7800 XT ekrana görüntü vermiyor

ch1rdy

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
𝗪𝗶𝗻𝗱𝗼𝘄𝘀 𝟭𝟭 | 𝗖𝗣𝗨: AMD R7 7800X3D 5GHz | 𝗚𝗣𝗨: AMD RX 7800XT 16GB | 𝗥𝗔𝗠: Kingston 32GB DDR5 6000 MHz | 𝗦𝗦𝗗 + 𝗛𝗗𝗗: Kingston KC3000 2TB M.2 x2 + WD Purple 4TB x2 | 𝗔𝗻𝗮𝗸𝗮𝗿𝘁: MSI X670E Gaming Plus Wi-Fi AM5 | 𝗠𝗼𝗻𝗶𝘁𝗼̈𝗿: BenQ PD3205U 4K 31" + Lenovo G34w30 34" 0.5ms + Asus 27" 0.03Ms 240Hz | 𝗣𝗦𝗨: CM MWE850W V2 80+ Gold | 𝗙𝗮𝗿𝗲: Razer DA V2 Pro | 𝗞𝘂𝗹𝗮𝗸𝗹ı𝗸: Asus ROG Delta 7.1 | 𝗧𝗲𝗹𝗲𝗳𝗼𝗻: Iphone 14PM
Meslek
Grafiker
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 saat önce evi süpürürken birden şarteller attı. Şartelleri açıp süpürgeyi yaptıktan sonra bilgisayarı çalıştırdığımda iki kez bilgisayar açılıp mavi ekran yedi ve bundan sonra doğal olarak bios'a girip bios ayarlarını sıfırlamayı denedim fakat sıfırlarken kaydet ve çık tuşuna bastıktan sonra bilgisayar kitlendi ve mecburen kapamak ve tekrar açmak zorunda kaldım. Kapayıp açtığımda ekrana anakart logosu gelmiyordu ve sadece tek çizgi çıkıyordu. Anakart'a baktığımda anakart'ın üstünde VGA ışığının yandığını gördüm ve bilgisayarı söküp ramlerin yerlerini değiştirdim. Yine görüntü alamadım ve aklıma CMOS resetlemek geldi. Tornavida yardımıyla CMOS resetledikten sonra bilgisayarı açtığımda ekrana yine görüntü gelmedi fakat bu sefer VGA ışığının yanmadığını ve bilgisayara bağlı donanımların ışıklarının yandığını fark ettim ve DP kablosunu ekran kartından çıkarıp anakart'a bağlayarak APU üzerinden güç almaya başladım. Şu an bilgisayar çalışıyor ve görüntüde ekran kartının ışıkları da yanıyor fakat ekran kartı aygıt yöneticisi kısmında gözükmüyor. Ekran kartının ışıklarını yazılım üstünden değiştirebiliyorum fakat ekran kartına kabloyu taktığımda hiç bir şekilde güç gelmiyor. Ekran kartı üzerinden farklı BIOS'lara geçerek görüntü almayı denedim ama sorunu çözemedim. Kendi çözümlerimin tıkandığı yerdeyim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

Sistem;

MSI X670E Gaming Plus Wi-Fi AMD AM5 DDR5 Anakart
AMD R7 7800X3D İşlemci
AMD RX 7800XT 16GB Ekran Kartı
KINGSTON FURY 2X16GB DDR5 CL36 6000MHZ Ram
KINGSTON KC3000 2TB M.2 SSD x2
WD PURPLE 4TB HDD

Çözüm
Güç kaynağı nedir?

Cooler Master MWE 850W 80+ Gold modüler güç kaynağı hocam. Aynı zamanda kablolama için Lian Li Strimer V2 ışıklı kabloları kullanıyorum acaba sorun bunlardan mı kaynaklandı. Fakat sorun bundan kaynaklanıyor olsaydı anakarta da güç gelmezdi. Çözemedim vallahi.

Bu arada sorunu çözdüm arkadaşlar. PSU güç kablolarını tamamen söktüm aynı zamanda ekran kartını da tamamen söktüm ve ekran kartının metal kısmını toprağa değdirdim. PSU kabloları sökülüyken bilgisayarın power tuşuna 10 saniye basılı tuttum ve kablolar ve ekran kartını taktığımda ekran kartını çalıştırmayı başardım. Statik elektrik kurbanı oluyorduk kısaca ama tüm kablolar ve ekran kartı takılıyken power tuşuna 10 saniye basılı tutup statiği boşaltmaya çalıştığımda yanıt alamamıştım. Neyse benzer sorun yaşayanlar için yazıyorum, bilgisayardan biraz anlıyorsanız deneyin kesinlikle.
Güç kaynağı nedir?

Cooler Master MWE 850W 80+ Gold modüler güç kaynağı hocam. Aynı zamanda kablolama için Lian Li Strimer V2 ışıklı kabloları kullanıyorum acaba sorun bunlardan mı kaynaklandı. Fakat sorun bundan kaynaklanıyor olsaydı anakarta da güç gelmezdi. Çözemedim vallahi.

Bu arada sorunu çözdüm arkadaşlar. PSU güç kablolarını tamamen söktüm aynı zamanda ekran kartını da tamamen söktüm ve ekran kartının metal kısmını toprağa değdirdim. PSU kabloları sökülüyken bilgisayarın power tuşuna 10 saniye basılı tuttum ve kablolar ve ekran kartını taktığımda ekran kartını çalıştırmayı başardım. Statik elektrik kurbanı oluyorduk kısaca ama tüm kablolar ve ekran kartı takılıyken power tuşuna 10 saniye basılı tutup statiği boşaltmaya çalıştığımda yanıt alamamıştım. Neyse benzer sorun yaşayanlar için yazıyorum, bilgisayardan biraz anlıyorsanız deneyin kesinlikle.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı