26.000 TL'ye sistem toplama önerisi

Bütçe
26000

Gnine

Centipat
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 26k civarına sistem toplamayı düşünüyorum.
İşlemci düşüncem: i5 12400F.
Ekran kartını ise ikinci el: 6800XT almayı düşünüyorum.
SSD olarak: Elimde 1TB Kingston NV2 var.
Anakart, kasa, RAM, PSU ve geriye kalan donanımları kafamda bir türlü oturtup karar veremedim yardımlarınızı bekliyorum.

peki bu sistem sence nasıl bi sistem olur hocam toplamak mantıklı olur mu ?

12400F I, elindeki SSD'yı ve alacağın ekran kartını ekleyince, güzel sistem Olur.

Eğer bütçen yeterse ıslemcıyı 7500F yapmanı öneririm. 7500f alırsan bu anakartı öneririm.

12400F I, elindeki SSD'yı ve alacağın ekran kartını ekleyince, güzel sistem Olur.

Eğer bütçen yeterse ıslemcıyı 7500F yapmanı öneririm. 7500f alırsan bu anakartı öneririm.
Hocam tekrardan düşündüm bütçeyi arttırıp 7500f işlemcili sistem dizmek daha çok aklıma yattı. Önce anakart işlemci ve ram üçlüsünü halletmek istiyorum, ekran kartını bir kaç ay sonrasına erteleyebilirim. Fakat anakartta ucuza kaçmak istemiyorum ileriye dönük güncelleyebileceğim bir sistem olsun istiyorum. Anakart için 6k civarlarına çıkabilirim. Ram için de başka önerilerinizi alabilirim 5k'ya kadar, attığınız ram güzel fakat satıcıları pek içime sinmedi.

anakart için şu nasıl olur sizce : ASRock A620M Pro RS WiFi 7200mhz(OC) RGB M.2 AM5 mATX DDR5 Anakart
Beyaz olması görsel olarak kötü durur mu ?
Ve son olarak kafamdaki sistemi böyle parça parça toplamam mı daha uyguna gelir yoksa hazır sistem olarak almam mı?

Son düzenleme:
Hocam elinde 35k -40k hazır para var ise, mesela aşağıdaki hazır sıstem çok daha uyguna geliyor. Ama o bütçe yok ise parça parça almak mantıklı tabıı.

İleriye dönük anakart ıstıyorsan B650M cıpsetlı anakart alman lazım. 7800x3D gibi daha güçlü bır ıslemcıye geçersen A620M anakartın zayıf kalır. Ayrıca a cıpsetlı kartlarda işlemci hız aşırtma da yapamasın. Önerim, Wi-Fi kart istediğin için,

RAM önerim ise,

Elinizdeki net bütçe nedir? İşlemci ve ekran kartını düştüğünüz zaman mı o bütçe kalıyor elinizde?

Hocam tekrardan düşündüm bütçeyi arttırıp 7500F işlemcili sistem dizmek daha çok aklıma yattı. Önce anakart işlemci ve RAM üçlüsünü halletmek istiyorum, ekran kartını birkaç ay sonrasına erteleyebilirim. Fakat anakartta ucuza kaçmak istemiyorum ileriye dönük güncelleyebileceğim bir sistem olsun istiyorum. Anakart için 6K civarlarına çıkabilirim. RAM için de başka önerilerinizi alabilirim 5K'ya kadar, attığınız RAM güzel fakat satıcıları pek içime sinmedi.

Anakart için şu nasıl olur sizce: ASRock A620M Pro RS WiFi 7200mhz(OC) RGB M.2 AM5 mATX DDR5 Anakart
Beyaz olması görsel olarak kötü durur mu?
Ve son olarak kafamdaki sistemi böyle parça parça toplamam mı daha uyguna gelir yoksa hazır sistem olarak almam mı?

Bu arada şunu hatırlatayım. 7500 F te dahılı ekran kartı yok. Ekran kartını en son alırım, alana kadar da sistemi kullanırım, orta/düşük ayarlarda oyunlarımı oynarım dersen, Ryzen 7600 alman gerekiyor.

Hocam elinde 35k -40k hazır para var ise, mesela aşağıdaki hazır sıstem çok daha uyguna geliyor. Ama o bütçe yok ise parça parça almak mantıklı tabıı.

İleriye dönük anakart ıstıyorsan B650M cıpsetlı anakart alman lazım. 7800x3D gibi daha güçlü bır ıslemcıye geçersen A620M anakartın zayıf kalır. Ayrıca a cıpsetlı kartlarda işlemci hız aşırtma da yapamasın. Önerim, Wi-Fi kart istediğin için,

RAM önerim ise,

Ben de bu sisteme 7800x3d ekleyip almayı düşünüyorum.

Sadece valorant oynuyorum. Valorant işlemci ağırlıklı bir oyun. Ekran kartı ağırlığı %20 den azdır.

43.500 oluyor fiyat bu fiyata daha iyi sistem varmıdır.

Ben de bu sisteme 7800x3D ekleyip almayı düşünüyorum.

Sadece Valorant oynuyorum. Valorant işlemci ağırlıklı bir oyun. Ekran kartı ağırlığı %20'den azdır.

43.500 oluyor fiyat bu fiyata daha iyi sistem var mıdır?

Hiç gerek yok. +8,5K fark ıstıyor. Çok fazla. Normalde 6K fark ıstemesı lazım. Bır de 7800x3D ile birlikte ıyı bır sıvı soğutucu alman lazım. Bununla birlikte yaklaşık 11, 5K fazla para vermen gerekecek. Çok gereksız olur.

7500F güzel işlemcidır. İnsanlar aynı işlemci ve ekran kartıyla 500 FPS aldıklarını söylüyorlar. Gayet yeterli değil mı? Boşa masraf etme bence. Fazla para vereceksen de RAM'ı 32 GB, SSD'yı 1TB yap.

Bu soğutucuyu 7500F ile kullanabilirsin.

Geri
Yukarı