256 Bit vs 384 Bit

Sadece bit kıyaslaması ile tavsiye verilmez. Birkaç ekran kartı modeli söyle ona göre bilgi verelim.

Ekran kartı olarak değil de mesela GTX 770 256 Bit-R9 280X 384 Bit. Şimdi hangisi daha performasnlıdır ? Yani ekran kartı önerirken hep biti yüksek olsun derler.Ben onu merak ediyorum.Bit ne işe yarar ?

Bit görüntü veri akışı hızıdır. Ne kadar yüksekse o kadar daha çok veri aktarımı söz konusudur... 128 bitlik bir kartla 256 bitlik kart arasında iki kat veri aktarım hızı vardır( tabii bunda bellek büyüklüğü çekirdek hızları gibi faktörlerde çok etkilidir). Sonuç olarak 256 bitlik kartlar 128 bitliklerden daha hızlı veri işleyebilir. Bu da oyunlarda daha fazla performans sağlar.
Not:Alıntıdır.

Bit görüntü veri akışı hızıdır. Ne kadar yüksekse o kadar daha çok veri aktarımı söz konusudur... 128 bitlik bir kartla 256 bitlik kart arasında iki kat veri aktarım hızı vardır( tabii bunda bellek büyüklüğü çekirdek hızları gibi faktörlerde çok etkilidir). Sonuç olarak 256 bitlik kartlar 128 bitliklerden daha hızlı veri işleyebilir. Bu da oyunlarda daha fazla performans sağlar.
Not:Alıntıdır.

Sağ ol kardeşim.

Ekran kartı olarak değil de mesela GTX 770 256 Bit-R9 280X 384 Bit. Şimdi hangisi daha performasnlıdır ? Yani ekran kartı önerirken hep biti yüksek olsun derler.Ben onu merak ediyorum.Bit ne işe yarar ?

@skartal açıklamış fakat sadece Bit değerine bakarak da kart alınmaz. Mimari en önemli detaydır. Örneğin HD 4850 256 olmasına rağmen 128 Bit HD 5750'nin gerisindedir.
Radeon R9 280X vs GeForce GTX 770
farcry3_1920_1080.gif
crysis3_1920_1080.gif
bf3_1920_1080.gif

ac3_1920_1080.gif
metro_lastlight_1920_1080.gif

Başa baş kartlar gördüğün gibi.

Şöyle açıklayayım kısaca. Şimdi otoban düşün 256 bit, 2 şeritli 384 bit 4 şeritli bir yol.
GPU gücünü yada performansını bu otobanda giden araba sayısı olarak varsayalım.
Şimdi GTX770 ile R9 280x eşit güçte kartlar yani eşit sayıda araba. 256 bit yani 2 şeritli yol GTX770'in araba sayısı bu 2 şeritte trafik olmadan akıcı bir şekilde ilerliyor aynı şekilde araba sayısı veyahut aynı güçte olan R9 280x 4 şeritli yolda akıcı bir şekilde trafik olmadan ilerleyecek.

Yani bu bit etkeni GPU'nun gücüyle alakalı olarak performansa etki edebilir etmeyebilirde. GPU ne kadar güçlüyse o kadar çok arabaya sahip olur bu kadar arabayı trafik olmadan akıcı bir şekilde gitmesi için fazladan şerit yani bit değeri lazım. Yani R9 280x 256 bit olsa aynı performansı verir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı