2500 TL macOS uyumlu Intel sistem tavsiyesi

Parpatel

Hectopat
Merhaba, eski bilgisayarımı güncelledim ve artan parçalarla macOS kurabileceğim minik bir sistem toplamak istiyorum.
Elimdeki parçalar:

8 GB Corsair 2666MHz (CMK8GX4m1A2666c16R)
GTX750 Ti-OC-2GD5 (Çift fanlı- 21.8 X 11.5 X 3.9 CM boyutlarında)
Adata XPG SX8200 PRO (256 GB)

Şu an kullanmış olduğum bilgisayarım taşınabilir olmadığından(ATX), taşınabilecek çantaya sığmasa bile valizde rahatlıkla götürülebilecek bir bilgisayar istiyorum. Intel sistemlerle ilgili pek bir bilgim yok, anakart, işlemci, kasa ve PSU için 2500 TL bütçem var ama zamana bölerek daha yüksek bir bütçeye çıkabilirim(örneğin kasayı sonra alıp uzay kurulum yapabilirim).

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi macOS sürümünü kullanmak istiyorsunuz? Mojave için eğer yanlış bilmiyorsam 750 Ti uyumsuz.

Elinizdeki ekran kartını yaklaşık 250-300₺'ye satabilirseniz daha iyi bir dış kasa alabilirsiniz. RAM'i de 200-250₺ arası satabilirseniz bu sefer kasadaki aynı RAM'den satın alıp 2x8 Dual Channel olarak kullanabilirsiniz. Üstelik özelleştirme yerinden sanırım 63₺ gibi bir fark ile Gigabyte'ın Gaming modeli olan RX 570'i seçebilirsiniz.

@claus attığım sistem uyumlu olur diye düşünüyorum, değil mi hocam?

Hocam RAM dediğimiz şey GPU değil, altı üstü takıp kullanıyoruz zamanla o RAM'e ne olmuş olabilir ki? İkinci el diye 150'ye mi satacak yani? Koysa koysa minimum 180'e koymalı.
Hocam anlatamıyorum sanırım 2. eli bırakın sıfır DDR4 2666MHz RAM bile alınmaz. 3000MHz sıfır RAM 210₺ diyorum siz 2.el 2666MHz 180 diyorsun
Satmak bana mantıklı gelmiyor ölü fiyatına gidecek durduk yere masraf çıkacak arkadaşa.

Tamam da macOS için uyumlu sistem istiyor. 2400₺ gibi bir fiyata sistem mevcut sadece SC RAM ve dandik bir kasası var, elinde fazlalıkları satarak bu iki soruna çözüm kavuşturabilir diyorum.

Üstelik alınır. B365-360 ve altı kullanıp 2666MHz ve 2133MHz RAM tercih eden çok kullanıcı var. Adamlar yarın öbür gün aynı RAM'den almak istese bulamıyorlar, bu da biraz değer katıyor. Ben bulamadım kendimden biliyorum.

Benim şuanda amacım elimdeki parçalarla haziran ayına kadar MAC kurulu çalışan bir sistem oluşturmak, daha sonrasında sisteme bellek, ekran kartı gibi güncellemeler yapabilirim. Günlük işlerde 2d animasyon programlarında(toon boom, after effects gibi) yeterli olacak işlemci ve ona uygun anakart gerekiyor.

Mümkün olduğunca küçük M-ATX gibi (M-ITX zor gibi bu bütçeye) bir sistem istiyorum. Bu sistemi toplamaktaki amacım diğer şehre gittiğimde orada 3D, 2D animasyon ve tasarım işlerime devam edebileceğim bir bilgisayar olsun hemde MAC sistemine uygulama farklılıklarına alışmam için bir fırsat olur.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bütçe o kadar problem değil tahminen hazirana kadar 3,5-4 bin TL ye çıkar 2,5 ayırmamın sebebi çalışır bir bilgisayar yaptıktan sonra üstüne eklenen miktarla ekran kartı almak, çıkan parçalarla da bellek almak.

Hangi macOS sürümünü kullanmak istiyorsunuz? Mojave için eğer yanlış bilmiyorsam 750 Ti uyumsuz.

Elinizdeki ekran kartını yaklaşık 250-300₺'ye satabilirseniz daha iyi bir dış kasa alabilirsiniz. RAM'i de 200-250₺ arası satabilirseniz bu sefer kasadaki aynı RAM'den satın alıp 2x8 Dual Channel olarak kullanabilirsiniz. Üstelik özelleştirme yerinden sanırım 63₺ gibi bir fark ile Gigabyte'ın Gaming modeli olan RX 570'i seçebilirsiniz.

@claus attığım sistem uyumlu olur diye düşünüyorum, değil mi hocam?
Attığın sistemin uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Onu almayı düşünüyordum da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı