4 GB RAM sistem için Windows 11 veya Windows 10

Yusuf Aldaş

Decapat
Daha fazla  
RAM
4gb ram
SSD veya HDD modeli
sandisk 128 gb SD card
Ekran kartı
yokki
Anakart
pi 5
İşlemci
arm64
Bir ay önce falan Raspberry Pi 5 aldım ve sonradan Windows 11 yükledim ama o kadar bütçem olmadığı için 8 GB alamadım 4 GB aldım. Sağ olsun Microsoft abi Windows 11'i mükemmel optimize ettiği için açıkken sadece 2 GB falan yiyor. Bunu optimize etmenin bir yolu var mı veya Windows 10'a mı geçmeliyim?

(Optimize etme yöntemi varsa söyler misiniz Windows 11 de kalmak istiyorum ama yoksa geçeceğim)

Son düzenleme:
Bir ay önce falan Raspberry Pi 5 aldım ve sonradan Windows 11 yükledim ama o kadar bütçem olmadığı için 8 GB alamadım 4 GB aldım. Sağ olsun Microsoft abi Windows 11'i mükemmel optimize ettiği için açıkken sadece 2 GB falan yiyor. Bunu optimize etmenin bir yolu var mı veya Windows 10'a mı geçmeliyim?

(Optimize etme yöntemi varsa söyler misiniz Windows 11 de kalmak istiyorum ama yoksa geçeceğim)
Hocam bence Windows 10 geç.

Windows 10 kullanmanızı öneririm.

Windows 11'de kalacaksanız, ReviOS gibi Windows hazır ayarları var, RAM kullanımını düşürüyor. İstiyorsanız da Mem Reduct kullanabilirsiniz. Gereksiz kullanılan RAM'i temizliyor. 5dakikaya ayarlayıp, RAM kısmındaki tüm tikleri işaretlerseniz iyi olur. 2 GB kullanımdan 1.3e falan düşürüyor. ReviOS da kullandığımdan 800 MB RAM kullanımım var şu an.

Windows S-Lite 'GSIB' (22621.2134), web Archive'de ISO dosyası var. Üstüne ReviOS playbook ve Mem Reduct kurdum. Boşta 700 MB kullanımı oluyor. Sistem 3GB alan kaplıyor ama içinde hiçbir program yok, hesap makinesi, fotoğraflar gibi bile. İstediğin uygulamaları kurman gerekiyor tekrardan.
+ Normalde ISO'da güncellemeler kapalı geliyor fakat ReviOS ile açabiliyorsun tekrardan.

Screenshot (2).png

Windows 11 çok ağır gelir o cihaza. Windows 10 kurun. Benim PC'de 8 GB RAM olmasına rağmen boştayken bile %80-70 civarlarında dolaşıyor RAM kullanımı.

Bence bilgisayarınızda bazı ayarları ve arka planda çalışanları kontrol etmeniz gerekiyor. 8 GB RAM'de 5GB üstü boşta kullanım normal değil.

Son düzenleme:
Peki windows 10 da ulaşılabilir minimum ram kullanım miktarı ne kadar olur

Muhtemelen Windows 10'a geçerim çünkü o kadar modlamak istemiyorum.
Windows 11'de arkada çalışan bazı gereksiz programları kapatırsan kullanabilir ram 1,6 GB'a kadar artar. Windows 11 ile Windows 10 arasında ram kullanımı açısından çok bir fark yok. Windows belleği optimize eder.

Geri
Yukarı