500 TL PSU önerisi

Bütçe
500

LexonTR

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, öncelikle neden PSU aldığım ile bilgilendirme yapacağım. Belki bu sorun için çözüm öneren biri olacaktır. Eski sistemimi yeniledikten sonra belleklerin XMP açık iken bazı oyunlarda örnek olarak Shadow of war ve Watch Dogs 2 verebilirim. Bazı oyunlarda ise kapanmadan düzgün bir şekilde çalıştığını gözlemledim. Ancak XMP açık iken normal bilgisayar işlerini sürdürürken bir sorun yaşamadım. XMP kapattığımda hiç sorun yaşamadım. Sonuç olarak arkadaşımın 500W 80+ güç kaynağı ile denedik. 2 saat oyun testi yaptık, kararlılık testine (AIDA64) soktuk yaklaşık 1 saat 15 dakika kapanma gibi bir durum yaşamadım. Sorunun güç kaynağında olduğunu düşündüğüm için sizlerden öneri isteyeceğim.
Not: Mavi ekran vesaire almıyorum direkt sistem kendini kapatıyor.

Sistemim:
Anakart: Gigabyte B450M-H.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: Sapphire RX 5500 XT 8 GB.
RAM: 2x8GB G.Skill 3200MHz CL16.
PSU: Zalman 600W 80+ (şu an kullandığım PSU, 5 yılı aştı.)

Sorunun güç kaynağı ile alakası yok, RAM ile alakası var. RAM frekansını manuel olarak 3200MHz'in bir altındaki frekansa getirin.

PSU'yu da değişmenizi öneririm tabii. 5 yıldan fazla kullanmayın o ürünü.

Sorunun güç kaynağı ile alakası yok, RAM ile alakası var. RAM frekansını manuel olarak 3200MHz'in bir altındaki frekansa getirin.

PSU'yu da değişmenizi öneririm tabii. 5 yıldan fazla kullanmayın o ürünü.

Corsair vengeance lpx ramler ile test ettim aynı sorunu yaşadım (3000MHz ile çalıştırıyordum). Daha sonra bellekleri değiştirdim GSkill 3200MHz aldım yine aynı sorunu yaşıyorum. Anlayacağınız iki farklı bellek ile test ettim hatta Corsair bellekleri 2933 ile denedim 2866 ile denedim aynı sorunu yaşadım.

Corsair vengeance lpx ramler ile test ettim aynı sorunu yaşadım (3000MHz ile çalıştırıyordum). Daha sonra bellekleri değiştirdim GSkill 3200MHz aldım yine aynı sorunu yaşıyorum. Anlayacağınız iki farklı bellek ile test ettim hatta Corsair bellekleri 2933 ile denedim 2866 ile denedim aynı sorunu yaşadım.
Her iki RAM'de de sorun olabilir, bunu da göz önünde bulundurun.

Geri
Yukarı