24 Yaşında Mühendislik Okumak

Hypeer

Hectopat
Makaleler
1
Yazılım alanında ilerlemeyi düşünüyorum. Bu iş benim mesleğim olacak yani başka bir işte çalışmayı şu anlık düşünmüyorum. Kendimi eğitimsiz geliştirebileceğimi düşünüyorum ki öyle de oluyor zaten. Bu sıralar aklıma takılan şey Türkiye'de bilgisayar mühendisliği okumadan iyi bir iş sahibi olabilir miyiz? 2 yıllık programcılık okuyup + tecrübe ile iyi bir iş ve iyi bir maaş sahibi olamaz mıyız? Forumda bu tarz bilgileri olan kişilerden yardım beklemekteyim. 24 yaşında mühendislik kazanıp okusam mezun olana kadar 28 yaşında olacağım. Bu yaş iş hayatına atılmak için geç gibi geliyor. Sizin düşünceniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerim eğer maddi durumunuz iyi ise Amerika Kanada Almanya gibi yerlerde okumanız eğer çok iyi değilse Polonya Norveç italya gibi nispeten daha ucuz yerlerdi 4 yıllık okumanız sebebi ise 4 yılınızı hem eğitim alarak hemde part time bir işte çalışarak çok güzel bir ülkede çok güzel bir üniversitede harika bir şekilde geçirebilirsiniz böyle 4 yılınız kötü bir şehirde boşa geçmez
ayrıca 2 yıllık ile Türkiyede pek bir şey yapılacağını düşünemiyorum benim önerim yurtdışında alin eğitiminizi hem hayatınızı yaşarsınız hemde okursunuz iş bulma imkanlarınız çok daha basit ve yüksek maaşlı olur.
yada startup olaylarınada girebilirsiniz tabi 2 yıllık eğitimden sonra başarılı olacağı mechul

Şu an 27 yaşındayım, Temmuz sonu askere gidiyorum bedelli şekilde. Ağustos sonu açık-öğretim ile "Web Tasarımı ve Kodlama" bölümüne başlıyorum. Bölümü okumak kolay olduğundan zaten bir araç olacak sadece, asıl mesele eğitim sitelerinden aldığım kurslar ile kendimi geliştirmem.

Sırasıyla, Html+Css, Javascript, Bootstrap ve Node.Js öğrenip okul dönemi boyunca bunları mümkün olduğunca sindirmek planım ve tüm bunları memuriyetimi sürdürürken yapmayı hedefliyorum.

Eğer yapabilirsem sonrasında DGS ile yazılım veya bilgisayar mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum.
Düzgün bir plan ve özveriyle yapılamayacak hiçbir şey yok.

Iyi universitenin olayi sana referans vermesidir.
Cogu buyuk sirketin insan kaynaklari basvuran adaylarin okuluna bakip zart diye atiyor basvuruyu bir kenara. Bu is boyle malesef.

Ben Bogazici Universitesi olarak kefilim ki bu cocuk bilgisayardan anliyor. -> Diplomanin olayi bu.

Iste bu yuzden kendini ispat etmek zorunda kalmazsin, en azindan ilk baslarda.

Sende boyle bir referans olmayacagi icin, kendine farkli bir sey bulman gerekiyor.
"Ben 29 yasinda yeni mezun bir insanim ama X,Y,Z yaptim, P,Q,R biliyorum" diye gostermen gerekiyor.
Yoksa senden kucuk olmasina ragmen iyi yerlerden mezun olup senden daha tecrubeli insanlar arasindaki yarista kaybedersin.
Gercek bu.

Yapilmayacak sey degil, bir sure sonra mezun oldugun okulun da yasin da anlami azaliyor, "X senelik Y tecrubem var, A,B,C sirketlerinde calistim" demen yeterli oluyor ama bu seviyeye gelinceye dek cok calisman lazim.
Gozun yiyorsa bu isi git, yoksa bos yere zaman kaybetme.

Önerim eğer maddi durumunuz iyi ise Amerika Kanada Almanya gibi yerlerde okumanız eğer çok iyi değilse Polonya Norveç italya gibi nispeten daha ucuz yerlerdi 4 yıllık okumanız sebebi ise 4 yılınızı hem eğitim alarak hemde part time bir işte çalışarak çok güzel bir ülkede çok güzel bir üniversitede harika bir şekilde geçirebilirsiniz böyle 4 yılınız kötü bir şehirde boşa geçmez
ayrıca 2 yıllık ile Türkiyede pek bir şey yapılacağını düşünemiyorum benim önerim yurtdışında alin eğitiminizi hem hayatınızı yaşarsınız hemde okursunuz iş bulma imkanlarınız çok daha basit ve yüksek maaşlı olur.
yada startup olaylarınada girebilirsiniz tabi 2 yıllık eğitimden sonra başarılı olacağı mechul
Hocam ülke dışına çıkmayı şuanlık düşünmüyorum. Bende isterdim fakat imkanlar pek mümkün kılmıyor.

Şuan 27 yaşındayım, Temmuz sonu askere gidiyorum bedelli şekilde. Ağustos sonu açık-öğretim ile "Web Tasarımı ve Kodlama" bölümüne başlıyorum. Bölümü okumak kolay olduğundan zaten bir araç olacak sadece, asıl mesele eğitim sitelerinden aldığım kurslar ile kendimi geliştirmem.

Sırasıyla, Html+Css, Javascript, Bootstrap ve Node.Js öğrenip okul dönemi boyunca bunları mümkün olduğunca sindirmek planım ve tüm bunları memuriyetimi sürdürürken yapmayı hedefliyorum.

Eğer yapabilirsem sonrasında DGS ile yazılım veya bilgisayar mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum.
Düzgün bir plan ve özveriyle yapılamayacak hiçbir şey yok.
Sanırım bu sene sınava girip öyle bir kendimi deneyip bir sene boyunca diğer sınava hazırlanacağım. Cevabın için çok teşekkürler. Nodejs yerine golang düşün derim :)
Iyi universitenin olayi sana referans vermesidir.
Cogu buyuk sirketin insan kaynaklari basvuran adaylarin okuluna bakip zart diye atiyor basvuruyu bir kenara. Bu is boyle malesef.

Ben Bogazici Universitesi olarak kefilim ki bu cocuk bilgisayardan anliyor. -> Diplomanin olayi bu.

Iste bu yuzden kendini ispat etmek zorunda kalmazsin, en azindan ilk baslarda.

Sende boyle bir referans olmayacagi icin, kendine farkli bir sey bulman gerekiyor.
"Ben 29 yasinda yeni mezun bir insanim ama X,Y,Z yaptim, P,Q,R biliyorum" diye gostermen gerekiyor.
Yoksa senden kucuk olmasina ragmen iyi yerlerden mezun olup senden daha tecrubeli insanlar arasindaki yarista kaybedersin.
Gercek bu.

Yapilmayacak sey degil, bir sure sonra mezun oldugun okulun da yasin da anlami azaliyor, "X senelik Y tecrubem var, A,B,C sirketlerinde calistim" demen yeterli oluyor ama bu seviyeye gelinceye dek cok calisman lazim.
Gozun yiyorsa bu isi git, yoksa bos yere zaman kaybetme.
Şuanda aktif olarak c#(core dahil), python, golang, java(android), mssql dillerinde projeler yazmaktayım. 2014 yılından beri bilişim sektöründe kendi halimde takılıyorum. Kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum ve bu zamana kadar ki tecrübelerimi üniversiteden alacağım eğitim ile birleştirmek beni daha ileriye taşıyabilir.
2 yıllık okumak yerine kendinizi geliştirseniz daha yararlı olur. Lisans okuyunca en azından bir diploma oluyor. 40 yaşında bile kariyer değiştirenler var. Yapacak kapasiteniz varsa yapın.
4 senelik için çaba göstereceğim. 1 sene sıkı çalışma ile bence bilgisayar mühendisliği kazanılabilir.

23 yaşında harp okulundan mezun olmuş. 30'ndan sonra mühendislik okumuş. 40'ndan sonrada hukuk okumuş tanıdığım var.

Ben şu an da mühendislik okuyorum. Sınıfta en az 10 tane kişi var yaşını başını almış. Okumanın yaşı yoktur.
Şuan 23 yaşındayım zaten. Eğer seneye kadar çalışırsam 24 yaşında olacağım. Mühendisliğe başlayıp 28 yaşıma kadar okuyacağım sanırım :)

Bence kesinlikle başarılı olursun. Ancak matematik ve fiziğe sadece sınav için çalışma. Bölüm derslerinde senin gibi insanlar başarılı olur. Ancak fizik ve matematik ile ilgili dersler zorlar (daha önce lisans okumadığınızı farz ediyorum). Eğer bu rehberde olan okullara yerleşemezseniz BAU, MEF, Özyeğin üniversitelerinden birini yada bunun gibilerini tercih edin. Bu okullar direk sektöre adam yetiştirme amaçlı okullardır. Özellikle BAU tavsiye ederim bu alanda. Yani konuda bana soran arkadaşa tavsiye etmedim çünkü onun durumu farklı. Eğer ben sektörde çalışma amacıyla okusaydım BAU'da okurdum. Okuması rahat ve okurken çalışırım, yoklama sıkıntısı yok falan yani.

@bitwise Reis keşke sende rehber yapsan.

Bence kesinlikle başarılı olursun. Ancak matematik ve fiziğe sadece sınav için çalışma. Bölüm derslerinde senin gibi insanlar başarılı olur. Ancak fizik ve matematik ile ilgili dersler zorlar (daha önce lisans okumadığınızı farz ediyorum). Eğer bu rehberde olan okullara yerleşemezseniz BAU, MEF, Özyeğin üniversitelerinden birini yada bunun gibilerini tercih edin. Bu okullar direk sektöre adam yetiştirme amaçlı okullardır. Özellikle BAU tavsiye ederim bu alanda. Yani konuda bana soran arkadaşa tavsiye etmedim çünkü onun durumu farklı. Eğer ben sektörde çalışma amacıyla okusaydım BAU'da okurdum. Okuması rahat ve okurken çalışırım, yoklama sıkıntısı yok falan yani.

@bitwise Reis keşke sende rehber yapsan.
BAU gibi yerler benim için ütopik kalıyor biraz. Çok fazla çalışma gerektiren ve temeli iyi olanların yüksek puan ile yerleşeceği okullar. Benim o okullardan birisini kazanabilmem için bir kaç sene sıkı çalışmam gerekiyor. Ona da benim gözüm yemiyor açıkçası.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı