Çözüldü 3D yazıcı Z kolonları birbirine paralel değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

quarest

Hectopat
Z ekseni kolonları yukarı çıktıkça birbirine doğru yakınlaşıyor, yani gövdeye 90 derece paralel değil. Nereden anladın derseniz Z ekseni yukarı doğru çıktıça özellikle 20cm seviyelerinden sonra tekerlekler çok daha zor dönmeye başlıyor, ayrıca kayışda normale göre çok daha gevşek. Ne yapmalıyım nasıl düzeltebilirim?

Çözüm
Sonsuz dişlileri üstten tutan braketlerin vidalarını gevşetip X eksenini en üste alıp vidaları sıkarsan daha iyi bir seviyeye gelir.
Sonsuz dişlileri üstten tutan braketlerin vidalarını gevşetip X eksenini en üste alıp vidaları sıkarsan daha iyi bir seviyeye gelir.
Vallahi düzeldi hocam, çok çok teşekkür ediyorum :)

Hocam bir de dolguyu 200mm/snin, dış duvarları 150mm/snin üzerinde yazmaya başlayınca sıkıntılı oluyor veya sürtüyor, akış değerlerimi en iyi nasıl ayarlarım? YouTube'da falan görüyorum adamlar fazla deyip 93'e falan indiriyor ama ben 150mmsnin üzerine çıkarttığım an dolgu boşluklu ve sorunlu bir şekilde yazdırılıyor, dış duvarlar tutunmuyor ya da sürtüyor falan.

Ben görsel parçalar dışındandaki parçaların dış duvarını hızlı basıyorum, bahsettiğin tip bir sorun yaşamıyorum. Flow kalibrasyonu için testler vardır STL sitelerinde, ben kalibrasyon yapmadan aldığım görselde ilk katmanın iç kısmı ile kenarların birleşme noktalarının pürüzsüz olmasına bakıyorum, ben de 93 kullanıyorum bir süredir, başka bir değer denememe gerek kalmadı. İvme ayarları bende sıfır olarak ayarlı yani otomatik, belki sen yüksek değer girdiysen ondan da olabilir sürtme, ara ara minik sürtmeler varsa çok da takılmana gerek olmayabilir.

Son düzenleme:
Ben görsel parçalar dışındandaki parçaların dış duvarını hızlı basıyorum, bahsettiğin tip bir sorun yaşamıyorum. Flow kalibrasyonu için testler vardır stl sitelerinde, ben kalibrasyon yapmadan aldığım görselde ilk katmandaki iç kısmı ile kenarların birleşme noktalarının pürüzsüz olmasına bakıyorum, ben de 93 kullanıyorum bir süredir, başka bir değer denememe gerek kalmadı. ivme ayarları bende sıfır olarak ayarlı yani otomatik, belki sen yüksek değer girdiysen ondan da olabilir sürtme, ara ara minik sürtmeler varsa çok da takılmana gerek olmayabilir.

Ben ivme ayarını kapattım hocam? :D ayrıca evet internette gördüğüm kişilerde 93 90 civarı kullanıyor, az önce evden çıkmadan 98'lere çıkarıp benchy bastım bir sıkıntı yoktu, dolguda boşluklar oluyordu (200mms) onu da 100'lere kadar çıkardım tek tük boşluk kaldı en sonunda dolguyu 102 duvarları 97 yaptım bırakdım, 95 de 200mms de basınca ızgara dolguyu extrüzyon az kalıyordu dolguda boşluklar oluyordu en sonunda sürtüp atıyordu dolguyu, duvarlar ise bayağı mat ve az extrüzyon kaynaklı wooble gibi görünüyordu bazı yerler.

Bir de yine extrüzyon az olduğu için ilk katman berbat tutuyordu, tüm baskılarım kalkıyordu tabladan cura ile slice'ladıklarım. Büyük ihtimal prusa slicer da yaşadığım sürtünme problemleride extrüzyon ile alakalı.

Geri
Yukarı