7800x3D ve 4070'li sisteme parça önerisi

Eki Görüntüle 2025774
Aynı ses seviyesinde yapılan soğutma testi. AK620 daha yüksek fan hızına sahip olmasına rağmen daha kötü.

360mm soğutmalar ile aralarında ortalama 5 derece fark var sıvı soğutmanın içideki sıvı ısındıkça aradaki fark kapanıyor.

Artık katılıyor musun?

AK620 de 240mm radyatöre sahip.

Ve sıvı soğutmalar sıvı ile soğutmuyor, ısıyı sıvıyla taşıyarak yine hava ile soğutuyor ancak ısıyı taşımak her zaman verim kaybıdır.

Bundan dolayı 240mm sıvı soğutmanın daha iyi olma ihtimali yok.

Aslında şöyle söyleyeyim. Benim de baktığım birkaç testte AK620 önde. İsterseniz ben de atabilirim onları. Fakat gerek yok çünkü çok çok yakınlar birbirlerine. Aralarındaki ses farkı da soğutma farkı da önemsenmeyecek kadar az. Fakat 240mm sıvı soğutucudan daha iyi olmaları hala inandırıcı gelmiyor. Tekrar bakacağım karşılaştırmalara eğer bulabilirsem :) işin özeti AK620 ya da tpa 7800x3D için her türlü yeterli diyorsanız zaten hiç girmeyelim sıvı soğutma işine. Benim de işime gelir bu zaten :)

Aslında şöyle söyleyeyim. Benim de baktığım birkaç testte AK620 önde. İsterseniz ben de atabilirim onları. Fakat gerek yok çünkü çok çok yakınlar birbirlerine.
Evet neredeyse aynılar bende farkındayım.
fakat 240mm sıvı soğutucudan daha iyi olmaları hala inandırıcı gelmiyor.
Evet ancak dediğim gibi daha iyi olmaları imkansız. Bahsi geçen kule fanlar da 240mm radyatöre sahip.

işin özeti AK620 ya da tpa 7800x3D için her türlü yeterli diyorsanız
Her türlü yeter için rahat olsun.

@totra_proska hocam soğutucuyu alayım mı sizce indirime girer mi? Diğer sitelerde ya stok yok ya da 2000 TL üzerinde satılıyor. Black Friday indirimlerini bekleyecektim ama stok bitmesinden veya fiyatın yükselmesinden çekiniyorum. PSU'da da aynı kararsızlıktayım 2600'den daha düşer mi acaba diye.

Aldım hocam zaten Pa'yı alacaktım yorumlarınızla daha emin oldum. (mesaj kalabalığı yapmamak için düzenleyerek cevaplıyorum)

Son düzenleme:
Diğer sitelerde ya stok yok ya da 2000 TL üzerinde satılıyor.
O yüzden bunu öneriyorum.

Bu fiyata kaçırma.

Ya da bu var AK620 ile aynı.

PSU'da da aynı kararsızlıktayım 2600'den daha düşer mi acaba diye.
Türkiye' de "acaba fiyatı düşer mi" diyince genelde artıyor.

Son düzenleme:
Soğutma olarak AK620'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum ben de. Epey araştırmıştım onu. Fakat şöyle bir şey sormak istiyorum hem size hem mesajı gören herkese. AK620 7800x3D işlemciyi soğutabilir mi? Ben sanmıyorum. En az 240 hatta mümkünse 360mm sıvı soğutucu gerekmez mi? LS720 gibi.

Üstte yazdığım bir soruyu cevaplayabilir misin kardeşim sana zahmet. Hemen hemen benzer parçalardan oluşan sistem üzerine araştırma içerisindeyiz :)

Evet soğutabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuradan incelemesine bakabilirsiniz. 7800x3D için sağlam serin bir kasa ve güzel bir soğutma fan sistemi ile yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama aynı şeyi Intel işlemciler için öneremem. İşlemciye göre sıvı soğutma tercihine geçilebilir. Ama 7800x3D için kule tipi soğutucu çok fazla kullanılmış herkes memnun. Bir önceki yorumda söylediğim gibi arkadaşıma 1 ay önce kurduk. Gayet memnun soğutmasında herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemedi. Tek sıkıntısı mATX anakartta boyut olarak yüksek olan RAM'ler soğutucuya denk gelebiliyor. Onu da tellerini bir üst kademeye alınca düzeliyor ya da benim tercih ettigim gibi yükseklik olarak bir tık daha düz modeller tercih edebilirsiniz.

Evet soğutabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuradan incelemesine bakabilirsiniz. 7800x3D için sağlam serin bir kasa ve güzel bir soğutma fan sistemi ile yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama aynı şeyi Intel işlemciler için öneremem. İşlemciye göre sıvı soğutma tercihine geçilebilir. Ama 7800x3D için kule tipi soğutucu çok fazla kullanılmış herkes memnun. Bir önceki yorumda söylediğim gibi arkadaşıma 1 ay önce kurduk. Gayet memnun soğutmasında herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemedi. Tek sıkıntısı mATX anakartta boyut olarak yüksek olan RAM'ler soğutucuya denk gelebiliyor. Onu da tellerini bir üst kademeye alınca düzeliyor ya da benim tercih ettigim gibi yükseklik olarak bir tık daha düz modeller tercih edebilirsiniz.

MSI MPG Gungnir 300r aırflow + AK620 ikilisi o zaman 7800x3D ye yeter diyebilir miyiz? :)

Kasayla ilgili pek bilgim yok görüldüğü üzere bende kasa arayışındayım. Kasa kısmında neden biraz düşünceli olduğumu da hemen açıklayım. Kule tipi soğutuculardaki soğutma sistemi ızgaralardan aldığı soğuk havayı borulardan işlemci üzerine iletmesi. Eğer ki ortam ne kadar serin olursa bu iletilen soğuk hava o kadar fazla olur haliyle daha hızlı soğutur. Daha önce birkaç kaliteli ve kalitesiz kasa deneyimlemiş biri olarak. Ortam sıcaklığından bağımsız kaliteli kasa ise en az 10 derece oynatıyor. Haliyle hem parçalarla uyumlu hem de kaliteli serinlik sağlayacak kasa bulmak için bilen kullanmış incelemiş kişilerin tavsiyelerine ihtiyacımız var 😄

Hocam öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim. Geçen haftaya kadar 4070 Ti & 7500F ikilisini düşünüyordum ben de. Ancak %60 1080P'de bahsettiğim oyunlarda ve %40'ta 2K monitör ile (hikayeli oyunlarda vs) kullanacağım için bu işlemciyi seçip ekran kartını düşürdüm. Bunun da sebebi 1080P'de darboğaz ve input lag olabilir korkusuydu. Dün indirim vardı Colorful 4070'i 16.250 TL'ye aldım. Soğutucuya gelirsek sizce yeterli olur mu? Tam emin olamamakla birlikte araştırdığım kadarıyla o siteden alışveriş yapanlar olmuş oradan ve güvenilir yazmışlar. Anakart'ı da aldım o da indirimdeydi. Şu an parçalar uyumluysa kalanı linktekiler olarak toplamayı düşünüyorum. Kasa ve PSU seçemedim hiç anlamıyorum o konulardan ama 550W yeter demişlerdi ben garanti olsun diye 650watt 80+ Gold düşünüyorum. Kasa öneriniz varsa veya sizin de almayı düşündüğünüz modeller atabilir misiniz? 3000-3500 TL bütçem var kasa için.
Hocam hayırlı olsun 4070 ekran kartınız güle güle kullanın, nereden aldınız acaba, fiyat muhteşem açıkçası

Hocam hayırlı olsun 4070 ekran kartınız güle güle kullanın, nereden aldınız? Acaba, fiyat muhteşem açıkçası.

Teşekkür ederim hocam. İncehesap'ta Colorful ürünlerine tanımlanan kod vardı 5000 TL indirim sağlıyordu öyle aldım. Cuma günü incesap Gaming gecesi ve Black Friday var tekrar olması muhtemel.

Elektronik: Colorful ürünleri PC Hocası ile indirimli fiyatlar indirim köşesi kategorisini takip etmekte fayda var, genelde oradan görüp alıyorum.

MSI MPG Gungnir 300r aırflow + AK620 ikilisi o zaman 7800x3D ye yeter diyebilir miyiz? :)

Kasa Vatan'da peşin fiyatına 3 taksit 4577'e düşmüş. O yüzden satın aldım.
Bana göre artıları;
Ekran kartı tutucusu var uzun süre kullanımlarda yatay kullanımda ekran kartları ağırlıktan yamulup bozulabiliyor. İçinde dahili gelmesi güzel detay. 3 fan önde 1 fan arkada geliyor. Başlangıç aşamasında ekstra fan almaya gerek yok. Portları günümüze göre güncel. Fan kontrolcüsü dahili geliyor.
Eksileri;
Kasada ses olayı biraz fazlaymış. Ama benim anakart MSI yazılım ile kontrolcü sayesinde fan hızlarını biraz düşürebilirim diye düşünüyorum. Soğutma tarafı tatmin etmezse duruma göre ekstra fan arayışına girebilirim.

Ekstra olarak araştırdığım kadarıyla modeller şu şekilde.

Phanteks G500a - hava akışı, görseli falan çok iyi. Gayet kaliteli alınabilir. Sadece fiyat olarak 4800 biraz bu kasa için fazla geldi. + 1 tane egzoz fanı almak gerekiyor. 5.000'i aşıyor denebilir.

Phanteks P600S - harf kodlarındaki p ve S, premium ve Silence'dan geliyormuş. Ürün gerçekten premium. 4500'e 3 taksitli şekilde MSI'ı bulmasıydım. Bu modeli satın alacaktım. Bu üründe önde 2 fanla geliyor ekstra 1 tane daha fan almak lazım.

Lian Li lancool III'ı - bence G500a ile P600S arası bir kasa. Fiyattan dolayı vazgeçtim ama bu da gayet üst bir kasa.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı