3050 Ti laptop oyunlarda düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

xonlykaneki

Picopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo İdeapad Gaming 3/i5 11320H/RTX 3050Tİ/2x8 3200 MHZ RAM/512 GB M2 SSD
RAM
2x8
SSD veya HDD modeli
SSD
Ekran kartı
RTX3050Ti
İşlemci
İ5-11320H
Merhaba arkadaşlar RTX 3050 Ti laptop kullanıyorum. Witcher 3'te oyunun kendi yüksek ayarlarında maksimum 45 FPS oluyor. Cyberpunk'da yine aynı sorun vardı. Şimdi internetten baktım sistem özellikleri hemen hemen aynı olan laptop yüksek ayarlarda 100FPS veriyor. Ben orta ayarlarda 60 FPS alıyorum. Ekran kartı kullanımı vs. normal gözüküyor. Şüphelendiğim tek şey var oda virüs olması. Sizce sorun ne olabilir? Aşağıya Witcher 3 yüksek ayarlardaki değerleri bırakıyorum.

Ekran görüntüsü 2024-05-13 225010.png

Virüs olduğundan şüpheliniyorsanız Kaspersky veya Malwarebytes ile tam tarama yapın. Birde driverlar güncel mi?

Bu ayardaki laptop Cyberpunk'da 100 FPS mi veriyormuş? Bence FPS'in o kadar da yüksek olamaması lazım ancak şu an burada benim gördüğüm sorun sistemin aşırı RAM tüketiyor olması. 16 GB sınırına dayanmış ve muhtemelen sistem bir RAM darboğazına uğruyor, yanlış bilmiyorsam 10GB civarlarında kalması gerekirdi Witcher'da. Oyun sırasında görev yöneticisindeki işlemleri RAM tüketimine göre sıralayıp ekran görüntüsü atabilir misiniz? Muhtemelen RAM tüketiminin aşırı yükselmesi ve RAM'in yetersiz kalması sorunu yaratıyor ki normal bir oyuncu için 16 GB pek çok oyunda ideal bir değer.

Bu ayardaki laptop Cyberpunk'da 100 FPS mi veriyormuş? Bence FPS'in o kadar da yüksek olamaması lazım ancak şu an burada benim gördüğüm sorun sistemin aşırı RAM tüketiyor olması. 16 GB sınırına dayanmış ve muhtemelen sistem bir RAM darboğazına uğruyor, yanlış bilmiyorsam 10GB civarlarında kalması gerekirdi Witcher'da. Oyun sırasında görev yöneticisindeki işlemleri RAM tüketimine göre sıralayıp ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Cyberpunk değil Witcher 3 de 100FPS kusura bakmayın anlatamamışım.

Dediğim gibi sorun bence RAM tüketiminin artması kaynaklı, RAM'i neyin bu kadar kullandığını bulmak daha doğru.

Oyuna çık gir yaptım 60-65 FPS vermeye başladı yüksek ayarlarda yine internetten baktığıma göre ama. Sıcaklık daha yüksek gözüküyor laptop öncekinde yüksekteydi o yüzden.

Dediğim gibi sorun bence RAM tüketiminin artması kaynaklı, RAM'i neyin bu kadar kullandığını bulmak daha doğru.

Hocam dediğiniz doğru büyük ihtimal oyun oynarken RAM kullanımı çok yüksek oluyor oyun oynanmıyor desem yeri. Bunun azalması için ne yapmam gerek?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-13 232410.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-13 232410.png
    578,8 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran görüntüsü 2024-05-13 232545.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-13 232545.png
    110,8 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Geri
Yukarı