7700XT-7800XT vs 4060 TI-4070-4070SUPER

Bütçe
40000₺

zPastwL

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Kafama çok takılan bir soru üzerine konu açıyorum. Bende 40.000₺ bütçem var Ryzen 5 7500F işlemci taktım ama ekran kartında kafam karıştı. 7700XT-7800XT mi yoksa 4060 TI-4070-4070SUPEr mi almalıyım? İkisini de öneriyorlar fakat neden AMD daha az da olsa daha fazla FPS alıyorken NVIDIA neden az da olsa daha az FPS alıyor? AMD ile NVIDIA arasındaki en büyük fark ne? Sistemde çoğunlukla God of War, Spider-Man Remastered-Miles Morales, Forza Horizon 4-5, GTA V, modlu grafikli Assetto Corsa, Valorant, The Finals gibi ağır oyunlar dahilinde oyunlar oynamak istiyorum. Oyun dışında çoğunlukla edit yapıyorum ve render hızını vs. NVIDIA daha mı iyi o konularda pek bilmiyorum NVIDIA ile AMD arasındaki en büyük fark nedir? Bilen birisi varsa şimdiden teşekkürler.

AMD tamamen oyun odaklı ekran kartları yapıyor avantajı ise hiçbir yazılımsal destek kullanmadığı zamanlarda Nvidia'ya göre daha yüksek FPS vermesi ama Nvidia Ray-tracing, DLSS, Frame Generation gibi yazılımsal işlerde daha iyi olduğu için avantajlı. Siz render vb. işleri yoğun olarak yapıyorsanız Nvidia almanız daha sağlıklı olur.

Çok detaya girmeden ekonomik ve güzel bir 4070 Super tak geç. FPS miktarı her zaman en önemli etmen değildir. Bunun mimarisi, bellek bant genişliği, teknolojileri vb. çok fazla seçenek var.

40.000 sadece ekran kartı bütçesiyse 4070TI Super alabilirsin

7500F bir tık ezilir gibi altında onun. 4070 Super f/p olarak çok iyi bir kart. RTX 5000 serisinin çıkışına 5 ay kala 4070 Ti Super'e varı yoğu basmasın. Ne kadar ekonomik kart o kadar iyi şu anda.

7500F bir tık ezilir gibi altında onun. 4070 Super f/p olarak çok iyi bir kart. RTX 5000 serisinin çıkışına 5 ay kala 4070 Ti Super'e varı yoğu basmasın.
Haklısınız 7500F darboğaz yiyebilir. 5000 serisi hakkında bir şey dememiş. Ondan önermiştim. 5000 serisi bekleyebilir ona da az kaldı ama aynı işlemciyle çok daha fazla darboğaz yemesi muhtemel.

Haklısınız 7500F darboğaz yiyebilir. 5000 serisi hakkında bir şey dememiş. Ondan önermiştim. 5000 serisi bekleyebilir ona da az kaldı ama aynı işlemciyle çok daha fazla darboğaz yemesi muhtemel.

20-25K bütçede takılacaksa beklemesine gerek yok, zaten bu bütçedeki NVIDIA kartların çıkışı 1 seneyi bulur. Ama 5 ay sonra 4070 Ti Super parasına yakın 5080'ler görmeye başlarsak bugün yüklü bir parayı basmış olmak üzebilir.

Hatırlarsın RTX 4080 çıktığında 3090 Ti'la aralarında 6 ay ve yarı yarıya fiyat farkı vardı.

AMD kas gücü olarak daha güçlü kartlara sahip, Nvidia ise özellikle kullandığın bir alan olmadığı sürece zamanın %95'inde adamakıllı kullanmayacağın ek yazılımlara sahip. Güzel mi? Evet. Kas farkı varken alır mıydım? Hayır. 7800XT öneririm ben.

20-25K bütçede takılacaksa beklemesine gerek yok, zaten bu bütçedeki NVIDIA kartların çıkışı 1 seneyi bulur. Ama 5 ay sonra 4070 Ti Super parasına yakın 5080'ler görmeye başlarsak bugün yüklü bir parayı basmış olmak üzebilir.

Hatırlarsın RTX 4080 çıktığında 3090 Ti'la aralarında 6 ay ve yarı yarıya fiyat farkı vardı.
Biliyorum. NVİDİA'nın aşırı garip bir fiyatlandırması var ve çok fazla örnek var. Rakip ürününe karşı da yapmıyor. Kendi ürününe yapıyor.

Biraz daha bekleme şansınız var ise ve bütçenizi de hesaba katınca AMD'nin yeni ekran kartlarını almayı da düşünebilirsiniz, 7800 XT ve üstü kartların biraz daha güncellenmiş fiyat olarakta uygun hali olacak, tahminen yazın çıkar diye umut ediyoruz tabii tercih sizin 7000 serisi de gayet iyi.

Biliyorum. NVİDİA'nın aşırı garip bir fiyatlandırması var ve çok fazla örnek var. Rakip ürününe karşı da yapmıyor. Kendi ürününe yapıyor.
Elindeki teknolojiyi kontrollü sürüyor piyasaya, aşağı yukarı her 2 yılda bir "bunu yenilemem lazım" güdüsü uyandıracak şekilde kullanıcı ürününü obsolete kılacak bir "ilerleme" yaparken bir güzel de cebini cepliyor. Standart bir corporation işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı