Çözüldü 8. sınıfta özürsüz devamsızlık 5'i geçerse takdir teşekkür alınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda sefa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar benim ortalamam 90. Bugün hastaydım doktora gidecek zamanım yoktu. Bugün yoktum ve okula gitmedim. Devamsızlığım 5.5 oldu, takdir alabilir miyim?

Hayır hâlâ mevcut. 10 gün üstü sınıfta kalıyor, 5 gün ve üzeri belge alamıyor.

Dediğiniz gibi devamsızlık özürsüz 10 gün, toplam da 30 gündür. İkisinden birisi yarım gün aşarsa sınıfta kalmasına sebep oluyor. Lise için konuşuyorum, ortaokulda sistem farklı. Bu dediğim lise için geçerli. Toplam devamsızlık da özürlü ve özürsüz devamsızlığının toplamı oluyor.

Ancak 5 gün olayı kaldırıldı. Bu 5 gün olayı neydi? Önceden özürsüz 5 gün devamsızlığı aşan kişiler takdir ve teşekkür belgesi alamıyordu, onur belgesi alabiliyordu. Güncel yönetmeliğe göre devamsızlık sınırı kaldırıldı ve artık özürsüz 5 günü aşanlar da takdir ve teşekkür belgesi alabiliyor gerekli şartları sağladığı sürece. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 160'a ve Süper Moderatör @DNA'nın açmış olduğu bu konuya bakabilirsiniz. İyi Sosyaller! Konu:

MADDE 160-
(1)
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
(2) Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere okulun iftihar listesinde yer verilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı