3 boyutlu görüşe sahip olabilmek mümkün mü?

İnsan gözü olarak 2 boyutlu gördüğümüzü hepimiz biliyoruz. Bu nedenle 4. boyutu idrak edemiyoruz. Herhangi bir şekilde insan gözünü teknoloji yardımıyla 3 boyutlu veya 4 boyutlu bir görüşe eriştirebilmek mümkün mü?
2 boyutlu değil 3 boyutlu görüyoruz. 2 boyutlu görseydik bir cismin uzaklığını algılayamazdın.

2 boyutlu mu görüyoruz? Tekrar düşünün bence.

Komik gelebilir ama 3 boyutlu gördüğümüzü sanmamızın sebebi ışığın oluşturduğu gölgeler. Biraz araştırmayla 3 boyutlu görürsek bir maddenin 3 boyutlu her yüzünü gormemiz gerktiğine bakabilirsiniz. Belkide ben yanlış biliyorum ama benim bildiğim bu şekilde.

Dördüncü boyut direkt bir boyut olarak sayılmaz. Dördüncü boyuttan kasıt zamandır. Uzay ve zaman birbirlerini etkiledikleri için bu tarz bir anlatım bulunur. Evrenimiz üç boyutludur. İkisinin birleşimi ise dört boyutlu uzay-zaman çizgisidir.

Gözlerimize görüntü iki boyutlu olarak gelir. Beynimiz önceki deneyimlerinden, gölge ve perspektif gibi ayrıntılardan yüksek doğrulukla derinliği de algılayabilir hale gelir. Gerçekten üç boyutlu görebilseydiniz bugün "ilüzyon" diye bir uğraş olmazdı. Çoğu ilüzyon arkasını göremediğiniz için mümkün olur.

Neye göre ulaştınız bu sonuca?

Bakın şimdi. 3 boyutlu cisim nedir? 3 tür uzunluğa sahip olan cisim. Sen 3 boyutlu bir cismi tamamen her yüzeyinden görebiliyor musun? Hayır çünkü gözünün gördüğü 2 boyutlu bir fotoğraf. İki gözümüz olması sebebiyle de uzaklıkları algılayabiliyoruz. Beynimiz ise ışığın yansımasından dolayı gördüğü bir cismin 2 boyutlu olmadığını anlayabiliyor.
Dördüncü boyut direkt bir boyut olarak sayılmaz. Dördüncü boyuttan kasıt zamandır. Uzay ve zaman birbirlerini etkiledikleri için bu tarz bir anlatım bulunur. Evrenimiz üç boyutludur. İkisinin birleşimi ise dört boyutlu uzay-zaman çizgisidir.

Gözlerimize görüntü iki boyutlu olarak gelir. Beynimiz önceki deneyimlerinden, gölge ve perspektif gibi ayrıntılardan yüksek doğrulukla derinliği de algılayabilir hale gelir. Gerçekten üç boyutlu görebilseydiniz bugün "ilüzyon" diye bir uğraş olmazdı. Çoğu ilüzyon arkasını göremediğiniz için mümkün olur.

Ama sicim teorisine göre evren 11 boyutlu? Ve sorunun ana meselesi 3 boyutlu görüşe sahip olabilir miyiz?

@Mehmetlows, İnsanlar iki boyutlu olarak dünyayı algılarlar ve geçmiş deneyimlerini kullanarak derinlik algısı kazandırırlar.

Bu resimde gördüğünüz bütün resimler iki boyutlu. Sadece her bir seviyede renk biraz daha koyulaştırıldığı için bu nesneleri derinliği veya çıkıntısı varmış gibi algılıyorsunuz. Bu algı da önceki deneyimleriniz kullanılarak gölge ve perspektifi yorumlayarak derinlik algısını size verir.

sfs-15109A103402F57EECE.jpg

Bu fotoğraf yukardaki fotoğrafın aynısı, sadece 90 derece saat yönünün tersine çevrilmiş hali. Birebir aynı resim olmasına rağmen bütün daireler çıkıntıymış gibi gözüküyor.

sfs-15109A103402F57EECE.jpg

Bu resimde ise beyaz kareler tamamen aynı hizada olmasına rağmen gölgenin pozisyonu nedeniyle farklı yüksekliklerde ve farklı yerlerdeymiş gibi gözüküyor.

Slide28.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı