30 bin TL altı ekran kartı tavsiyesi

Ehli_Keyf811

Zeptopat
Daha fazla  
Selamlar dostlar;
Zamanında iş için aldığım bilgisayara şimdi ekran kartı almaya giriştim. Güncel oyunları oynamak isterim. Baktığım süreçte 4060'da karar kılmıştım fakat araştıra araştıra VRAM problemi yaşayabilirsiniz denildiği için vazgeçtim. 4060 16 GB'lığına çıktığımda fiyat 20 binlerce çıktığında 4060'ın mantıklı olmadığını düşündüm. Şimdi 4070, 4070 Super ve 4070 Ti arasında kaldım. Tabii fiyat farkı var. Markalarda soğutma dışında fark olmadığını söylüyorlar ama bilgimin eksikliğinden ve kafamın karışmasından dolayı bunaldım ve danışmak istedim.
1. olarak marka ne kadar önemli?
2. olarak fiyat performans olarak hangisi seçilmeli? Malum fiyatlar 20 binle 33 bin arası değişiyor.
Elimdeki kasa bilgisi aşağıdaki gibi:
Marka önemsiz diye gördüğüm için fiyata göre en düşük markaların fiyatlarına göre yazıyorum. Siz olsanız hangisini seçersiniz? Ya da ne önerirdiniz?

https://l24.im/1JxGU
https://l24.im/MD9cJ
https://l24.im/w8FjX

30.000 TL'ye çıkmak istemiyorum. Fakat o fark devasa getirileri olacaksa ve normalde diğer kartlar 3 yıl götürecekken 30 bine çıkınca 6 yıl götürecekse bütçeyi zorlayıp çıkarım.

Şimdiden yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1f37b06d-0f1e-4170-b33d-5371ae19dc5c.jpeg
    1f37b06d-0f1e-4170-b33d-5371ae19dc5c.jpeg
    40,2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende şahsen alırken markayı önemserim en azından iyi kalite ürün çıkaran markaları ASUS, MSI güvenilir oldukları için. Ancak diğer markalardada bir şey değişeceğini düşünmüyorum.

30000 lirada benim tavsiyem 7900XT olacaktır, cafcafı kenara bırakırsan saf kas gücünde dediğin kartların tümünden daha iyi.

Eğer 30000 üstü 1 lira bile olmaz dersen de 29600'e Asus TUF tasarımı mevcut. İki tasarım da gayet kaslı ve sorunsuz tasarım, ancak XFX bir gömlek daha üst AMD kartlarda genelde.

Bütçeye göre değişir öneriler. Belirttiğiniz kartlar 1080p de biraz da olsa darboğaz yapar. Marka olayının 4000 ve 7000 serisi kartlarda pek önemi yok en ucuzu hangisi ise o alınmalı. Sizin maksimum bütçeniz nedir?

Ben şahsen 4070 Ti Super öneririm.
Dediğim gibi 4070 ti süperi de alabilirim ama almak istemem sadece bu kart beni performans ve kullanım zamanı olarak çok ileriye taşıyacaksa almayı düşünüyorum.

30000 lirada benim tavsiyem 7900XT olacaktır, cafcafı kenara bırakırsan saf kas gücünde dediğin kartların tümünden daha iyi.

Eğer 30000 üstü 1 lira bile olmaz dersen de 29600'e Asus TUF tasarımı mevcut. İki tasarım da gayet kaslı ve sorunsuz tasarım, ancak XFX bir gömlek daha üst AMD kartlarda genelde.
Hocam bir kere amd kullandım optimizasyondan kafayı yedim amd ye karşı ön yargım var.

Bütçeye göre değişir öneriler. Belirttiğiniz kartlar 1080p de biraz da olsa darboğaz yapar. Marka olayının 4000 ve 7000 serisi kartlarda pek önemi yok en ucuzu hangisi ise o alınmalı. Sizin maksimum bütçeniz nedir?

Ben şahsen 4070 Ti Super öneririm.
Bu arada darboğaz işini araştırmamıştım. Bilgisayarın diğer özellikleri düşük olduğu için mi darboğaz olur?

Hocam bir kere amd kullandım optimizasyondan kafayı yedim amd ye karşı ön yargım var.
O zaman ikinci şansın vakti gelmiş demektir :D. Ben de zamanında en deli döneminde 5700XT kullanmıştım. AMD çok sıkıntılı dönemlerden geçti ama bu nesil kartları fazlasıyla sağlam. 20GB VRAM olması da güzel bir artı, ileriye dönüklük olarak rakipsiz. Aynı zamanda AMD'nin yıllanmış şarap politikası var, kartlar eskidikçe sürücülerle daha da iyileşiyor, mesela ilk çıktığında 2060S ile rakipleşen 5700XT son dönemlerinde 2070S'ten daha iyiydi. Aynı şekilde 6700XT 3060 Ti rakibi civarlarında çıkış yakaladı, şu anda %10-15 fark atıyor. Bu kart da ileride Nvidia'lardan daha iyi yaşlanacaktır hem VRAM hem sürücülerden dolayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı