2023'te Windows 7 kullanmak

tyfnefekan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
🇹🇷
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Vivobook M1502IA-EJ129W - Ryzen 5 4600H | 8GB DDR4 3200 MHz | 256 GB NVMe SSD | Win11 Pro x64 / iPad 9.Nesil 64GB WiFi / Samsung A12 Nacho 64GB
Meslek
Öğrenci
RAM
4 GB DDR3 1066 MHz
SSD veya HDD modeli
120 GB SSD
Ekran kartı
ATI Radeon Mobility 5450
Anakart
Dell Inspiron 1564
İşlemci
1. Nesil Intel i5 430M
Windows 10 ve 11'in telemetri, sistem kaynağı kullanımı ve bazı şeyleri dayatması yüzünden çok kullanmak istemiyorum.
Linux ise ekran kartının sürücüsünü yüklerken binbir türlü uğraştırıyor. (sistemin dahili sürücüsü yüklüyken bilgisayar açılırken ve uyku modundan çıkarken ekran beyaz oluyor ve çeşitli hata mesajları çıkıyor.)

Gerek nostalji gerek basit işlemler için (internet, CD açma, ofis vb.) Kullanılacak. Bilgisayarın orijinal ürün anahtarı, kurtarma ve sürücü CD'leri elimde mevcut. Telemetri ve Windows 10 yükseltme güncellemeleri hariç SP1 ve tüm güncellemeler yüklenecek, korsan yazılım katiyen yüklenmeyecek.

Tarayıcı: Firefox 115 esr+uBlock Origin.
Antivirüs: Kaspersky Free+Comodo firewall.

Bu yapılandırmayla günümüzde Windows 7 kullanılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani, olabilir aslında. Ama her ne kadar korsan yazılım yüklemeseniz de, her ne kadar AV yazılımı kullansanız da sonuçta o desteği kesilmiş bir işletim sistemi. Mutlaka bir açığı bulunacaktır. Bu yüzden bilginiz olsun, ha tabii ki güncel ve desteği olan bir işletim sistemi de tamamen korumalı olamaz, ancak desteği kesilmiş olanın güvenlik açığı, diğerlerine göre çok çok daha fazla olur.

Windows 10 ve 11'in telemetri, sistem kaynağı kullanımı ve bazı şeyleri dayatması yüzünden çok kullanmak istemiyorum.
Linux ise ekran kartının sürücüsünü yüklerken binbir türlü uğraştırıyor. (sistemin dahili sürücüsü yüklüyken bilgisayar açılırken ve uyku modundan çıkarken ekran beyaz oluyor ve çeşitli hata mesajları çıkıyor.)

Gerek nostalji gerek basit işlemler için (internet, CD açma, ofis vb.) Kullanılacak. Bilgisayarın orijinal ürün anahtarı, kurtarma ve sürücü CD'leri elimde mevcut. Telemetri ve Windows 10 yükseltme güncellemeleri hariç SP1 ve tüm güncellemeler yüklenecek, korsan yazılım katiyen yüklenmeyecek.

Zaten sistemin eski antivirüs kullanmayı tavsiye etmem. LoL falan oynayacaksan olur, yeni yılda Steam desteği kesiyor falan filan.

Hocam Windows 7 çok kalitesiz ben kullandım çok fazla kasıyordu hiçbir uygulamaya girilmiyordu hatta bilgisayar çom fazla ısınıyordu hiçbir şey yüklenmiyordu eğer yapılandırma yapacaksan orasını bilemem ama bence kullanma çok kötü bilgisayar.

Eğer oyun de oynamayı planlıyorsanız 2024'e kadar Steam desteği var 2024 de kesilecek onun dışında zaten anti vürüsünüz var Kaspersky bir de lisanslarsanız kullanabilirsiniz. Ama risk altında olacağınızı unutmayın çünkü güvenlik güncellemesi almıyor malumunda ben eski PC de Windows 7'yi rahat rahat kullandım.

Sanal makineye kurmuştum tek kelime mükemmel fakat YouTube falan girilmiyordu onunda eski tarayıcıdan kaynaklıdır herhalde hatta Windows 2000 bile kullanılabilir hâlâ GTA VC ve GTA Sa falan oynarsınız kısacası tüm Windows lar güzel

Kullanmanızı tavsiye etmem çünkü güncellik her zaman iyidir. Lakin eski bir donanıma sahipseniz Linux da tercih etmiyorsanız Windows 7 zorakidir.

Yani, olabilir aslında. Ama her ne kadar korsan yazılım yüklemeseniz de, her ne kadar AV yazılımı kullansanız da sonuçta o desteği kesilmiş bir işletim sistemi. Mutlaka bir açığı bulunacaktır. Bu yüzden bilginiz olsun, ha tabii ki güncel ve desteği olan bir işletim sistemi de tamamen korumalı olamaz, ancak desteği kesilmiş olanın güvenlik açığı, diğerlerine göre çok çok daha fazla olur.
Anladım, o zaman az bir şey risk alıp kuracağım.

Geri
Yukarı