9800 GT Sisteme Format Atamamak

Şimdi bizim güç kaynağı bozuldu. Çünkü sürekli güç kesilip duruyordu. En sonunda cızırtı çıktı açılmadı bir daha. Bu sefer başka kasadan GIGABYTE GA-EP45-UD3LR marka anakart taktım bu güç kaynağına. Söktük ve ön panel power bağlantılarını doğru yaptık yanlış yaptık fakat açılmadı. Çok uğraştık. Sonunda başka bir güç kaynağını taktık çalıştı. Fakat şöyle bir problem var. HDD' yi taktık bu sefer format atılmıyor. Yani DVD-ROM aracılığıyla yapılan işlemde ön yükleme için bir tuşa basın çıkıyor basıyoruz herhangi bir tuşa kuruluma geçiyor, fakat Windows yüklenmede dosyaların kopyalanması, genişletilmesi, güncellenmesi derken sırada yeniden başlatma geri sayımı çıkıyor ya işte bu işlemde yeniden başlattıktan sonra format işlemine devam etmiyor. Sanki hiç format atmak için DVD takmamışız gibi ve hiç kurulum için boş alan seçmemişiz gibi Windows masaüstüne format atılmamış olarak eski masaüstü geliyor. USB' den format atmada ise BIOS ayarlarından başarıyla USB öncelikli olarak önyüklenecek olan sürücüyü seçiyorum ama bunda Windows logosu çıkıyor bu sefer kurulum için ekrana hiç geçmiyor hep reset atıp eski masaüstüne geri dönüyor. Ben bu anakart üzerinden çok format attım USB ve DVD aracılığıyla normal olarak başarılı format gerçekleştirdim defalarca. Yani düzgün olarak format için gerekli işlemleri yaptım ve eminim düzgün işlemleri yaptığıma, fakat format için gerekli adımları yaptığım halde format gerçekleşmeden reset atıyor. Format atmada mavi ekran felan yok sadece format için gerekli işlemlere devam etmeden ve reset atarak Windows 10 PRO masaüstüne geri dönüyor.

Bu arada Windows masaüstü anormal derecede yavaş ve Kaspersky internetten güncelleme 17 MB civarı dosyalar 2 saate yakın yüklenmeye çalıştı fakat başarısız oldu. Eskiden böyle değildi, internet hızlıydı ve Windows dosyaları çok hızlı gerçekleştiriyordu. Ne olduysa güç kaynağının bozulup ön panel bağlantılarının bozuk güç kaynağında çalıştırılmaya çalışılmasından ve bağlanmasından sonra bu sorun meydana çıktı. Bütün donanımlar anakart sürücüsünden tanıltıldı. Eskiden bu sorun çıkmadan şimdi ki halinden çok daha hızlıydı. BIOS sıfırlama, pili çıkartıp takma vb. yapıldığı halde böyle sorun devam ediyor.

Ben anakartın artık zarar görüp böyle sorunlara sebeb olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Windows'u masaüstünden kurmaya çalıştığımda 2 saat civarı uzun sürdü bu sefer format gerçekleşti ama hâlâ eski klasörler masaüstünde değişen birşey yok, program ekle kaldırdan hiçbir program silinmemiş, C:'ye baktım sadece Windows old oluşmuş. Sizin görüş ve önerilerinizi almak istiyorum.

İşlemci: Intel Pentium 4 2.70 GHz
RAM: 4 GB, kullanılan RAM 3,50 GB
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 32 bit fakat 64 bit tabanlı.
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 9800 GT
Güç Kaynağı: Super Power 350 W çok sağlam ve sorunsuz bir güç kaynağı.

Adsız.jpg
Adsız2.jpg

Son düzenleme:
Yanlış anlamadıysam format atarken sorun yaşamışsınız. Sistem yeniden başlıyor ve karşınıza eski masaüstünüz geliyorsa windows kurulum ekranına geçemediğinden olduğunu biliyorsunuz. Eğer aynı hdd/ssd üzerinde 2. sistemi kuruyorsanız sistem ilkini algılayıp onu başlatıyor olabilir. Size seçenek soruyorsa ikinci seçeneği seçebilirsiniz. Eğer olmazsa dosyalarınızın yedeğini alıp diski format ekranında tamamen biçimlendirin. Her bölümü silerek tek parça haline getirin ve sonradan isterseniz yeniden diskler oluşturun. Sonrasında klasik kurulum işlemine devam ettiğinizde büyük ihtimal sorun çözülecektir. Kurulum başladıktan sonraki ilk yeniden başlatma işleminde de bilgisayar kapanırken kurulum diskini çıkarırsanız daha rahat olur. BIOS' tan ilk boot seçeneği usb/dvd ise kurulumun baştan başlaması önlenmiş olur

