6.000 TL monitör önerisi

Bütçe
6.000+
Gerçek 8-bit olan R25i-30 var hocam ancak renk, panel kalitesi açısından sadece bit değerine bakmak doğru olmaz. Ayaklarının fazla sıkıntı yapacağını sanmıyorum hatta işlevsel bile kalıyor. İncelememdeki gibi klavyeyi standa göre yerleştirebiliyorum mesela.

Anladım.
Sanal bit değeri mevzusu nedense sakat gibi geliyor yani donanımsal 8 bit desteklese daha iyi gibi düşünüyorum.
Gerçekten fark etmeyecekse o zaman sorun yok.

Şu anda öneri olarak bana en hitap eden önerdiğiniz AOC oldu, ayakları dışında bir sorun göremiyorum, FreeSync destekliyor hoparlörleri falan var, pivot tarzı ekstra özelliklerde ilgi çekici biraz daha araştıracağım ve eğer daha iyi bir seçenek bulamazsam Sinerji bilgisayardan bunu alacağım.

@TheAltay @Saint Lucia AOC öneriniz için teşekkürler.

Sallantı olması sıkıntı çıkartabilir devrilirse ekranının gidiceğinden eminim, monitör düzgün olduğu sürece 144'te olur fakat gördüğüm kadarıyla Hz yükseldikçe özellikle keskinlik çok ciddi derecede kayıpla sonuçlanıyor.

Devrilmesi için ciddi bir güç gerekiyor. Ufak bir masaya, dengesiz bir zemine, deprem alan bir bölgede yaşıyorsan devirme ihtimalin artar ama durduğu yerde devrilmez. Eğer çalışma masanla kavga etmiyorsan eksi sayılmaz bu durum.
Bunca zamandır monitörlere bakıyorum ve "Hz yükseldikçe keskinlik kaybı oluyor" diye bir şey hayatta görmedim ve duymadım. Bence bunu aklınızdan çıkartın. Yüksek Hz tam tersi daha iyi akıcılık sunduğu için taze ve kaliteli görüntü görürsün. Bu yüzden yüksek Hz monitörler üretiliyor. Rakibi hızlı ve temiz görebilmek için. Haliyle görüntü de bir o kadar temiz oluyor.

AOC G4X eski G2'nin devamıdır. G2 serisi Prime dönemiydi AOC'un.
Eski G2 tadı alamadım yalan yok ama canlılık, parlaklık görsellik gayet tatmin edici.

Eğer 144Hz altı monitörde de ısrarcı olursanız alternatif olarak AOC'un yeni çıkardığı ofice monitörüne bakabilirsiniz.
True 8 bittir paneli. AOC 24B3CF2 Monitör

Devrilmesi için ciddi bir güç gerekiyor. Ufak bir masaya, dengesiz bir zemine, deprem alan bir bölgede yaşıyorsan devirme ihtimalin artar ama durduğu yerde devrilmez. Eğer çalışma masanla kavga etmiyorsan eksi sayılmaz bu durum.
Bunca zamandır monitörlere bakıyorum ve "Hz yükseldikçe keskinlik kaybı oluyor" diye bir şey hayatta görmedim ve duymadım. Bence bunu aklınızdan çıkartın. Yüksek Hz tam tersi daha iyi akıcılık sunduğu için taze ve kaliteli görüntü görürsün. Bu yüzden yüksek Hz monitörler üretiliyor. Rakibi hızlı ve temiz görebilmek için. Haliyle görüntü de bir o kadar temiz oluyor.

AOC g4X eski g2'nin deva mıdır? G2 serisi Prime döne miydi AOC'un.
Eski G2 tadı alamadım yalan yok ama canlılık, parlaklık görsellik gayet tatmin edici.

Eğer 144Hz altı monitörde de ısrarcı olursanız alternatif olarak AOC'un yeni çıkardığı ofice monitörüne bakabilirsiniz.
True 8 bittir paneli. AOC 24B3CF2 Monitör

Hocam arkadaşım kendisi 240 Hz monitör kullanıyor 240'dan 60'şa çektiğimizde aşırı derecede özellikle yazılarda keskinlik farkı oluyor.
Akıcılık arttığı zaman sabit görüntü kalitesi artmayacak hocam özellikle film izlerken hiçbir işe yaramaz.
Office olarak attığınız monitör çok ilgimi çekmedi o yüzden şu anda ilk önerdiğiniz AOC'ye yöneleyeceğim.

Öneriniz için teşekkürler.

240'dan 60'şa çektiğimizde aşırı derecede özellikle yazılarda keskinlik farkı oluyor.

Hocam bu konu ayrı bir konu. Sizin bunları biliyor olmanız lazım.
Yüksek Hz'li bir monitörü düşük Hz'ye alırsan input lag artar ve akıcılık bozulur. Aynı yüksek çözünürlük veren 4K bir monitörü 1080P'ye aldığın da görünün çamurlaşması gibi düşün bunu.
G4'ün 240Hz'de verdiği akıcılık ile 60Hz'de verdiği akıcılığı koyuyorum.

Akıcılık arttığı zaman sabit görüntü kalitesi artmayacak hocam özellikle film izlerken hiçbir işe yaramaz.

Hocam görüntü kalitesi artmaz ama gördüğün görüntü daha soft olur. Yenileme hızının yüksek olması piksellerin daha hızlı yenilenmesi demektir. Görüntünün craft bir yapıya bürünmesini engelliyor Hz. Bunları es geçiyorsunuz. 30 FPS ile çekilmiş film için bir ifade etmiyormuş gibi gözükebilir ama olay burada bu değil. Gözün sahnede gördüğü mili saniyelik görüntü burada ki olay. 👍
G4X alırsanız haberim olsun. Geldiğinde konuşuruz.

1713605791432.png

1713605820989.png

Hocam bu konu ayrı bir konu. Sizin bunları biliyor olmanız lazım.
Yüksek Hz'li bir monitörü düşük Hz'ye alırsan input lag artar ve akıcılık bozulur. Aynı yüksek çözünürlük veren 4K bir monitörü 1080P'ye aldığın da görünün çamurlaşması gibi düşün bunu.
G4'ün 240Hz'de verdiği akıcılık ile 60Hz'de verdiği akıcılığı koyuyorum.

Hocam görüntü kalitesi artmaz ama gördüğün görüntü daha soft olur. yenileme hızının yüksek olması piksellerin daha hızlı yenilenmesi demektir. Görüntünün craft bir yapıya bürünmesini engelliyor Hz. bunları es geçiyorsunuz. 30 FPS ile çekilmiş film için bir ifade etmiyormuş gibi gözükebilir ama olay burad bu değil. Gözün sahnede gördüğü mili saniyelik görüntü burada ki olay. 👍
G4X alırsanız haberim olsun. Geldiğinde konuşuruz.

Eki Görüntüle 2173484

Eki Görüntüle 2173485

Anladım hocam teşekkürler.
Aldığım zaman burada belirteceğim hocam konu uzamasın diye.

@Saint Lucia @TheAltay
Hocalarım önerdiğiniz AOC monitörün 27 inç olanını alsam nasıl olur sizce?
Veya önerdiğiniz başka 7600 civarına monitör var mı?
Şimdi sipariş vericem çünkü.

ViewSonic VX2780J-2K
Bu modeli aldım arkadaşlar.

Monitör elime ulaştı kurulum yaptım çift ekran olarak kullanıyorum biri eski biri yeni.
Öncelikle renkler muazzam duruyor herhangi bir ayar yapmadım iyi geldi gözüme TN panel ve çok eski bir monitör kullandığımdan dolayı bana bu renkler bayağı iyi geldi renk öneriniz varsa önerilere açığım öncelikle.
Ölü pixel ve IPS glow yapmıyor monitör o nedenden iade yapmaya gerek yok alacak arkadaşlara öneririm 8000 TL civarı 2K monitör arıyorsanız alınabilir giriş seviyesi bir model.

Son düzenleme:
Monitör elime ulaştı kurulum yaptım çift ekran olarak kullanıyorum biri eski biri yeni.
Öncelikle renkler muazzam duruyor herhangi bir ayar yapmadım iyi geldi gözüme TN panel ve çok eski bir monitör kullandığımdan dolayı bana bu renkler bayağı iyi geldi renk öneriniz varsa önerilere açığım öncelikle.
Ölü pixel ve IPS glow yapmıyor monitör o nedenden iade yapmaya gerek yok alacak arkadaşlara öneririm 8000 TL civarı 2K monitör arıyorsanız alınabilir giriş seviyesi bir model.

Hocam benim de ilk monitörüm ve bilgisayarım Pro2000'di. 2008 yılında almıştım. TN panel görüntü kalitesini öldüren bir panelmiş dedim IPS'e geçtiğimde.
Sanıyorum ki aynı yaşlardayız.
Yaşadığınız hissi anlıyorum.
ViewSonic genel olarak renk tonlarına ve parlaklığa önem verir. O fiyata F/P ürün aldınız. Renk ayarı için siz kendiniz bir ton yakalamaya çalışın. Naturel haliyle güzelse çok kurcalamanın manası yok. FPS oyunları için belki MPRT'ya da OD ayarı medium/fast'e çekilebilir. Güle güle kullanın. 👍

Hocam benim de ilk monitörüm ve bilgisayarım Pro2000'di. 2008 yılında almıştım. TN panel görüntü kalitesini öldüren bir panelmiş dedim IPS'e geçtiğimde.
Sanıyorum ki aynı yaşlardayız.
Yaşadığınız hissi anlıyorum.
ViewSonic genel olarak renk tonlarına ve parlaklığa önem verir. O fiyata F/P ürün aldınız. Renk ayarı için siz kendiniz bir ton yakalamaya çalışın. Naturel haliyle güzelse çok kurcalamanın manası yok. FPS oyunları için belki MPRT'ya da od ayarı medium/fast'e çekilebilir. Güle güle kullanın. 👍

TP'deki yaşınız doğrüysa aynı yaştayız neredeyse hocam.
Benim 2007 model dediğim ve 2. monitör olarak kullandığım monitörde Pro 2000.
TN panelden ve 900P'den IPS 2K monitöre geçince aydınlanma yaşadım resmen :D
2007'den beri kullanıyorum hocam.
Tepkime ayarında 3 seçenek var standart Advanced ve Ultra Fast.
Advanced modda kullanıyorum.
Monitörün geldiği renk seçeneğini beğendim HDR çok karanlık oluyor bazı oyunlarda o nedenle kapattım.
Düz 8 bit kullanıyorum 8 bit frc kullanmıyorum.
Belki renkler IPS monitör için kötüdür ama bilmiyorum TN'den buna geçince bana çok iyi geldiler.
Kontrast 75 parlaklık 100 keskinlik 75 siyah dengesi hatırladığım kadarıyla 60'da ve memnun kaldım üründen şu anki piyasaya göre alınabilecek bir model bence.

TP'deki yaşınız doğrüysa aynı yaştayız neredeyse hocam.
Benim 2007 model dediğim ve 2. monitör olarak kullandığım monitörde Pro 2000.
TN panelden ve 900P'den IPS 2K monitöre geçince aydınlanma yaşadım resmen :D
2007'den beri kullanıyorum hocam.
Tepkime ayarında 3 seçenek var standart Advanced ve Ultra Fast.
Advanced modda kullanıyorum.
Monitörün geldiği renk seçeneğini beğendim HDR çok karanlık oluyor bazı oyunlarda o nedenle kapattım.
Düz 8 bit kullanıyorum 8 bit frc kullanmıyorum.
Belki renkler IPS monitör için kötüdür ama bilmiyorum TN'den buna geçince bana çok iyi geldiler.
Kontrast 75 parlaklık 100 keskinlik 75 siyah dengesi hatırladığım kadarıyla 60'da ve memnun kaldım üründen şu anki piyasaya göre alınabilecek bir model bence.

Evet hocam yaşım doğrudur.
Yaş tahmini yapma sebebim PRO2000 markasının satıldığı yıllar 2004-2010 arasıydı. O firma sonra kapandı. Şişli'de üretim yapıyorlardı. Herkes bilmez.
Fast ayar her monitör için uygun olmuyor. Overshoot olabiliyor. Dengeli kullanmak lazım.
HDR performansı için sunduğu parlaklık düşük kalıyor. Bu yüzden karanlık bir yapıya bürünüyor görseller. Bu ıskalada çoğu monitörün HDR'si aynıdır.
True 10 bit panele sahip olmadığı için 8 bit kullanın. Doğru karardır.
Diğer monitörler ile kıyaslamaya gerek yok. Zaten dediğiniz gibi TN panelden geçmişsiniz.
Tekrar hayırlı olsun hocam. 🙂 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı