8 GB RAM'in yanına 16 GB RAM Takma

RAM'de marka ayrımı yapmayınız RAM chipsetlerini dünyada sadece Samsung ve Micron üretir ama görüntü derseniz Corsair.
Peki, RAM'i aldım ve taktım diyelim. Daha sonra bir işlem yapmam gerekli mi? Yani BIOS üzerinden okutmam falan gerekiyor mu yoksa bilgisayar açılınca kendisi direk algılıyor mu?

@Mesela Yani evet otomatik algılar. Tek yapman gereken şey BIOS'a girip çalıştığı mhz değerini kontrol etmen olur. Büyük ihtimalle şu anki RAM'in mevcut BIOS ayarlarında 3000Mhz'de çalışıyorsa ikisi birlikte otomatik olarak 3000Mhz çalışırlar.

En son görev yöneticisine girip performans kısmından bu şekilde görürsün.

Screenshot_1.png

Selamlar efendim, iyi forumlar herkese.

1- Arkadaşlar, 8 GB DDR4 3000 MHz RAM kullanıyorum Kingston 8 GB (1x8GB) HyperX Predator Black DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu RAM'i yani. Yanına farklı bir marka olan CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA bu RAM'i almayı düşünüyorum. Markası farklı olması donanımın algılanmasında bir sorun yaratır mı çünkü bir tanesi CL15 bir tanesi CL16?

2- 8 GB RAM'in yanına 16 GB RAM taksam 24 GB RAM ve 8+8 GB RAM'in farkı olur mu yoksa çok saçma bir birleştirme mi olur?
Selam. Bütçene bağlı olarak ister 8+8 ister 8+16 yap tamamen keyfine kalmış birşey. Bellekler cl16 ve cl15 ise ikisini bir arada kullandığında iki bellek te cl 16 olarak sorunsuz çalışacaktır. Voltaj değerleri ayını olma kayıdı ile. Ki baktığımda ikisi de 1.35 ondan ötürü hiçbir sorun doğrumayacaktır. Hayırlı olsun ^^

8+8 kesinlikle yeterli. 8+16 yapmaya gerçekten gerek yok. 16 GB alarak nasıl bir performans artışı bekliyorsunuz bilmiyorum ama oyun için hayal kırıklığı yaşarsınız (gereksiz yere fazladan ödersiniz), 8 GB eklemeniz gayet yeter.
CL 15 değeri olan bir adet daha 8 GB 3000 MHz RAM almanız daha iyi olacaktır. Mümkünse aynı RAM'den alın, tavsiye ederim.

RAM'in MHz ve DDR uyumu olduktan sonra sıkıntı olmaz.
Aynı MHz, aynı DDR RAM'ler bile uyumsuzluk çıkarırken nasıl bu kadar rahatça böyle diyebiliyorsunuz acaba? RAM'ler arasında bir sürü zamanlama farkları var. En önemlisi ise CL (Cas Latency) değeri.

Peki, RAM'i aldım ve taktım diyelim. Daha sonra bir işlem yapmam gerekli mi? Yani BIOS üzerinden okutmam falan gerekiyor mu yoksa bilgisayar açılınca kendisi direk algılıyor mu?

Hayır direk takıp kullanırsınız.
Sırf siz böyle dediniz diye Hynix bir köşede ağlıyor şu an.

Hynix RAM üretimi DDR4 için yok ve sadece kendi markasına chipset sağlıyor yani diğer markalara sağlamıyor chipset.

Geri
Yukarı