Yanlış anlamadıysam format atarken sorun yaşamışsınız. Sistem yeniden başlıyor ve karşınıza eski masaüstünüz geliyorsa windows kurulum ekranına geçemediğinden olduğunu biliyorsunuz. Eğer aynı hdd/ssd üzerinde 2. sistemi kuruyorsanız sistem ilkini algılayıp onu başlatıyor olabilir. Size seçenek soruyorsa ikinci seçeneği seçebilirsiniz. Eğer olmazsa dosyalarınızın yedeğini alıp diski format ekranında tamamen biçimlendirin. Her bölümü silerek tek parça haline getirin ve sonradan isterseniz yeniden diskler oluşturun. Sonrasında klasik kurulum işlemine devam ettiğinizde büyük ihtimal sorun çözülecektir. Kurulum başladıktan sonraki ilk yeniden başlatma işleminde de bilgisayar kapanırken kurulum diskini çıkarırsanız daha rahat olur. BIOS' tan ilk boot seçeneği usb/dvd ise kurulumun baştan başlaması önlenmiş olur
Zaten ben ilk boot seçeneğini USB ve DVD yaptığım halde format atmaya devam etmiyor. Ayrıca tek HDD' de tek işletim sistemi var onun üzerine kurmaya çalışıyorum.

Eski sistemin yeniden başlamasını önlemek için imkanınız varsa başka bir bilgisayarda diskteki sistemi silip sonradan kurulum yapmayı deneyebilir misiniz?

Kurulum ekranında diski tamamen biçimlendirdiğiniz halde yine de eski sistem karşınıza çıkıyorsa kurulum diskinde sorun olabilir. Temiz iso dosyasını indirip yeniden kurulum deneyebilirsiniz

Bios sürümünüz nedir ? Secure BOOT'u disable yapın,Legacy BOOT'u aktif edin.

Bios sürümünüz nedir ? Secure BOOT'u disable yapın,Legacy BOOT'u aktif edin.
BIOS sürümü ilk sürüm. Secure boot özelliği yok. format atmayı şöyle başardım. Hardiskin bütün sürücülerini sildim DVD aracılığıyla Windows 7 yükledim. Fakat USB' den format ekranı geliyor ve geçmeden yeniden başlatma sorunu var.

Anlamadım, Format atabildiniz mi yoksa başaramadınız mı ? Bir yerde "..format atmayı şöyle başardım..." derken bir yerde ise"...yeniden başlatma ekranı geliyor...".

Anlamadım, Format atabildiniz mi yoksa başaramadınız mı ? Bir yerde "..format atmayı şöyle başardım..." derken bir yerde ise"...yeniden başlatma ekranı geliyor...".
DVD aracılığıyla diski tamamen silip ve biçimlendirip format atmayı başardım fakat USB aracılığıyla formatta ise Windows 10 logosu görünüp az bekledikten sonra daha biçimlendirme menüsü ve format atmak için karşılama menüsüne geçemeden yeniden başlıyor bilgisayar.

Format için aracı olan USB başka bilgisayarda yeniden başlatmıyor ve disk biçimlendirme menüsü felan sıkıntısız geçiyor.

BIOS'unuzda yapılması gereken Boot ayarları var, BIOS ekranızı görüp inceleme şansım olmadığı için hangi ayarların, neyin kapatılacağını bilemiyorum... Secure BOOT gibi ayarların kapalı olması gerekiyor, legacy boot aktif olması gerekiyor vb. bunları görmeden konuşamam dostum. Mümkün ise BIOS ekranında bulunana her sekmenin resmini çekip paylaş ve yardımcı olayım

BIOS'unuzda yapılması gereken Boot ayarları var, BIOS ekranızı görüp inceleme şansım olmadığı için hangi ayarların, neyin kapatılacağını bilemiyorum... Secure BOOT gibi ayarların kapalı olması gerekiyor, legacy boot aktif olması gerekiyor vb. bunları görmeden konuşamam dostum. Mümkün ise BIOS ekranında bulunana her sekmenin resmini çekip paylaş ve yardımcı olayım
BIOS ayarlarını düzgün yaptığıma eminim, çünkü daha önceden USB aracılığıyla format atmıştım kaç kere.

HDD başka anakart girişinden sökülüp bu anakarta takılmıştı. Hani Winsows lisansları anakarta kaydoluyor ya, başka anakarta taktığımızda etkinleştirin yazısı çıkmıştı ardından format atılamamıştı hem USB' den hemde DVD' den.

Diski tamamen silip format denedim DVD aracılığıyla başarılı olmuştu. DVD ile formattan sonra USB aracılığıyla denedim bu sefer USB aracılığıyla önyüklemek için bir tuşa basın çıktı ve bastım ardından Windows logosu çıktı ve az bekledi fakat Windows karşılama ve biçimlendirme ekranına gelmeden reset attı ve tekrar önyüklemek için bir tuşa basın çıktı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı