4 aylık kedi nasıl beslenmeli?

Kediyi yıkamak diye bir şey yok. Pirelenir de tedavi edilmesi gerekirse orası ayrı. Aşılar tamamlanmadan, pire önlemi alınmadan dışarı çıkartmamak lazım. Hatta kısırlaştırma öncesi çıkartmamak en sağlıklısı.
Hocam bir de ikiz benim sahipleneceğim kediler ayrıca dikkat etmem gereken husus var mıdır ?

Mümkünse iyi mama vermek, aşılarını takip etmek, zamanında kısırlaştırmak veya çiftleştirmek. Oyuncak bulundurmak. Kedi bakmak köpeğe göre daha rahat olsa da (gezdirmen gerekmez, tuvalet işini kendi halleder) eve zarar verme olasılığı özellikle 2 yaşına kadar oldukça yüksektir. Perdeler, koltuk kenarları daha birçok eşyayı parçalayabilirler. Böyle şeyler sorun olacak ise hiç almamak, sonradan terk etmekten iyidir. Evde yerlere kedi kumu saçılması, kıyafetler dahil her yerin tüy olması da var tabii. :)

Ben de yakın zamanda yaklaşık 2 aylık kedi sahipleneceğim. Mama önerisi ve ne yapmam gerektiği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Hocam ben proplan yavru kedi maması veriyorum. Çok seviyor iştahla yiyor. Benim burada kilosu 200 TL mamanın.

Yetişkin mamasına geçmeye başlayabilirsin. Tavuklu mama yedirme, yaş mamaya alıştırma kırkta binde balıklı yaş mama yedir. Düzenli vitamin kullan multivitamin tabletler satılıyor petshoplarda 2 günde bir ezerek toz haline getirip mama kabına boşaltman yeterli. Tavuk kedilerin en büyük düşmanıdır. Tüy dökülmesine sebebiyet verir. Tavuktan uzak dur.

Mama tercihini iyi yapmanız gerekiyor eğer iştahlı yemesini istiyorsanız. Onun haricinde obez olmaması için belirli miktarda mama yemesi gerekiyor bunu veterinerinize veya internetten araştırabilirsiniz. İhtiyacı olanı yer deyip koyarsanız zamanla alışkanlık haline gelir ve ihtiyacı olmadığı halde bile yemeye başlar bu da obez olma yolunda ilerler. Mama ve su kaplarını aynı yerde tutmayın kumunu sürekli değiştirin. Aşılarını düzenli olarak yaptırın sevebileceği oyuncakları alın. Haftada bir kere onu ödüllendirip yaş mama yedirin. Sürekli kuru mama yemesi midesini bozacaktır ve agresifleşecektir.

Geri
Yukarı