48 GB RAM'in bir artısı var mı?

32'den 64'e veya 16'dan 32'ye çıkmak yerine ara model onlar fark yok yani. Almak istersen eğer 32 değil de 48 GB alabilirsin ileride değişmek gerektirmez. İstemezsen 32 GB da yeterlidir.

Selam. 4x16 GB DDR4 var bende. Dual DDR XMP açık çalışıyor. CPU stress teslerde 60GB'ye kadar kullanıyor. Boşta 10-11 GB oyunlarda 30GB'ye kadar çıkıyor. Simülasyon yaptığım için yüksek boyut tercih etmiştim. Çözünürlük arttırdıkça RAM kullanımım artıyor, bazen 1 değişken 50GB tutabiliyor. İhtiyacına göre. Bana kalırsa 32 veya 64 alınır neden alınmasın. Zararı yok.

Günümüz oyunları 4k'da oynasan bile ortalama 10gb ram kullanır. 32 gb fazlasıyla yeterli bir faydasını görmezsin oyun oynarken.

Daha düşük gecikme ve daha yüksek MHZ'ye sahip ram alacaksan artar tabi performans.

Selam. 4x16 GB DDR4 var bende. Dual DDR XMP açık çalışıyor. CPU stress teslerde 60GB'ye kadar kullanıyor. Boşta 10-11 GB oyunlarda 30GB'ye kadar çıkıyor. Simülasyon yaptığım için yüksek boyut tercih etmiştim. Çözünürlük arttırdıkça RAM kullanımım artıyor, bazen 1 değişken 50GB tutabiliyor. İhtiyacına göre. Bana kalırsa 32 veya 64 alınır neden alınmasın. Zararı yok.

Hocam bende de 1-2 IDE, arka planda 1-2 uygulama ve tarayıcıda birkaç sekme açıkken 30 GB'a yaklaşıyor kullanım çok ilginç, Windows 11 ne kadar çok RAM görürse o kadar çok mu kullanıyor anlamadım.

Kullanımınıza bağlı eğer işlem yükü çok işler yapacaksanız ve yeni bir sistem kuracaksanız faydalı olabilir. Ben de 32 kullanıyordum, ancak çoklu sanal pc kullanma gerekçemden dolayı 64'e yükselttim. sanal pclerdeki kasılma yok oldu desem yeridir. Sanal pc'lere daha fazla ram aktardım. Yer yer 6 sanal pc açıp, ana makinede de bazı işlemleri yapmam gerekebiliyor. Sizin ihtiyacınızla alakalı bir durum. Bu tür işlemleriniz yoksa gereksiz gelebilir.

Hocam bende de 1-2 IDE, arka planda 1-2 uygulama ve tarayıcıda birkaç sekme açıkken 30 GB'a yaklaşıyor kullanım çok ilginç, Windows 11 ne kadar çok RAM görürse o kadar çok mu kullanıyor anlamadım.

Windows her zaman böyleydi. Hatta 2008 gibi bir Linux kullanıyordum RAM'in tamamını kullanıyordu desem yeridir.

Performans için olması gerekende böyle. Her seferinde diske geçici dosyaya yazmak ya da diskten okumak yerine bunu yapması daha iyi. SSD disklerde bile uzun ömür için dram/cache olanları alıyoruz. Yüksek RAM ile disklerin ömrü ortalamada artıyor bile olabilir.

İnsanların yüksek RAM tüketimi alerjisini anlamıyorum ama bunu da şuna bağlıyorum; bazı virüs, malware, zombi gibi zararlılar da aşırı kaynak tükettiğinden artık insanlar RAM tüketimi fazlaysa panikliyor.

Geri
Yukarı