Bütçe
6500

BatuhanYALIN

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Merhaba, yaklaşık 6500TL'lik bir sistem toplayacağım ve parçaları da toplu halde alamazsam parça parça edinip kenara koyacağım. PC'yi hem yayın (Twitch) hem oyun açma odaklı kullanacağım. Aynı zamanda youtube kanalıma da video yüklüyorum haliyle render işlerinde de kullanacağım ama öyle çok profesyonellik düşünmeyin yolun başındayım ve bütçe en en minimum seviyede. Bu amaçlar doğrultusunda şu anki bütçe kısıtını da düşünürsek ileride upgrade de yapabileceğim minimum bütçeyle bir PC toplamak istiyorum. İlla kendim montajlamama gerek yok hazır sistem satan yerlerden de olur.
Benim kafamdaki sistem;
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12nm
RAM: PNY XLR8 Epic-X RGB 16 GB (2x8) DDR4 3600 MHz CL18
Anakart: ASUS Prime B450M-K II AMD AM4 DDR4 Micro ATX
SSD: Kioxia 240 GB Exceria
Kasa: PSU'su dahil fiyat olarak yaklaşık 700TL'lik bir kasa. (Öneri alabilirim)
Bu haliyle kasa şu anki fiyatlarla 3700 civarına toplanıyor. Ekran kartı konusu çok sıkıntılı olduğu için onun UC'unu açık bırakıyorum ve minimum maliyetle beni idare edecek bir GPU gerekiyor. İlerleyen süreçte (ki bu en az 8 ay demek) aldığım bu ekran kartını satıp aynı kasa içine sağlam bir GPU alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını ikinci el alıp kalan parayla güzel bir sistem toplanabilir. Ekran kartına 1000 TL ayırdığımızda 5500 TL kadar bir bütçe kalıyor.

2 Adet:

Toplam: 5505 TL

Ekran kartına ayırdığımız 1000 TL ile de ikinci el RX 550/560 alınabilir diye düşünüyorum. Eğer 1000 TL ekran kartına yetmezse i5 10400F + B460M-A PRO'lu bir sistem toplanıp ekran kartı için ayrılan bütçe 1500 TL'ye çıkarılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı