4 GB RAM (Kullanılabilir Miktar 3.19 GB) Sorunu

DarKSaGaa

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, elimde 2 GB RAM'i olan bir sistem vardı, 2GB RAM takviyesi yaptım. BIOS ekranından MHz değerlerini falan kontrol ettikten sonra Windows'a girdim ancak Kullanılabilir 3.19 GB yazıyor. Ne yapacağım konusunda bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim. 😕

Sistem Özellikleri:
Asrock G31M-S (R-2.0)
320GB-250GB-500GB HDD
Q6600
4 GB RAM: 1 adet Kingston ve 1 adet Hi-level RAM

Denenen işletim sistemleri: Windows 7 - 8 - 8.1

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz nedir belirtebilir misiniz? Eğer işlemcinizde dahili ekran kartı varsa biostan dahili ekran kartına vram olarak ayrılan bölümü kontrol ediniz.

Windows belli bir miktar kendisi için ayırır, bundan kaynaklı diye biliyorum.

Şahsen 16GB RAM kullanıyorum, kullanılabilir miktar 15GB gibi bir ibare var bende de.

32 bit Windows kullanıyorsanız 64 bit'e geçin.
Aynı sorunu yaşamıştım 64 Bit'e geçince düzelmişti.

32 Bit Windows'ta 4 GB'a kadar RAM takabilirsiniz. Ben de 32 bit kullanırken nasıl olsa 4 GB'a kadar çıkarım diyerekten 2GB'dan 4GB RAM'e geçmiştim ama sadece 3.12 GB kullanabiliyordum.

32 bit Windows kullanıyorsanız 64 bit'e geçin.
Aynı sorunu yaşamıştım 64 Bit'e geçince düzelmişti.

32 Bit Windows'ta 4 GB'a kadar RAM takabilirsiniz. Ben de 32 bit kullanırken nasıl olsa 4 GB'a kadar çıkarım diyerekten 2GB'dan 4GB RAM'e geçmiştim ama sadece 3.12 GB kullanabiliyordum.
Bu işlemi yaparsanız sorun büyük olasılıkla çözülecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı