Bütçe
25.000-50.000

ETRAMA

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, internette epey bir mesai harcayıp en sonunda bütün konuları bitirip hala bir karar veremediğim için sizlere danışarak işin içinden çıkabileceğimi düşünüyorum ve şimdiden değerli fikirleriniz için teşekkürler.

Yıllar süren üzücü deneyimlerimden sonra ihtiyaçlarım doğrultusunda görece kaliteli bir cihaz kullanmak ve keyif almak istiyorum. Büyük ölçüde profesyonel olarak yazılım için kullanacağım. Nadir oyun oynarım, çok uzun süre açık tutarım ve biraz yorarım. Toshiba, X marka ve Dell laptoplar kullandım 2. yılı dolmadan hepsinde performans ve batarya problemleri yaşadım ve bunları yaşamak bile kötü hissetmeme sebep oldu. 50k gibi bir bakiyem var ama ciddi bir değişim olmayacaksa uygun olanı tercih ederim ama yine de önceliğim isteklerimi karşılaması. Not: Masaüstü sistemim mevcut. NOT1: 60-70k fiyatla %100 eşleşen bir cihaz varsa bilmek isterim hayat bu belki ikramiye çıkar. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa rica ediyorum sorun. Tekrar teşekkür ederim, sağlacakla kalın. 🫡🫡
  • Pil ömrü ve sağlığı,
  • Performans,
  • Tasarım ve sağlamlık,
  • Geliştirilebilirlik,

Son düzenleyen: Moderatör:
@269184 hocam, pek evden çalışmıyorum 12-15 saat kadar işte, ev dışında oluyorum. Ekran kartı konusunda bir şey belirtmedim ki belirtmiş olduklarım için bütçeyi kullanabileyim. Batarya ve ısınma konusu, batarya ile çalışma süresi, klavyesi ve kasası (tasarım, sağlamlık)%50 ve ilk öncelik olursa performans%40 olabilir ve gelişim%10. Sizi de anladım ama tam olarak düşündüğünüz gibi bir durum yok ne yazık ki. Şu ana kadar elimizdeki bilgilerle sizce duruma en uygun cihaz ne olabilir. 🫡

Yüksek performanslı her laptop ısınır ve batarya süreleri de 1 saati genellikle geçmez. Yani tam istediğin özelliklerde bir laptop ben görmedim. Pil süresinin uzun olmasını istiyorsan gaming laptoplar sana uymaz. U tipi işlemcisi olan modellerin sana daha uygun olduğunu düşünüyorum. Pek oyun oynamıyorsan entegre grafik özelliği sana yeterli olacaktır.

Tam olarak bunu öneriyorum diyemem ama
Bunda Iris XE entegre grafik var mesela GTX950M seviyesinde grafik performansı vardır.
42Wh batarya kapasitesi, 1,7kg ağırlık 15-55W arası CPU TDP. Bunun gibi bir şey mi düşünüyorsun, tam olarak nasıl bir şey istediğin anlaşılırsa ona göre öneririz. Bu ürünün şarjı tahminimce 2 saatten fazla gider. CPU'su düşük Watt ile çalışmasına rağmen orta performanslı.

Son düzenleme:
Yüksek performanslı her laptop ısınır ve batarya süreleri de 1 saati genellikle geçmez. Yani tam istediğin özelliklerde bir laptop ben görmedim. Pil süresinin uzun olmasını istiyorsan Gaming laptoplar sana uymaz. U tipi işlemcisi olan modellerin sana daha uygun olduğunu düşünüyorum. Pek oyun oynamıyorsan entegre grafik özelliği sana yeterli olacaktır.

Sadece 1 saatlik bir performans çok etkileyici gelmedi. Gaming düşünmüyorum, işlemci tipinde haklısınız, ekran kartı konusunda da okey deyip önerinizi öğrenmek isterim. Ek olarak bir soru sormak istiyorum.
Bu cihazı forumda sıkça gördüm. gaming laptop ama Acer ve HP modellerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu modeli bir konuda gördüm ve şansa 50k ve üst limit için bir örnek olabilir. Şimdi 8 saat kadar eco modda çalışabiliyormuş, performansta tabii ki daha az ama işlemci Boost'u kapatılınca 70-75 derecede iyi bir performans ile uzun bir süre çalıştığı da yazıyor bazı bazı. Eğer bir yere çarparsam kırılacakmış gibi bir görüntüsü var çok güven vermiyor. Ekran kartı benim için epey bir fazla. İşlemcisine hayır demem bundan daha düşük ve hala yüksek olan birçok işlemci var ve ben daha dengeli bir sistem ile kaliteli bir cihaz seçebilmek istiyorum. Daha düşük işlemcilere de fitim. Buradan bunları kısarak neler ekleyebilirim ya da fiyatımı aşağı çekmeliyim.

Sadece 1 saatlik bir performans çok etkileyici gelmedi. Gaming düşünmüyorum, işlemci tipinde haklısınız, ekran kartı konusunda da okey deyip önerinizi öğrenmek isterim. Ek olarak bir soru sormak istiyorum.
Bu cihazı forumda sıkça gördüm. gaming laptop ama Acer ve HP modellerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu modeli bir konuda gördüm ve şansa 50k ve üst limit için bir örnek olabilir. Şimdi 8 saat kadar eco modda çalışabiliyormuş, performansta tabii ki daha az ama işlemci Boost'u kapatılınca 70-75 derecede iyi bir performans ile uzun bir süre çalıştığı da yazıyor bazı bazı. Eğer bir yere çarparsam kırılacakmış gibi bir görüntüsü var çok güven vermiyor. Ekran kartı benim için epey bir fazla. İşlemcisine hayır demem bundan daha düşük ve hala yüksek olan birçok işlemci var ve ben daha dengeli bir sistem ile kaliteli bir cihaz seçebilmek istiyorum. Daha düşük işlemcilere de fitim. Buradan bunları kısarak neler ekleyebilirim ya da fiyatımı aşağı çekmeliyim.
RTX 3000 serisi güç tüketimi.jpg
Linkini attığın ürün çok yüksek performanslı bir gaming laptop. Üst düzey oyun deneyimi yaşamak istiyorsan tercih edebilirsin.
RTX 4000 serisi güç tüketimi.jpg

ama gaming laptoplarda pil süresi arama derim. Hem yüksek performans hem de yüksek pil süresi olan bir laptop yok benim bildiğim kadarıyla. Bu görseller belki işine yarar.
Ek olarak linkini attığın ürünün vbios'undan 50 mhz çekirdek hızı OC yapılmış. Standart 4070'in de üzerinde. Bunun üstüne bir de sen OC yapabilirsin.

Linkini attığın ürün çok yüksek performanslı bir gaming laptop. Üst düzey oyun deneyimi yaşamak istiyorsan tercih edebilirsin. Eki Görüntüle 2037155
ama gaming laptoplarda pil süresi arama derim. Hem yüksek performans hem de yüksek pil süresi olan bir laptop yok benim bildiğim kadarıyla. Bu görseller belki işine yarar.
Neden bu kadar saat kullandıklarını iddia ediyorlar ki neyse. Grafik dahili olur bu tamam. Batarya, kasa ve tasarım gerekli kaliteli bir cihaz kullandığımı hissetmek istiyorum kendimi avutmak değil ve işlemci de gerekli işlemci ortalamanın iyisi veya üstü bir işlemci olursa bataryadan ne kadar harcarız acaba? Ve bir soru daha iş yerinde birkaç Dell XPS 15 var bütçeye uymuyor ve Dell sevmesem bile çok beğendim 1 yıla yakındır ne zaman denk gelsem hiç kapalı görmedim ve hiç şikayet yok. Bu bütçeyle ona alternatif düşünebilir miyiz?

1701420479822.png

Linkini attığın ürünün CPU'su 35-54W TDP değerinde. Batarya kapasitesi 90WH
Harici ekran kartını devreye sokmazsan; RAM, SSD, ekran, anakart gibi diğer parçaların hiç güç çekmediğini varsayıyorum pil 3 saat yine çalıştırmaz bu laptopu. Pratikte tahminim 2 saat çalıştırır ve CPU tam performansta çalışmıyorsa ve RTX 4070 GPU'yu etkin hale getiren bir uygulama çalışmıyorsa. Linkini attığın ürünün batarya kapasitesi çok yüksek çünkü donanım seviyesi çok yüksek. O laptopta 45-60 Wh bir pil taksalar 1 saat çalıştırmayacak ve şikayetler artacak. Ek olarak masaüstü sistemin varsa yüksek performanslı laptop almak saçma çünkü o zaman masaüstünün anlamı kalmayacak. Eskiden ben de pil süresine önem verirdim ama hem pil süresi yüksek hem de performansı yüksek bir laptop yok. Birinden vazgeçmek gerekiyor o yüzden performansı seçtim. Pil gücünde 1 saate yakın çalıştırıyor ve idare ediyorum. Genellikle pil gücünde kullanmıyorum zaten. Monster T5 V21.5 laptop modelim. pil sağlığı da büyük ölçüde iyi durumda güncel olarak program yükleyip bakmadım ama %20'den fazla değildir kapasite kaybı ve batarya kapasitesinin de 62Wh olduğunu görebilirsin. :D

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2037173
Linkini attığın ürünün CPU'su 35-54W TDP değerinde. Batarya kapasitesi 90WH
Harici ekran kartını devreye sokmazsan; RAM, SSD, ekran, anakart gibi diğer parçaların hiç güç çekmediğini varsayıyorum pil 3 saat yine çalıştırmaz bu laptopu. Pratikte tahminim 2 saat çalıştırır ve CPU tam performansta çalışmıyorsa ve RTX 4070 GPU'yu etkin hale getiren bir uygulama çalışmıyorsa. Linkini attığın ürünün batarya kapasitesi çok yüksek çünkü donanım seviyesi çok yüksek. O laptopta 45-60 Wh bir pil taksalar 1 saat çalıştırmayacak ve şikayetler artacak. Ek olarak masaüstü sistemin varsa yüksek performanslı laptop almak saçma çünkü o zaman masaüstünün anlamı kalmayacak. Eskiden ben de pil süresine önem verirdim ama hem pil süresi yüksek hem de performansı yüksek bir laptop yok. Birinden vazgeçmek gerekiyor o yüzden performansı seçtim. Pil gücünde 1 saate yakın çalıştırıyor ve idare ediyorum. Genellikle pil gücünde kullanmıyorum zaten. Monster T5 V21.5 laptop modelim. pil sağlığı da büyük ölçüde iyi durumda güncel olarak program yükleyip bakmadım ama %20'den fazla değildir kapasite kaybı ve batarya kapasitesinin de 62Wh olduğunu görebilirsin. :D
@269184 tamamen katılarak devam ediyorum. Dahili ekran kartı, tasarım ve dayanıklılık, "kaliteli pil" ve yanına ortalamanın iyisi performans mı diyeceğiz.

Pil süresi istiyorsan CPU TDP değeri 45W'ın altındaki modellere bakacaksın kardeşim ve pil kapasitesine bakıp tahmini süreni hesaplayacaksın. Ekran çözünürlüğü 1920x1080 olan laptopları tavsiye etmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı