3 ayda YKS sayısal kazanılır mı?

Hedefin 200K ise şu an ciddi bir tempoda çalışmaya başlarsan olur. Ben eşit ağırlıkçı olduğum halde 300K yapmıştım. Ciddi bir çabayla rahatlıkla yapılır diye düşünüyorum.

200 bin civarı.
Türkçe ve sosyal adına yazdığın en yüksek netler iyi, ortalaması da fena değil ama çalışmamış birine göre iyi. TYT fen ile ile AYT biyoloji de fena değil ama matematik ve fiziğin rezalet. 3 ayda ne kadar sıkı çalışsan da matematik ve fizik adına bir şey yapabileceğini düşünmüyorum, tabii kapasitene de bağlı fakat sayısallar için kapasiten olsaydı ve lisede ders dinlemeseydin bile en azından ortaokul okul veya ilkokul dersleri ile daha yüksek net yapardın ya da direkt dört işlem yapamayacak seviyede olmazdın. Çevremde daha önce yarım yamalak çalışıp, son 2-3 ayda az çok ciddi çalışıp da 150-300k arası yapan birçok kişi var ve buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Gerçekten sınav için çalışan çok az kişi var. Bu yıl daha bilinçli ve daha fazla kişi gireceği için aynı genelleme geçerli olmayabilir ve çevremde o sıralamayı yapan kişilerin matematiği de 10-25 net arasıydı, fizikleri de fena değildi. Neyse elinde sonunda her şey sen de bitiyor. Biz kapasiteni, azmini, koşullarını vs. detaylı bilmiyoruz; o yüzden yüzeysel yorumlar yapabiliriz.

Hiç ders çalışmadım. Yazılıdan yazılıya. Geçen yıl dershaneye gidiyordum orada bayağı çalıştırdılar. Ben sayısal yapamadığım için sadece kolay derslere çalıştım.

Hiç ders çalışmadım. Yazılıdan yazılıya. Geçen yıl dershaneye gidiyordum orada bayağı çalıştırdılar. Ben sayısal yapamadığım için sadece kolay derslere çalıştım.
TYT Türkçe, biyoloji, kimya ve AYT biyoloji'yi fullesen bile diğer derslerde güzel net yapamadıktan sonra 300k'ya bile giremezsin. Sayısal için nasıl bir tavsiye vereceğimi bilmiyorum, benim sayısal derslerim hep iyiydi ki zaten ondan dolayı sayısalları neden yapamadığınızı anlamıyorum. Sözelde gereksiz bilgiler de dahil verilen her şeyi ezberlemek zorunda kalmak yerine sayısalda azıcık konu öğrenip sorularda aklını kullanarak yeni şeyler üretmek bence daha eğlenceli. Sözel netlerini düşürmeden full sayısallara odaklanırsan yaparsın gibi geliyor bana. Ayrıca dershane, koçluk gibi şeyler de çalışmayı bilmiyorsan veya birinin ikide bir seni yönlendirmesini, boş boş pohpohlamasını istiyorsan git. Bence çalışmayı bilen biri için sadece zaman kaybı.

TYT Türkçe, biyoloji, kimya ve AYT biyoloji'yi fullesen bile diğer derslerde güzel net yapamadıktan sonra 300k'ya bile giremezsin. Sayısal için nasıl bir tavsiye vereceğimi bilmiyorum, benim sayısal derslerim hep iyiydi ki zaten ondan dolayı sayısalları neden yapamadığınızı anlamıyorum. Sözelde gereksiz bilgiler de dahil verilen her şeyi ezberlemek zorunda kalmak yerine sayısalda azıcık konu öğrenip sorularda aklını kullanarak yeni şeyler üretmek bence daha eğlenceli. Sözel netlerini düşürmeden full sayısallara odaklanırsan yaparsın gibi geliyor bana. Ayrıca dershane, koçluk gibi şeyler de çalışmayı bilmiyorsan veya birinin ikide bir seni yönlendirmesini, boş boş pohpohlamasını istiyorsan git. Bence çalışmayı bilen biri için sadece zaman kaybı.
Nasıl ders çalışınılır bilmiyorum. Ben sadece konu anlatımı okuyup test çözüyorum.

Nasıl ders çalışınılır bilmiyorum. Ben sadece konu anlatımı okuyup test çözüyorum.
Ders çalışmak süreç isteyen bir şey bu yüzden kimse sana nasıl ders çalışacağını anlatamaz, kendinin nasıl öğrendiğini yine kendin bulman gerekiyor. Fikir verilebilir ama fikir almaktansa kendin düşünerek sonuca ulaşman daha hızlı olur. Mesela ben genel olarak görsel anlatım ile daha hızlı öğreniyorum. Hocanın yazmadan sadece konuşarak sohbet havasında ders anlatması benim için verimsiz oluyor, video izleyince daha iyi verim aldığımı düşünüyorum. Video'daki adam da çok detaysız veya gereğinden fazla detaylı anlatırsa, iyi anlatmadığını düşünürsem ya da sadece ezber bir ders ise video'nun da verimi kaçtığını düşünüyorum. Kitaptan çalışıp ezberlemem hem daha kolay, rahat oluyor hem de gereksiz zaman kaybetmemiş oluyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı