4 RAM slotlu DDR4 anakart önerisi

rouiax

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Başlıkta da belirttiğim gibi bir anakart arıyorum. İkinci elden alacağım. İstediğim şey şu 4 tane RAM slotu olsun. 32 GB RAM takılabilsin (4x8). Mümkünse 64 GB da olur.
Alacağım işlemcide kararsız kaldım. Intel işlemci alacağım fakat i5 mi alayım i7 mi alayım bilemedim. Bir de kaçıncı nesil alayım o konuda da bir fikrim yok. Ben bu sistemde oyun oynayacağım. Parçalar sıfır olmayacak ikinci elden alacağım. Bütçem yetersiz.
Bu özelliklere uygun anakart öneriniz var mı?

Alacağın işlemci Quad channel desteklemedikçe 4 RAM takmanın anlamı yok aksine frekans kaybı yaşarsın. 2x32 ya da 2x16 yap.
Peki anakart ve işlemci öneriniz var mı?

Alacağın işlemci Quad channel desteklemedikçe 4 RAM takmanın anlamı yok aksine frekans kaybı yaşarsın. 2x32 ya da 2x16 yap.
Yani ben 4 slot kullanmak istiyorum. Buna uygun anakart ve işlemciler hangileridir...*

4 slot kullanmak isteme sebebin nedir özellikle Dual channel en iyisiyken görünüş falan mı?
Dual channel daha mı iyi? Bir yerde quad channel daha iyi diye duymuştum. Ne kadar işçi o kadar az yük mantığı.

4 slot kullanmak isteme sebebin nedir özellikle Dual channel en iyisiyken görünüş falan mı?
Evet görünüş de bir etken. 4 tane RAM hoş gözüküyor.

Dual ile alacağın 3600 frekans civarı olurken 4 RAM ile 3000 bile alamayabilirsin.
Hmm anladım. Neyse o zaman dual channela geçiş yapmak nasip oldu. Quad channellar bulunmuyor zaten. Aradım taradım bulamadım. Bir de o anakarta uygun işlemci gerek. Performans açısından daha iyi olmayacaksa bu kadar zahmete girmeyeyim madem.

Dual channel daha mı iyi? Bir yerde Quad channel daha iyi diye duymuştum. Ne kadar işçi o kadar az yük mantığı.

Evet görünüş de bir etken. 4 tane RAM hoş gözüküyor.

Şöyle söyleyim Intel'in i serisi de AMD'nin Ryzen serisi de Quad channel desteklemiyor ve her anakart da desteklemiyor ama hepsi Dual channel destekliyor yani Quad channel çok boşa masraf ve fiyat performans olarak kayıp demek i serisi ve Ryzen serisini çıkardığınızda zaten alınacak bir işlemci kalmıyor dostum.

Şöyle söyleyim Intel'in i serisi de AMD'nin Ryzen serisi de Quad channel desteklemiyor ve her anakart da desteklemiyor ama hepsi Dual channel destekliyor yani Quad channel çok boşa masraf ve fiyat performans olarak kayıp demek i serisi ve Ryzen serisini çıkardığınızda zaten alınacak bir işlemci kalmıyor dostum.
Teşekkür ederim dostum. Benim bilgim kısıtlı olduğu için bir de şatafatı sevdiğim için 4 RAM istiyordum ancak performans şatafattan daha önemli. O yüzden şimdi dual channel bir anakart ve işlemci arıyorum. :)))

Teşekkür ederim dostum. Benim bilgim kısıtlı olduğu için bir de şatafatı sevdiğim için 4 RAM istiyordum ancak performans şatafattan daha önemli. O yüzden şimdi Dual channel bir anakart ve işlemci arıyorum. :)))

Gösteriş istiyorsanız güzel aydınlatması olan bir anakart ve Corsair Vengeance RGB Pro gibi bir Dual channel RAM yanında güzel bir sıvı soğutma da sizi tatmin edecektir bence.

Geri
Yukarı