27 bin TL civarında laptop önerisi

Bütçe
27 bin TL

HBurak

Yoctopat
Daha fazla  
İyi akşamlar herkese,

Yaklaşık 9 senedir MSI marka bir laptop kullanıyorum. Artık tost makinamla aynı FPS'i vermeye başladığı için yeni bir gaming laptop almaya karar verdim. GPU'lar ile ilgili bir kaç youtube videosu izleyip, biraz internette arastirinca şu 2 gaming laptop gözüme güzel göründü.

1- Asus TUF Gaming A15 (2022) FA507RM-HN095 Notebook

2- Acer Nitro 5 AN515-58-79YK Notebook

Ancak bir çok detay konusunda hiçbir fikrim olmadığı için sizlerden de fikir almak istedim.

26,000-27,000 TL fiyat bandinin çok üstüne çıkmak istemiyorum, ama 2,000 - 3,000 TL daha esnetebilirim bütçemi. Yakin zamanda ya da ilerleyen zamanlarda da performans için yükseltmeler yapabilirim.

Bilgisayardan beklediğim ise önümüzdeki 6-7 sene beni götürsün. Genellikle online oyunlar oynuyorum MMORPG, FPS tarzı, çok nadir de olsa sevdiğim bir serinin oyunu çıkarsa onu oynuyorum (Witcher 3 gibi). Oyun performansi olarak beklentim ise ilk 2 3 sene çok güzel grafiklerle oyunu oynayabileyim, sonrasinda ise orta üstü bir görüntü kalitesiyle akici sekilde oynamaya devam edebileyim.

Çok şey mi istiyorum bilmiyorum ama yardimci olabilirseniz sevinirim. :)

Hocam Nitro modelinde bende forumdan araştırdım geçen hafta 25 bin bütçeyle alabileceğim laptop arıyordum. Nitro modeli Max-P ve MUX swtich barındıran ekran kartı 140W değerine sahip 12700H gibi güzel ve performanslı işlemci ile güzel bir cihaz. Fakat ekran panel kalitesi %50 sRGB olması renklerin tam tonunu yansıtmaması ve ekranın 25 ms olması eksileri fakat TR de bu fiyatlarda alınabilecek F/P ürün. Şahsımda bu hafta alacağım.

Öncelikle hızlı geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla iki GPU da Max-P ve MUX ikisinde de mevcut. Ekran kalitesi ve işlemci farkı var.

12700H daha iyi bir işlemci ama Acer da DDR4 Ram kullanılıyor. İşlemciler arasındaki fark, DDR4-DDR5 arasındaki farktan daha mı çok performans katkısı sağlar? İkisi de 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor mu, bir bilginiz var mı?

İkisinin ekran kalitesini karşılaştırma fırsatınız olmuş muydu?

Anladığım kadarıyla iki GPU da Max-P ve MUX ikisinde de mevcut. Ekran kalitesi ve işlemci farkı var.

12700H daha iyi bir işlemci ama Acer da DDR4 RAM kullanılıyor. İşlemciler arasındaki fark, DDR4-DDR5 arasındaki farktan daha mı çok performans katkısı sağlar? İkisi de 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor mu, bir bilginiz var mı?

Benim Acer hakkında bildiğim 1 adet RAM 1 adet M.2 slotu 1 adet SATA HDD yeri mevcut. Ekstra 1 adet RAM slotu var ben alırken 8 GB RAM ve 1 TB SSD ile alıp yükseltme yapacağım.
Ekran konusunda @Artoria Pendragon hocama danışalım.

12700H daha iyi bir işlemci ama Acer da DDR4 RAM kullanılıyor. İşlemciler arasındaki fark, DDR4-DDR5 arasındaki farktan daha mı çok performans katkısı sağlar? İkisi de 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor mu, bir bilginiz var mı?

İkisi de yükseltilebiliyor, 12700H arasındakı fark daha etkin olur oyuna göre değişir fakat TUF sıcaklık olarak sınırda çalışıyor. İkisinin ekran kalitesine denk diyebilirsin, aynı seviyedeler.

Yeni konular

Geri
Yukarı