2023'te Windows 8.1 vs. Windows 7

TheVanguard

Kilopat
Yer
Saint-Valery-sur-Somme, France
Daha fazla  
İyi akşamlar arkadaşlar. Core 2 Duo T6500'lü, 4 GB RAM'li, NVIDIA GeForce G102M'li laptopuma Windows 8.1 kurdum, ancak güncellemeleri kurduktan sonra hafif kasıyor gibi. Tabii, çok da göze batacak düzeyde değil. Sizce Windows 7 kurayım mı?

İyi akşamlar arkadaşlar. Core 2 Duo T6500'lü, 4 GB RAM'li, NVIDIA GeForce G102M'li laptopuma Windows 8.1 kurdum, ancak güncellemeleri kurduktan sonra hafif kasıyor gibi. Tabii, çok da göze batacak düzeyde değil. Sizce Windows 7 kurayım mı?

Widndows 10 Lite kurun hata linki ama isterseniz Windows 7 Lite'de

Hocam Windows xp'den sonra her Windows sürümünde gereksiz bir ağırlık bir yük mevcut. Her sürümde de bu artarak ilerlemeye devam ediyor. Tavsiyem hafif Linux dağıtımlarına yönelmek. Örneğin LXLE, Fedora LXDE, Endeavour LXDE, antiX deneyebilirsiniz.

Windows'tan vazgeçemeyen bir kullanımınız varsa da en iyi ihtimalle Revios gibi ayarlı ve hafifletilmiş Windows 10'lara bakabilirsiniz. Orijinal Windows hiç çekilmiyor artık. Hele de böyle donanımlarda.

Windows 8.1 bende kurmuştum ilk zamanlar biraz kasıyor ama sonra kasmadan eser kalmıyor bence Windows 8.1 de kalın.

Benimde sizin sisteminize baya benzer bi sistemim var,Win 10 lite kullanıyorum ve gördüğüm herkese yüklüyorum bedavaya çok performanslı, ram kullanımı 700mb, işlemci boşta %1(Sürüm=Win 10 Enterprise 2015 lite),yani kısacası tavsiye ederim denemenizi isterseniz linkini atarım iso dosyasının.

Arkadaşın bilgisayari Windows 8.1 de donuyor sen ona daha da yük bindirecek sistem söylüyorsun.

Konuya gelirsek Windows 7 bence 8.1'e gore daha iyi.

En basiti Chrome bile 7 veya 8.1'e destek vermiyor ve güvenlik güncelleştirmeleri dahi yok 4 GB RAM Windows 10 için yeterli. Konu sahibinin sistemi 8.1 kaldırıyorsa 10 da kaldırır.

Ya 8.1 de kalın, ya da benim yaptığım gibi Linux Mint Xfce kurup öğrenmeye başlayın. Windows 7 eski olur diye düşünüyorum, tabii oynayacağınız oyuna bağlı. (oyun oynuyorsanız)

Linux Mint Xfce kurarsan Steam kurup Steam'deki çoğu oyunu oynayabilirsin. Steam'de proton adlı ara katman yazılımını indirmen gerekebilir oyun oynayacaksan. Steam'de Proton indirmek çok kolay.
Bir de MSI Afterburner'ın Linux'taki alternatifi olan MangoHud'ı da kurmak isteyebilirsin. (Isıları vs takip etmek için.) Steam dışındaki orijinal oyunları oynaman için de Lutris programını kurman gerekir.

Geri
Yukarı