4 yıllık denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü okunur mu?

Marik Ishtar

Hectopat
Daha fazla  
EA'dan okumak istiyorum sıralamaları o kadar yüksek değil, fakat bunu yapabilir miyim aklımda bazı sorular var, hoşuma giden yanı uzun yol, gezmek vs. fakat bu koşulların yanında fiziksel olarak vs aşırı yoran bir meslek midir, iş bulabilir miyim ileride, herkes çekemezsin diyor, fikir sahipleri yardımcı olursa çok sevinirim.

Psikolojik olarak da zor. Mobbing olsa bile atlayıp gidemezsiniz. İş bulursunuz da network denilen günümüz torpilini iyi ayarlamak lazım.

Psikolojik olarak hangi açıdan zor hocam yanlızlık, uzakta olmak vs mi, birde mobbing derken anlamadım, açıklar mısınız biraz kusuruma bakmayın.

Bölümden mezunum. Bölümden mezun arkadaşlarımın %60 oranında işe yerleşebildiler. Kaptanlık ile karıştırılan bir bölüm. Kesinlik ile alakası yok. Acentalarda veya limanlarda çalışıp operasyonları yöneteceksiniz. Dersler zor değil, çok kolayda değil. Zorunlu iki stajı var. Stajlarınızdan biri limanda diğeri işletme usülü geçecek ve kendiniz bulmalısınız.
Maaş olarak beklentiniz başlangıçta kesinlikle yüksek olmasın, kimse vermez. En az iki sene sektör içinde pişmeniz gerekmekte. Sektör içinde İngilizceyi konuşma olarak iyi seviyede bilmeniz zorunlu. Uluslar arası bir sektör olduğu için Türkçe bilerek yapılabilecek bir iş değil. Belli bir tecrübeden sonra telefonlarınız susmayacak, tatmin edici rakamlarda iş teklifleri almanız muhtemel. Sektör içinde bu bölümden mezun olup bu işi yapan sayısı az olduğu için daha da öncelikli olacaksınız. Fiziksel olarak değil zihinsel olarak yorulursunuz.
Çevre faktörü çok önemli, sap gibi bir üniversite hayatı yaşar ve gelişime kapalı kalırsanız iş bulmanız çok zor. Yaşadığınız konum da önemli. Denize kıyı olmayan herhangi bir şehirde sektöre ait çevre edinmeniz çok zor.
Özet olarak kesinlikle eşit ağırlıktan bu bölümü okuyun diyemem. Dil geliştirmede sorun yaşayacaksınız kesinlikle düşünmeyin derim. EA alanından tavsiyem olacaksada yönetim bilişim sistemeleri'ni öneririm.

Bölümden mezunum. Bölümden mezun arkadaşlarımın %60 oranında işe yerleşebildiler. Kaptanlık ile karıştırılan bir bölüm. Kesinlik ile alakası yok. Acentalarda veya limanlarda çalışıp operasyonları yöneteceksiniz. Dersler zor değil, çok kolayda değil. Zorunlu iki stajı var. Stajlarınızdan biri limanda diğeri işletme usülü geçecek ve kendiniz bulmalısınız.
Maaş olarak beklentiniz başlangıçta kesinlikle yüksek olmasın, kimse vermez. En az iki sene sektör içinde pişmeniz gerekmekte. Sektör içinde İngilizceyi konuşma olarak iyi seviyede bilmeniz zorunlu. Uluslar arası bir sektör olduğu için Türkçe bilerek yapılabilecek bir iş değil. Belli bir tecrübeden sonra telefonlarınız susmayacak, tatmin edici rakamlarda iş teklifleri almanız muhtemel. Sektör içinde bu bölümden mezun olup bu işi yapan sayısı az olduğu için daha da öncelikli olacaksınız. Fiziksel olarak değil zihinsel olarak yorulursunuz.
Çevre faktörü çok önemli, sap gibi bir üniversite hayatı yaşar ve gelişime kapalı kalırsanız iş bulmanız çok zor. Yaşadığınız konum da önemli. Denize kıyı olmayan herhangi bir şehirde sektöre ait çevre edinmeniz çok zor.
Özet olarak kesinlikle eşit ağırlıktan bu bölümü okuyun diyemem. Dil geliştirmede sorun yaşayacaksınız kesinlikle düşünmeyin derim. EA alanından tavsiyem olacaksada yönetim bilişim sistemeleri'ni öneririm.

Hocam güzel bir konuya değinmişsiniz, ben zaten lisede ağ işletmenliği okudum, sizce 2 yıllık programcılık yerine yönetim bilişim sistemleri mi okusam daha mantıklı.

Yazılım sektörüde gelişiminin önemli olduğu, ama ilgi duyuyorsan acı çekmeden başarıya ulaşabileceğin bir sektör. Denizcilik gibi değil. Dikey geçiş ile mühendislik fakültelerine geçmeyi düşünmüyorsanız kesinlik ile yönetim bilişimi okumanız mantıklı. Tabii bu durum geleceğiniz ile alakalı. Yazdığım olumlu veya olumsuz geri dönüşler kariyer planınızda etkili konumda olmamalı.

Merhaba @Marik Ishtar. Denizcilik işletmeleri yönetimi bir eşit ağırlık bölümü olsa da mezunlarının da kaptan olma imkanı var diye duymuştum ama belki yanılıyor olabilirim. @borghesia bu konu hakkında bilginiz var mı?

Herkesin kaptan olma ihtimali var. Detaylarına kaptanlık kursu diye aratıp bakabilirsiniz. Ama bu bölümden kaptanlık yeterliliği gibi bir durum mevcut değil. Sadece amatör denizci belgesi alabiliyorsunuz. Onuda harcını yatıran herkes alabiliyor. Kaptanlık için deniz ulaştırma ve işletme okumanız lazım. Denizcilik işletmeleri ve yönetimi mezunu kimsenin maalesef kaptanlık yetkinliği ya da eğitimi mevcut değil.

Hocam güzel bir konuya değinmişsiniz, ben zaten lisede ağ işletmenliği okudum, sizce 2 yıllık programcılık yerine yönetim bilişim sistemleri mi okusam daha mantıklı.

Yazılım sektöründe 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünün pek bir işlevi yok, işe alımlarda sorun çıkartan bir diploma. Yönetim bilişim sistemleri bölümü çok daha iyi bir seçenek, kendini teknik anlamda geliştirip projeler de üretirsen gerçekten işe yarar bir diploma. Ancak kesinlikle açıköğretimden okunmaması gereken bir bölüm, örgün oku nerede okursan oku ama açıköğretimden okuma, işe alımlarda açık öğretim mezunlarının büyük çoğunluğu filtreden eleniyor.

Geri
Yukarı