25-30 bin TL sistem önerisi

Dedikleriniz için bu sistem doğru mu oluyor peki?

Evet AM5 sistem bu. AM5 - DDDR5 ramleri ve ona uygun anakartı olan sistemler oluyor. Bence bu fiyata bu sistem güzel. Biraz daha pahalı versiyonu da bu olabilir ramler 32GB, ekran kartı da 16GB Vram'e sahip ama 8 ile 16 arasında bir fark yok desek yeridir. Yalnızca gelecek için 16GB VRAM biraz daha sağlam olabilir.
Ayrıca, 2-3 sene sonra bir parça değişimi olur, sistem yükseltmek olur ddr5 sistemle yapmak daha kolay olacak. Para olur 7800x3D işlemciyle daha yüksek bir ekran kartına kolayca geçilebilir. Bir de daha 2 senelik bir sistem olduğu için geriye değil ileriye gidecek. Daha çok optimizasyon, daha iyi driverlarla daha iyiye gidecek. AM4'ün ise yapabileceklerinin sınırı çoktan çizildi belli bir performansı var kötü değil ancak prime zamanında olan bir soket değil ve geriye gidecek.

Evet AM5 sistem bu. AM5 - DDDR5 ramleri ve ona uygun anakartı olan sistemler oluyor. Bence bu fiyata bu sistem güzel. Biraz daha pahalı versiyonu da bu olabilir ramler 32GB, ekran kartı da 16GB Vram'e sahip ama 8 ile 16 arasında bir fark yok desek yeridir. Yalnızca gelecek için 16GB VRAM biraz daha sağlam olabilir.
Ayrıca, 2-3 sene sonra bir parça değişimi olur, sistem yükseltmek olur ddr5 sistemle yapmak daha kolay olacak. Para olur 7800x3D işlemciyle daha yüksek bir ekran kartına kolayca geçilebilir. Bir de daha 2 senelik bir sistem olduğu için geriye değil ileriye gidecek. Daha çok optimizasyon, daha iyi driverlarla daha iyiye gidecek. AM4'ün ise yapabileceklerinin sınırı çoktan çizildi belli bir performansı var kötü değil ancak prime zamanında olan bir soket değil ve geriye gidecek.
Çok teşekkür ederim. Bu sisteme ekran olarak ne önerirsiniz?

Çok teşekkür ederim. Bu sisteme ekran olarak ne önerirsiniz?
4060Ti 2k'da da performans verebilse de asıl 1080p kartı o yüzden 1080p ekran öneririm.
İleride 2.el 4070 Super veya daha üstünü alırım diyorsanız şimdiden QHD bir ekran alınabilir. Nasıl olsa o ekranda 1080p de kullanılabiliyor.
1080p olarak bunu öneririm.
ya da çok rekabetçi fps oynuyorum diyorsanız
2K için ise bu ya da bu.
Bir de en önemlisi freesync ya da g-sync desteği. Burada ekran kartı Nvidia o yüzden g-sync desteği de veren bir monitör olmalı. Genelde adaptive sync adı altında ikisini de veriyor. Bu attıklarımın hepsinde o teknoloji var.

Son olarak sistemde 2 anakart arasında kaldım arada 3bine yakın fark var;

1 - ASUS Prime A620M-K 6400MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI VGA mATX Anakart

2 - ASUS Prime B650M-R 7200MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI mATX Anakart (+2.821,84)

İlkini alsam çok mu kötü olur?

Son olarak sistemde 2 anakart arasında kaldım arada 3bine yakın fark var;

1 - ASUS Prime A620M-K 6400MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI VGA mATX Anakart

2 - ASUS Prime B650M-R 7200MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI mATX Anakart (+2.821,84)

İlkini alsam çok mu kötü olur?
B650 daha iyi bir anakart o kesin işlemciye overclock yapılabiliyor ve ilerisi için destekleyeceği işlemciler açısından daha önemli. O farka değer mi onu açıkçası bilmiyorum. O farkı verip en azından wifi özellikli bir kart olması gerekiyordu bence.
İleride işlemci değiştiririm, yeni çıkacak parçaları bilgisayarıma takarım diyorsanız B650 gerek yok ben oyun oynayacağım çok profesyonel iş yapmayacağım diyorsanız ilki yeterli bence, özellikle de fiyat farkını göz önünde bulundurunca.

İlki ile kolay render alabilir miyim?
Anakartın performansa farkı genelde ısınmasıyla ve overclock ile ilgili oluyor. Burada bir tane video yapmışlar anakartların performansa etkisiyle. Attığınız iki anakartta da soğutucu blok var ama temel fark B650M işlemci overclock şansı sağlıyor ve PCIe 5.0 destekliyor diğerinde yok. Kalite olarak birisi alt, diğer alt-orta seviye.
Ekran kartı ve işlemci kadar fark yaratmaz performans olarak. İlki ile de render alınır ama uzun vadede ikincisi daha mantıklı. Bütçe yetiyorsa daha sonra anakart değiştirmekle uğraşmaya gerek yok. Anakartlar için böyle bir rehber var farkları gösteriyor

B650 daha iyi bir anakart o kesin işlemciye overclock yapılabiliyor ve ilerisi için destekleyeceği işlemciler açısından daha önemli. O farka değer mi onu açıkçası bilmiyorum. O farkı verip en azından wifi özellikli bir kart olması gerekiyordu bence.
İleride işlemci değiştiririm, yeni çıkacak parçaları bilgisayarıma takarım diyorsanız B650 gerek yok ben oyun oynayacağım çok profesyonel iş yapmayacağım diyorsanız ilki yeterli bence, özellikle de fiyat farkını göz önünde bulundurunca.
Ben de bu kasadan almayı düşünüyorum öyle çok bir beklentim yok ekstra bişey eklemeden alsam sorun olur mu ?

Ben de bu kasadan almayı düşünüyorum öyle çok bir beklentim yok ekstra bişey eklemeden alsam sorun olur mu ?
Sıkıntı olmaz yalnızca ssd 1tb yapılabilir bir de ram 6000mhz olana geçilebilir çok bir fiyat farkı oluşturmuyor. Bir de işlemci soğutucu lazım. Ayriyeten AMD sistem düşünürseniz bu da var

Yeni konular

Geri
Yukarı