4 yıllık üniversiteyi bırakıp 2 yıllık eğitime geçmek

@Mainstein, öncelikle 2 yıllık örgün okursan 4 yıllık bölümden ne yazık ki kaydını sildirmek mecburiyetindesin. İki tane örgün bölümü aynı anda okuyamıyorsun.

Onun dışında 2 ya da 4 yıllık sınavlı bir üniversite tutturduğunda sınavsız ikinci üniversite fırsatı tanınıyor. Bunu da açık öğretim üzerinden okuyabiliyorsun. 4 seneliğini bilmiyorum ama kesin olarak 2 senelik okuyabiliyorsun.

Biliyorum 4 yıllık bölümü bırakacağım zaten bu dediklerime tam anlamıyla karar verirsem.
İkinci kısım için ise; çok iyiymiş bu olay. Ben bir bakınayım AÖF'e. Anadolu üniversitesi veriyordu değil mi?

İstediğin durumu mevcut lisans programını bırakmadan da yapabilirsin. Açıktan ikinci üniversite ile 2 yıllık Bilgisayar Programlama bölümünü okuyabilirsin.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE ben 4 yıllık bir bölüm okurken beğenmedim deyip bıraksam bir daha YKS'ye girmeden 2 yıllık programa katılabilir miyim?

Bir de doğru mu anladım, örgünde okuyup AÖF'den 4 yıllık bir bölümde mi okuyabilirim?

4 yıllık üniversitemin ikinci yılında iki yıllık AÖF'e de sadece harç ödeyerek kaydoldum. Yapmam gereken tek şey başka bir örgün üniversitede öğrenci olduğumu kanıtlamaktı. Sonra ondan mezun oldum. Yine AÖF'ten bilgisayar programcılığına başladım. Bunları yaparken hala örgün olarak okuyordum. Ama eğer elimde kağıt olsun diye giriyorsanız pek bir şey katmıyor. Şahsen AÖF'e odaklanacak vaktim olmuyor. Sınavlara girip sallaya sallaya geçmeye çalışıyorum. Kitapları da çok temel. İnsanın kendini kendi çabalarıyla geliştirmesi gerekiyor. Zaten iyi düzeyde olduğunuz için hiç zorlanmazsınız.

İkinci diploma için bakınıyorum hala ancak ilk diploma amacım kesinlikle bilgisayar programlama olacak. İkinci diploma ise belki grafik tasarımı vb. gibi bilgisayar programlamayla birleştirebileceğim bir bölüm olur ancak dediğim gibi kesin değil. Önerin varsa listeme eklerim.

Bilgisayar programcılığı mezunu olarak uzak durmanı öneririm. Onun yerine mekatronik, makine bölümü okuyabilirsin. Programcılık sana çok bir şey katmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı