650W Gold PSU 6900XT sistem siyah ekran veriyor

Deathly Core

Kilopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Sistem bilgilerini en alta yazacağım. Sorun şu ki bilgisayar ara ara siyah ekran veriyor. Bugün 2 kere oldu ve sistemi dün kurdum.
Siyah ekran aldığımda fareye giden güç kesiliyor, klavye caps ışığı çalışmıyor ve bilgisayar güç tuşu çalışmıyor ama fanlar dönüyor. Sadece gücü PSU'dan kestiğimde kapanıyor ama hemen açarsam sistem yine aynı duruma geliyor. Anakartta CPU ışığı yanıyor. Kapatıp CMOS'un temizlenmesini beklersem birkaç dakikalığına sistem yine normal boot ediyor hiçbir sorun olmamış gibi.

Event loga baktığımda durumla alakalı hiçbir kayıt yok. Herhangi bir donanım arızası da gözükmüyor. Sorunun PSU'nun 650W olmasıyla alakalı olduğunu düşündüm ama hem işlemciye hem ekran kartına aynı anda stres testi yaptığımda işlemci 64W, GPU 260W çekiyor. İşlemci amper değeri de optimum. Herhangi bir ısınma problemi desek o da yok. İşlemci 70, GPU 77 dereceyi geçmiyor. Nitekim herhangi bir PSU alma şansım da yok kasadan dolayı.

Çok teknik bir sorun sanırım ve ne denediysem olmadı. Her yardıma müteşekkirim.

Sistem,
3600X (Ryzen balanced profil, fabrika ayarları ve 240mm sıvı soğutucu)
16 GB 3000MHz RAM.
6900XT (fabrika ayarları)
MSI B450 Tomahawk Max.
Lian Li O11 mini (sadece SFX PSU kabul ediyor)
CM V650 Gold SFX PSU.
Cooler Master.

Hayır hocam, herhangi bir dalgalanma yok. Sadece değerler daha farklı ölçüldü. GPU 215W, CPU 92W.
Evet, 41 63 :(.

Priz çoklayıcı var sadece.

Yanlış anladınız. Ekran kartı 2x8 veya 1x8 1x6 güç girişli değil mi? Tek kablodan mı dağılıyor güç, iki kablodan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
255W GPU, herhangi bir oynama yok hocam. 2 adet 8pin PCI-e konektörü de sağlam takılı.

300W TDP'si olan bir kart, yakın zamanda UV yaptınız mı hiç veya Power limit ile oynadınız mı? Ayrıca kart tek bir kablodan mı güç alıyor yoksa iki pinden mi? Çok fark etmez sonuçta multi rail bir PSU değil ama sorayım.

Kernel Power 41 63 bana bu olayları da hesaba katınca biraz PSU'yu gösteriyor doğrusu.

Yanlış anladınız. Ekran kartı 2x8 veya 1x8 1x6 güç girişli değil mi? Tek kablodan mı dağılıyor güç, iki kablodan mı?
Pardon :) 2x8, tek kablodan.
300W TDP'si olan bir kart, yakın zamanda UV yaptınız mı hiç veya Power limit ile oynadınız mı? Ayrıca kart tek bir kablodan mı güç alıyor yoksa iki pinden mi? Çok fark etmez sonuçta multi rail bir PSU değil ama sorayım.

Kernel Power 41 63 bana bu olayları da hesaba katınca biraz PSU'yu gösteriyor doğrusu.
Hayır, Power Limitle oynamadım, veya undervolt yapmadım hocam.

Hayır, Power limitle oynamadım, veya undervolt yapmadım hocam.

Kernel Power 41 63 ve güç tüketimlerinin düşük olması bana PSU'yu gösteriyor.

Hemen PSU'yu değiştirmeyin, şimdi bir bilgisayarcıya gidin ve ona ekran kartını başka bir PSU ile denemesini söyleyin. Birlikte FurMark testine sokun ve güç tüketimlerini takip edin.

255W olması önemsiz, hatayı verdiren sustained kullanım olmaz zaten. O ekran kartı tek başına 600+W spike atabilen bir kart, PSU'nun dayanmasına şükret sen. Daha güçlü PSU şart, hatta bence o sisteme overhaul şart.
Ek olarak hangi stres testi programını kullanıyorsan ya programda ya da metodolojinde bir hata var, 3600X'in 64W çekmesi imkansız gibi bir şey. CPB kapatsan bile genelde 70'i görüyor. Tabii silikona bağlı değişen bir şey bu ama CPB açıkken isterse ametist silikon olsun 64W ile duramaz.

Biraz geç bir dönüş olacak ama kusura bakmayın. @367519 hocamın dediği gibi, anlaşılan sorun çift konektörlü tek PCIe kablosu kullanmakta. @The Man From E.A.R.T.H.'ün de dediği gibi, kart random Power Spikeları yapıyormuş. Hal böyle olunca olay PSUnun akım korumasının devreye girmesi ve gücün kesilmesi oluyor.

İkinci bir PCIe kablosu taktım ve herhangi bir kapanma yaşamadım yaklaşık 8 saatlik stres testinde. Sorun çözülmüş gözüküyor.

Nihayetinde GPU ve CPU güç tüketimi yüzünden sınırlandırılıyor ama zaten şu an sistemi zorlayacak bir işlem yapmıyorum, o yüzden replacement PSU biraz bekleyecek.

Hepinize ilginiz için çok teşekkürler,
@NipponChemiConKYCap
@Sir Benjamin
@367519
@The Man From E.A.R.T.H.

Yeni konular

Geri
Yukarı