3000 TL Grafik Tasarım İçin Sistem Toplama

kadevra

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar diliyorum herkese :)
Sonralıkla da 1 haftamı yiyen bir konu için bilgi ve önerilerinize ihtiyacım olacak.

Kısa Açıklama:
Bütçe aşağı yukarı 3000TL (Monitör ve kasa bende var.)
Ofis bilgisayarı olacak ve ağırlıkla grafik programları kullanılacak (oyun için değil o yüzden OC'li donanımlara gerek yok.)
AMD uyumlu mu yoksa Nvidia uyumlu mu olmalı kararsızım.
Anakart'da USB 3.1 Type C girişi olursa ve en az 2400 MHz RAM desteklerse çok memnun olurum.

Uzun Açıklama:
Bilgisayar toplamaya çalışıyorum, ofiste kullanılacak oyun için değil.
Photoshop, illustrator, CorelDraw gibi tasarım programları ağırlıkta kullanılıyor. Aynı zamanda sürekli online irtibat halinde olunması gerektiğinden arka planda çok fazla multimedya programları da çalışır halde. (Çoklu Kullanıcılı Skype, onlarca sekmeli Google chrome, Mozilla firefox, Teamviewer, etc.)

İlk düşüncem intel i5 7500 işlemcili, msi arctic mortar anakartlı temel üstüne uygun ekran kartı ve ram seçip yapıyı tamamlamaktı lakin gerek doların dengesizliği, gerekse bitcoincilerin stokları alt üst etmesi ile seçenekler arasında kayboldum.

Araştırma yaparken birçok yerli ve yabancı kaynaktan Amd işlemci ve ekran kartlarının da hem daha ekonomik hem de daha yüksek performansa sahip olduklarına şahit oldum. Açıkçası donanım olarak bilgim olmasa da yazılım konusunda her zaman Nvidia ve Intel'in bir adım önde olduğunu düşünmüşümdür(önceki tecrübelerimden de yararlanarak). Yalnız uzun bir süredir bu mecraya uzak kaldığım için takip sağlayamadım.

Öncelikle fikir almak istediğim konu ekran kartının Quadro olması gerekip gerekmediği. Birçok yere baktım Quadro ile oyun oynayabileni de gördüm, RX veya GTX ile render alanı da :D Diyeceğim o ki kağıt üzerinde değil de tecrübe ve teknik bilgi sahibi arkadaşlardan reel fikirlere daha çok ihtiyacım var. Ek olarak şuanda MSI GTX 1050 Ti Gaming bana yakın geliyor. Amd tabanlı önerilerinize de açığım. Ekran kartına ayırmayı planladığım miktar +-800TL.

Anakart konusunda ısrar ettiğim tek nokta USB 3.1 Type C girişinin de bulunması olacak. Bunu da benim gördüğüm bir tek MSI sağlıyor, diğer markalarda denk gelemedim. B250 ya da B350 mantıklı gibi geldi, ileriye de dönük olması açısından. Oyun pc'si olmayacağından Overlock yapmayı düşünmüyorum.

Bir yerde denk gelmiştim, grafik tasarım için RAM'lerin frekansını yüksek, CL değerlerini düşük tut diye. O sebeple siz de bu durumu değerlendirmeye alabilirseniz sevinirim (tabii böyle bir şey gerçekten varsa.)

Son olarak AMD uyumlu anakart, AMD işlemci ve Nvidia ekran kartı hibritleşmesi daha uygun gibi geliyor ama dediğim gibi kendime güvenecek bir bilgi birikimim yok. Monitör ve kasa eklemenize gerek yok onlar dışındaki ayırmış olduğum ortalama bütçem aşağı yukarı 3000TL olacak (maalesef.)

Öneri ve paylaşımlarınızı bekliyorum, ilgi gösteren her arkadaşa şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan için ekran kartlarında stok yok. Bu nedenden dolayı ekran kartı koymadım. Ekran kartı olmadan sistem bu şekilde oluyor. Hem GTX, hem de RX serisinde ekran kartı stokları yok. Düşük bütçe dostu kartlar var. Bu sisteme GTX 1050TI takılabilir fakat düşük kalır.
1498497913933.png

Şuan için ekran kartlarında stok yok. Bu nedenden dolayı ekran kartı koymadım. Ekran kartı olmadan sistem bu şekilde oluyor. Hem GTX, hem de RX serisinde ekran kartı stokları yok. Düşük bütçe dostu kartlar var. Bu sisteme GTX 1050TI takılabilir fakat düşük kalır.Eki Görüntüle 244450

Sistem önerin için çok teşekkür ederim peki uzun açıklama kısmını da tam okuyarak mı topladın bu sistemi? Yoksa sadece bütçeye göre mi kurmuştun acaba?
Oyun yerine grafik tasarım için kullanılacak. O sebeple daha spesifik bir kombinasyona ihtiyaç duyabilirim ve eğer ona göre kurduysan sistemi o halde ekran kartı için limitimi 1.2 k TL'ye de çekebilirim :)
Hoş yeni stoklarla beraber yeni fiyatlar ne olur bilinmez. RX, GTX ve Quadro serileri arasından en uygun seçimi yapmanızı isteyeceğim.

Sistem önerin için çok teşekkür ederim peki uzun açıklama kısmını da tam okuyarak mı topladın bu sistemi? Yoksa sadece bütçeye göre mi kurmuştun acaba?
Oyun yerine grafik tasarım için kullanılacak. O sebeple daha spesifik bir kombinasyona ihtiyaç duyabilirim ve eğer ona göre kurduysan sistemi o halde ekran kartı için limitimi 1.2 k TL'ye de çekebilirim :)
Hoş yeni stoklarla beraber yeni fiyatlar ne olur bilinmez. RX, GTX ve Quadro serileri arasından en uygun seçimi yapmanızı isteyeceğim.
Maalesef yeni fiyatların ne olacağı bilinmez fakat beklemek için zamanın varsa beklemek bence mantıklı olacaktır. Çünkü şuan için GTX 1070, RX 580, RX 570 gibi üst seviye kartlar mining sebebiyle stokları bitmiş bulunmaktadır. Fakat bu kartların daha düşük modellerinde yavaş yavaş stokları bitmeye başladı. Şuan için doğru düzgün GTX 1060, RX 560 ve yavaş yavaş GTX 1050TI ların bile stokları bitme durumuna gelmekte, bazılarının bitmiş durumda. Bu nedenle stokta bulunan kartlarda ederlerinden fazla. Bu durumda ekran kartı almak biraz mantıksız gibi duruyor. Sizinde dediğiniz gibi Quadro serisi ekran kartları tercih edilebilir fakat o kartların ayrıntılarını çok bilmiyorum. Bu kartları daha iyi bilen birine danışman daha iyi olacaktır. Bu arada bulabilirseniz ikinci elde kartlar bulunabilir. Eğer fiyatında bir sıkıntı olmazsa hem de güvenilir olup üründe de bir sıkıntı olmazsa tercih edilebilir.

Arkadaşlar bu sistem için GTX 1060 ekran kartı düşünüyorum fakat birçok farklı çeşidi ve bellek hacmi olanı var aralarından hangisi en iyi uyumu sağlar emin değilim. Ram konusunda da emin değilim daha iyi uyum sağlayacağını düşündüğünüz başka bir ürün varsa önerilerinize açığım, teşekkürler.

GeForce® GTX 1060 G1 Gaming 6G (rev. 1.0) | Graphics Card | GIGABYTE

TURBO-GTX1060-6G | Ekran Kartı | ASUS Türkiye

ROG-STRIX-RX580-O8G-GAMING | Ekran Kartı | ASUS Türkiye

yine yukarıdaki sisteme göre baktığınızda en uygun ekran kartı sizce bu üçü arasından hangisidir? Varsa başka tavsiyelerinizi de öğrenmek isterim.

Dosya Ekleri

• sistem.jpg
    sistem.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 137
Arkadaşlar bu sistem için GTX 1060 ekran kartı düşünüyorum fakat birçok farklı çeşidi ve bellek hacmi olanı var aralarından hangisi en iyi uyumu sağlar emin değilim. Ram konusunda da emin değilim daha iyi uyum sağlayacağını düşündüğünüz başka bir ürün varsa önerilerinize açığım, teşekkürler.

GeForce[emoji768] GTX 1060 G1 Gaming 6G (rev. 1.0) | Graphics Card | GIGABYTE

TURBO-GTX1060-6G | Ekran Kartı | ASUS Türkiye

ROG-STRIX-RX580-O8G-GAMING | Ekran Kartı | ASUS Türkiye

yine yukarıdaki sisteme göre baktığınızda en uygun ekran kartı sizce bu üçü arasından hangisidir? Varsa başka tavsiyelerinizi de öğrenmek isterim.
GV-N1060WF2OC-6GD Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6G GeForce GTX 1060 6GB GDDR5

Siparişi verdim. Peki Ram konusunda önerin nedir hocam?

3000 TL ile yola çıkmıştık fakat sistemin en az 5 senelik olması işletme açısından uzun vaadede daha karlı olacağını öngördük. Bugün bir arkadaşla da konuştum en sonunda genel hatlarıyla kasayı bu şekilde tamamlamış oldum. Ürünlerin birçoğu şuan ön siparişte eksik ve de fazlalarıyla değerlendirmelerinize açığım, değiştirmeler yapabilirim:

İşlemci: Amd Ryzen 5 1600 AMD Ryzen™ 5 1600 | AMD
Anakart: Asus PRIME-B350M-A PRIME B350M-A | Motherboards | ASUS USA
Ram: Corsair 2*8 GB 2666Mhz Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit – White (CMK16GX4M2A2666C16W)
Ekran kartı: Gigabyte GTX 1060 OC GeForce® GTX 1060 WINDFORCE OC 6G | Graphics Card | GIGABYTE
SSD: OCZ Trion 150 240 GB OCZ TR150 SSD SATA 6 Gbit/s 2.5-inch
HDD: Seagate Barracuda 2TB http://www.seagate.com/tr/tr/internal-hard-drives/hdd/barracuda/
Kasa: Zalman Z3 Plus White ZALMAN - Z3 PLUS
PSU: Evga 750W 80+ Bronze https://www.evga.com/products/product.aspx?pn=110-B1-0750-VR

Daha tam olarak toplamadım ama yukarıdakilerin fiyatları şöyle tuttu;

ekran kartı: 1100 tl
işlemci+anakart+ram+hdd+psu=2440 tl
kasa:200 tl
ssd: 340 tl
toplam: 4080 tl

Monitör ve klavye mouse alındığında tamam olmuş olacak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı