60 bin TL RTX 4070Ti sistem toplama

Bütçe
40.000 - 60.000 TL arası

Anubani

Femtopat
Merhaba arkadaşlar;

Windows işletim sisteminin benim için yeteri kadar stabil olmaması ve bu sistemden yeterince yararlanamadığım için 2015 yılından beri macOS kullanmaktayım. Ve şimdiye kadar hiç şikayet etmedim, bu durumdan. Fakat yakın zamanda yeni arkadaş çevresi edindim ve bu arkadaşlarım konsol oyunlarından çok, çevirim içi oyunlar - CS:GO, age of series, Valorant vs.- oynamaktalar. Haliyle ben de onlara katılmak istiyorum ve bu sebeple uzunca bir aradan sonra bilgisayar toplamaya karar verdim. Fakat, 2015'ten bu yana -PC dünyasında- neler değişmiş neler :). Ve az çok şirketlerin ürettiği teknolojilere hakim olsam da bu bilgisayar toplama işinde -maalesef- yetersiz kaldığımı fark ettim. Bu sebeple sizlerden yardım-öneri talep etmekteyim. Ayrıca bir eleştiri de getirmek istiyorum: YouTube gibi platformlarda adamakıllı bir sistem tanıtabilen bir içerik üretici -sponsorsuz, reklamsız- bu işi yapmadan pek ilerlememekte. Elbette sponsor-reklam gelirlerinin bir içerik üreticisi için ne kadar önemli olduğunu belirterek ifade ediyorum, bu serzenişimi. Ama incelediklerimde çok zaman darboğaz sistemler gibi geliyor. Bu sebeple aşağıda bütçem ve kendim için oluşturabildiğim sistem bileşenlerim bulunmaktadır. Bunların birbirleri ile senkronizasyonu-stabilizasyonu nasıldır?

Bütçem: 40-60 bin Türk lirası.

İşlemci: AMD Ryzen 7 7700 /// Intel 13700K.
Grafik kart: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti Gaming 12 GB GDDR6X 192bit DLSS 3
Anakart: ASRock B650M.
Bellek: Kingston Fury Renegade RGB 32 GB (2x16) 6000MHz DDR5 CL32.

Kalan öğeleri nelerle donatacağım konusunda çok çok az fikrim var. Kasa seçimi, soğutucu olarak ne kullanacağım, ses kartı vs. bir bilgisayarda olması gereken tüm bileşenler hakkında yardımcı olabilir misiniz, bana?

Bu arada oyunlarımı, konsol aracılığıyla LG OLED Flex 42inç'te oynuyorum. Bu monitör-TV, toplama bilgisayarda verimli çalışır mı?

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
64472 TL.
http://

@408157, sistem bileşenleri için önerdiğiniz URL adreslerini inceleyeceğim. Çok teşekkür ederim, sağ olunuz.

4070 Ti isterseniz 7800x3D çekerim işlemciyi.

Kasa da bu olabilir.

Evet 7800x3D'yi de araştırmıştım, fakat karar veremedim, bir türlü.

Aslında şunları da ifade etmemde yarar var, o zaman:

DaVinci Resolve, kimi zaman da Adobe Premiere gibi programlar kullanmaktayım. PS5 ve Xbox konsollarından da oyun oynamaktayım. Fakat bu önerdiğiniz sistemle beraber PC'de de aynı senaryolarda üretkenlik içinde bulunabilir miyim? Keza oyunlarda da az çok ultra ayarlar oyun oynayabilir miyim, mesela?

Evet 7800x3D'yi de araştırmıştım, fakat karar veremedim, bir türlü.

Aslında şunları da ifade etmemde yarar var, o zaman:

DaVinci Resolve, kimi zaman da Adobe Premiere gibi programlar kullanmaktayım. PS5 ve Xbox konsollarından da oyun oynamaktayım. Fakat bu önerdiğiniz sistemle beraber PC'de de aynı senaryolarda üretkenlik içinde bulunabilir miyim? Keza oyunlarda da az çok Ultra ayarlar oyun oynayabilir miyim, mesela?

Render alıyorsan işlemci de önemli ama VRAM farkıyla da 4080'nin devasa fark vereceğini düşünüyorum render olarak. Oyun performansı olarak da Ryzen 7700 ile RTX 4080 uygun UHD veya QHD için.

O zaman çekirdeği ve RAM'i yüksek bir sistem almalısınız. 4070 Ti yeterli olacaktır size. SSD anakart RAM ve işlemciye para yatırmanız gerekiyor ekran kartını bence yüksek tutmayın 4070 Ti yeterli olur.

Render için VRAM da çok önemli. CUDA farklarıyla da 4080'nin 7800x3D yerine 7700 ile yeteceğini düşünüyorum. Tek işlemci bazlı bakarsak çok parça kalite farkı da yok. Kasa daha hoş, sıvı 360mm o kadar.

Render'ı sanırım Macbook Studio'da almaya devam ederim. O zaman @Furkan Borak arkadaşın da belirttiği üzere SSD'yi ve RAM'i yükseltebilirim. Öyleyse işlemci tercihini 7800x3D'den yana kullanıp psd'yi 2TB yapıp ram'i de 32GB-16x2 yükselteceğim. Diğer bileşenleri de belirtmiş olduğunuz senaryo ile devam ettireceğim. Bugün akşama kadar karar verip satın almayı düşünüyorum, açıkçası.

Bir de merak ettiği hususlardan biri de şu: Toplama bilgisayarları hazır sistem olarak satan yerler var, fiyatlar nispeten daha uygun buralarda ama kasa dahil ürünlerin hepsi orijinal mi değil mi diye şüpheleniyorum ve bu yüzden uzak duruyorum, satın almaktan. Kasa dahil her şeyi ben kendim satın aldığımda kasaya uygun gelir mi, bu bileşenler? Bir de güç kaynağını 1000w ve yukarısı olarak başka bir ürün olarak seçsem ileriye dönük mantıklı olur mu?

Düşüncelerinizi, bilgilerinizi paylaştığınız için canı gönülden teşekkür ederim, Sevgili Arkadaşlarım :).
O zaman çekirdeği ve ram'i yüksek bir sistem almalısınız. 4070ti yeterli olacaktır size. SSD Anakart ram ve işlemciye para yatırmanız gerekiyor ekran kartını bence yüksek tutmayın 4070ti yeterli olur.

@Anubani 100W abartı. 750W 4080 için yeter. 850W ise 4090 için. 1000W gerektiren bir ekran kartı yok tekli olarak.

Geri
Yukarı