4 GB RAM, 3.17 GB Kullanılabilir olarak görünüyor

Eğer bilgisayarınızda ekran kartı yoksa Windows, bunu RAM'inizden çeker. Yani paylaşımlı ekran kartınız 0,83 GB kullanıyor.

Bir Çözüm:

Bu arada, işletim sisteminizi 64 bite yükseltmeniz hiçbir işe yaramayacaktır. 32 bit işletim sistemleri zaten 4 GB (yaklaşık 3.5 ve üzeri) desteği sunuyor.

Sadece Bir Kaynak:

Konu sahibinin RAM'i 4 GB ve 64 bit kurmasına gerek yok. İncelediğim üzere attığınız konularda 64 bite yükseltin çözümü öneriliyor. İsterseniz araştırabilirsiniz. Eğer konu sahibinin RAM'i 4 GB ve üzeri olsaydı çözümünüz işe yarardı.

Diyelim ki 64 bite yükseltti. Ekran kartının RAM'i ve sistem RAM'i aynen kalıyor, yine aynı sorun meydana gelecektir. Hem her bilgisayar 64 bit kaldırmayabilir.

Bu bir nevi küçük boyuttaki bir kovanın içindeki 100 mL suyu daha büyük bir kovaya boşaltmak gibi.

Not: Çözüm işe yarar değil, bir çözüm dedim. Yani yarayadabilir yaramayadabilir.

RAM'i 4 GB ve 64 bit kurmasına gerek yok.
4 GB ve üstü sistemlere 32 Bit kurarsanız konudaki gibi sorunla karşılaşırsınız.
İsterseniz araştırabilirsiniz.
Araştırdım ve bu sonuca ulaştım. Siz neye dayanarak bunu söylüyorsunuz?
Windows 7 çalıştırılan bir bilgisayarda, kullanılabilir bellek (RAM) yüklü bellekten daha az olabilir.

Örneğin, Windows 7'nin 32 bit sürümü, bilgisayarda 4 GB bellek yüklü olmasına karşın yalnızca 3,5 GB kullanılabilir sistem belleği bulunduğunu bildirebilir.
Windows 7 tabanlı bilgisayarlarda kullanılabilir bellek yüklü bellekten daha az olabilir (microsoft.com)
Ekran kartının RAM'i ve sistem RAM'i aynen kalıyor, yine aynı sorun meydana gelecektir.
Bu cümleyi biraz daha açıklar mısınız?

4 GB ve üstü sistemlere 32 Bit kurarsanız konudaki gibi sorunla karşılaşırsınız.

Araştırdım ve bu sonuca ulaştım. Siz neye dayanarak bunu söylüyorsunuz?
Evet, 3.5 GB civarı bir sınır var 32 bit sistemlerde. Aslında 3.5 olmasının sebebi 0.5 GB'nin sistem tarafından kullanılması. Bu sorunda ise ekran kartı fazla kullanıldığı için 0.5 GB'den fazla bir miktar kullanıyor sistemden.
Bu cümleyi biraz daha açıklar mısınız?
Şöyle düşünün. Ekran kartı 0.6 GB bir belleğe ihtiyaç duyuyor ve 4 GB belleğinizden bunu alıyor. Sisteminizi 64 bite yükselttiniz. Ekran kartının ihtiyaç duyduğu ve sisteminizde bulunan RAM miktarı değişmeyeceği için yine aynı miktarı gösterecektir.

Not: Bazı kaynaklarda 3.2, 3.5 veya 4 GB RAM gösteriyor.

Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Not: Bazı kaynaklarda 3.2, 3.5 veya 4 GB RAM gösteriyor.
4 GB RAM destekliyor ama bazen böyle sorunlar olabiliyor. Ben böyle anladım.
Ekran kartı 0.6 GB bir belleğe ihtiyaç duyuyor ve 4 GB belleğinizden bunu alıyor.
Ekran kartının kendi belleği var zaten, direkt almıyor sistemden o belleği. İhtiyacı olduğunda paylaşımlı bellekten kullanıyor.

Geri
Yukarı