7800x3D 4.7 GHz hızını aşmıyor

harleyquin12

Hectopat
Selam arkadaşlar, Corsair H150 RGB 3 fanlı sıvı soğutucu, MSI B650 Gaming Plus ile sistem kurdum. Daha öncesinde laptop kullanıcısıydım ve sıcaklıkdan dolayı dalgalı CPU frekansından bıktığım için bu sefer kasaya geçtim.
Bilgisayarımı toplayalı 1 gün oldu BIOS'da sadece RAM'lar için AMD EXPO ayarımı yaparak RAM'ların default değeri olan 6000 MHz'e getirdim.
R7 7800x3D için herhangi bir BIOS'da ayar yapmam gerekiyor mu?
Oyun testlerinde 4950 MHz'de sabit değerler alanlar gördüm benim değerlerim genelde 4600 4700 MHz'de sabitliyor. Kuşkulanıp stres testi yaptım ve 4.4 GHz Cinebench de ise 4.7GHz (4679) değerinde takıldığını gördüm ve düşük bir puan aldım ancak testi yaparken browser'de geziniyordum ama yinede düşük bir puan, muhtemelen BIOS'da bir ayar yapmam gerekiyor. Acaba MSI anakartımda ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    222,7 KB · Görüntüleme: 27
  • 2.png
    2.png
    370,6 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran görüntüsü 2024-04-01 231934.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-01 231934.png
    52,2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Ben de benzer bir sistem aldım henüz elime ulaşmadı, nedenini merak ediyorum neden böyle olduğunun. Belki de böyledir ama bilen arkadaşlar umarım yardımcı olurlar sana

Ben de benzer bir sistem aldım henüz elime ulaşmadı, nedenini merak ediyorum neden böyle olduğunun. Belki de böyledir ama bilen arkadaşlar umarım yardımcı olurlar sana
Bios da hiç oynama yapmadım , masaüstü sistemde biosdan anlamıyorum henüz o sebeple bu konularda tecrübeli bir arkadaş yardım ederse bence işlemci kendine gelecek hatta daha hızlı çalıştıracağız belkide.

Hwinfo programını kullan oyunlardayken, sonrasında programa gir ve CPU'nun saat hızlarına bak 5.0 GHz'a ulaşan çekirdekler olacağını göreceksin.

Geri
Yukarı