SypeR modumuzun sisteminde soğutucu da dahil ayni 8350'nin en büyük problemi ısı ortadan kalkacak o yüzden problem yaşamazsın render yaparken büyük ihtimalle.
Not:650 watt PSU her türlü yeterli olacaktır.
Not2:Belleği ister tek ister çift slot al sana kalmış.

En çok işlemcide takılmışsın o konuda yardımcı olmaya çalışacağım:
Render konusunda 2 işlemcinin de birbirine üstünlüğü yok FX8350 ufak bir O.C ile 4670'i yakalıyor.
FX8350 ileride O.C edilebilir bir işlemci ve 4670 biraz daha güçlü ama O.C için çarpan kilidi sorunu var.
Ayrıca FX8350 daha fazla ısınıyor ama @SypeR modumuzun sisteminde soğutucu da dahil ayni 8350'nin en büyük problemi ısı ortadan kalkacak o yüzden problem yaşamazsın render yaparken büyük ihtimalle.
Not:650 watt PSU her türlü yeterli olacaktır.
Not2:Belleği ister tek ister çift slot al sana kalmış.

Hocam bahsi geçen işlemci 4670k k=çarpan kilitsiz. Fx i overclock edip 4670 i yakalıyor diyorsunuz, 4670 yerinde saymıyor :)

Hâlâ AMD sistem dizmek için gerekli bir sebep göremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Erkut Tekoğlu

Hala Intel'i savunmaya çalışıyorsunuz. Eğer bir işlemci OC edilemiyorsa o işlemci yerinde sayıyor demektir. Ne olmuş yani 32nm ise mimarisi? Ayrıca o işlemciyi ben kendim kullanıyorum. Hatta stok fanı ile kullanıyorum.
Aslına bakarsanız Intel'in AMD'ye göre çok daha fazla ısınma sorunu var. Bunu bizzat Intel kendi açıkladı. Sebebi ise kendilerine güven ve maliyeti aşağıya çekmek için işlemci içinde bulunan çekirdeklerin ısı transfer malzemesini kalitesiz bir malzemeden üretip koydukları için ve bu parça tam olarak çekirdekli kapatmadığı için daha fazla ısınıyor.

Ayrıca soğutucu bulunduğundan işlemci stok hızlarda max. 32-34 derece görür. OC yaparsanız (çıkılan hıza göre) max. 48-55 derece görür. Ki bu ısı değerleri stok fana göre süper müper lüper değerlerdir.

Birde bahsettiğiniz çift kanal olayı (2x4 GB gibi) Intel için geçerlidir. AMD bellekleri çift kanal olarak kullanmaz. O yüzden 1x8 2x4'e göre çok daha iyi sonuç verir. Ben AMD sistemde daha uygundu o öneriyi yaparken ki seçtiğim ram. Yoksa tek modül candır AMD için.

Bence AMD sistem dizilmeli.
2000TL'lik sistemi Intel yapmanın ne anlamı var ki?

Orası doğru hocam, ekran kartını erteleyeceğim. "Tabanı sağlam kurmak istiyorum."
Bir müddet eski ekran kartımla idare etmeye kadar verdim. Render için Intel işlemci çok daha performanslı duruyor.

@Erkut Tekoğlu

Hala Intel'i savunmaya çalışıyorsunuz. Eğer bir işlemci OC edilemiyorsa o işlemci yerinde sayıyor demektir. Ne olmuş yani 32nm ise mimarisi? Ayrıca o işlemciyi ben kendim kullanıyorum. Hatta stok fanı ile kullanıyorum.
Aslına bakarsanız Intel'in AMD'ye göre çok daha fazla ısınma sorunu var. Bunu bizzat Intel kendi açıkladı. Sebebi ise kendilerine güven ve maliyeti aşağıya çekmek için işlemci içinde bulunan çekirdeklerin ısı transfer malzemesini kalitesiz bir malzemeden üretip koydukları için ve bu parça tam olarak çekirdekli kapatmadığı için daha fazla ısınıyor.

Ayrıca soğutucu bulunduğundan işlemci stok hızlarda max. 32-34 derece görür. OC yaparsanız (çıkılan hıza göre) max. 48-55 derece görür. Ki bu ısı değerleri stok fana göre süper müper lüper değerlerdir.

Birde bahsettiğiniz çift kanal olayı (2x4 GB gibi) Intel için geçerlidir. AMD bellekleri çift kanal olarak kullanmaz. O yüzden 1x8 2x4'e göre çok daha iyi sonuç verir. Ben AMD sistemde daha uygundu o öneriyi yaparken ki seçtiğim ram. Yoksa tek modül candır AMD için.

Hocam bir önceki mesajda da belirttim, yanlış anlaşılmasın 4670 değil, 4670"k" dan bahsediyorum. Gayet ileriye dönük bir işlemci kendisi. Bahsettiğiniz olay Haswell işlemciler için geçerli değil sanırım. Ram olarak sizinle bu konuda da hemfikir değilim, Haswell çekirdekler Ram'den bağımsız çalışmakta. Ortada büyük bir yanlış anlaşılma var sanırım, ben neden 4670k olmasın onu merak ediyorum. Bütçe AMD al diyor, evet haklısınız; SLI destekli, ileriye dönük bir sistem kurmak istiyorum, ekran kartını DX12 düşünüyorum. Eski kartımla bir müddet daha idare edebilirim. Yanlış mıyım?

Arkadaşım GTX7xx serisi bu gidişle DX 12 desteğini de alacak.

Ayrıca dikkat edersen 4670K aldığında bütçeni iyice aşmış oluyorsun. Zira K takılı bir işlemciye uygun anakartta alman gerekecek. Yani masraflı. Ayrıca GTX260 render için bile çok eskimiş bir kart ve döneminin orta seviye kartı. Yani çokta iyi değil. Yeni nesil bir ekran kartı olan GTX770 ile 4 Way SLI şeklinde olan GTX260'lardan bile daha iyi render performansı alırsın.

Umarım anlamışsındır. Ayrıca Ram'ler işlemci içine taşınmadıkça çekirdekler Ram'den bağımsız çalışamaz.

Hocam buraya kör katılık yapmaya gelmedim, yanlış anlaşılmak istemem. DX12 gelene kadar ekran kartını bekleteyim diyorum. 2000 değil, 1500'e rahat İşlemci, RAM, Anakart kombosu yapılıyor.
4670k
MSI GD65
8gig Corsair 1866
Böyle bir sistem dizmekle hata mı yapmış olurum?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı