260TL'ye Kadar SSD Tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

bilinmeyenadam

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar SSD alacağım gün içinde tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sistemim:
  • i5 4440
  • Z-87-A
  • Asus Gtx650Ti DCU2 OC
  • 4GB RipjawsX DDR3 1600Mhz CL9
  • 1TB WD Caviar Blue

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikisnin arasında kalmıştım Sayın Sercan Canpolat. Kafamın karışıklığı bu yönde :(

Samsung çip setlerde çok iyi. O yüzden Samsung alman daha iyi olur.

Bende Samsung'a sıcak bakıyorum lakin Corsair GS için de çok güzel yorumlar yapılmış.
Alacağım SSD'nin haswell sistemde sorun çıkarmaması ve performans artışı benim için önemli kısımlar.

SSD'de tek seçenek vardır: Samsung. Diğer markalar şuanda hiç bir halta yaramamaktadır. Hepsi aynı tas aynı hamam. Her zamanki gibi yine yazayım.

Neden Samsung dışı markalar tercih edilmemeli?
  1. Intel hariç hepsi SandForce yonga kullanıyor ve bu SandForce kontrolcüler hem felaket bir biçimde rezil bir yapıya sahip (ki bu durum NAND yongaların içine eder) hem de firmware sorunları çok fazla ortaya çıkar.
  2. Eğer SanDisk alacaksanız fazla bir ömür beklemeyin. Daha flash bellek NAND yongalarını (ki en basit NAND yonga biçimidir) becerememektedirler. Bu firma nasıl adam gibi NAND yonga yapsın ki?
  3. SandForce kontrolcüler NAND yongaların aşırı kullanılmasını önceleyecek bir mekanizmaya sahip değil. Hatta TRIM desteği denen şeyi bile aslında tam olarak destekleyemiyorlar firmware'in donanımı düzgün yönetememesinden.
Peki Intel neden alınmamalı veya satmıyor? Cevap basit: Günümüze göre çok eski kalmış yonga yapısı ve absürt fiyatlarıyla absürt depolama alanı seçenekleriyle.

Geriye tek bir seçenek kalıyor. Oda Samsung. Samsung marka bir SSD alacaksanız ve ISS yöentmiyorsanız 840 EVO serisinden vazgeçmeyiniz (Eğer 850 serisi çıkarsa modellerin desteklerine göre hangisinin seçilmesi gerektiği ile ilgili bir rehber hazırlarım.). Ayrıca 840 EVO ve PRO'ya sahipseniz çok şanslısınız çünkü :
1x EVO veya PRO'nun hızı = 2x konvensiyonel SSD'nin hızı!

Dipnot: Bir ara bana Samsung'un CEO'su ünvanı takılmıştı. Bunun sebebi sürekli Samsung SSD önermem. Fakat şimdi hepsi Samsung SSD önermeye başladılar. Zira hazırladığım rehberlerde bu hız farkını kanıtlıyordum (bakmanız için imzamda link var).
Dipnot 2: 840 Evo SSD alıp da sorun yaşarsanız direk beni "@" takısından sonra etiketleyin. Size en hızlı bir biçimde yardımcı olurum. Gerekirse SSD'yi ilk taktığınızda uzaktan bağlanarak gerekli ayarlarını bile yaparım. Örn. @omy . :)

O zaman benim şuan Sandisk Cruzer Edge 8Gb Usb belleğin kullanım şekli yanlış olabilir. Ubuntu 14.04 x64'ü HDD'ye kurar gibi ona kurdum. Bu zararlı olur mu?
Az çok kasma var arada.

Teşekkür ederim sayın @SypeR
Yola koyuluyorum o zaman. Vatan Bilgisayar'a doğru Samsung 840 Evo almak için. Size birkaç soru daha sorayım. Sistemimi yazdım ilk mesajımda.
  1. İşlemci üzerinde stok fan kullanıyorum. Bunu değiştirmemi önerir misiniz?
  2. Bir de RAM takviyesi yapayım mı hazır Vatan'a gitmişken?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı