ABD mi? Türkiye mi ?

ABD okuyacağın üniveriste de büyük bir ihtimalle her ülkenin vatandaşı olacak Afganistan Pakistan Suriye çok az bir ABD vatandasi olacak orada her ülkenin insanı yaşıyor, bunları düşünerek okul tercihi yap ve ABD ev kiraları ve hastane masrafları biraz pahalı araba alman ev alman bunlar için zaman gerekecek eğer sabredersen çok güzel bir hayatın olur, ama hop gidip fıstık gibi hayatım olsun hemen her şey benim olsun dersen bir şey kazanmasin.( 2 Yıl ABD yaşadım)

Hocam sorunun içinde cevap var hem abim orada çok iyi yaşıyor burada da bize para göndererek rahat yaşatıyor diyor peki TR de yaşayan hangi aile 2 aileye çok rahatlıkla bakabiliyor.

Mülteci gibi şeyler Türkiye'de yok, Amerika'da sosyal devlet olmadığı için evsiz ve işsiz sayısı çok daha fazla. Mevcut ekonomik durum yüzünden bazı meslekleri kötülemenize patlıyorum ya, benim gibi bir marksistin Türkiye'yi övmek gibi bir durumu olabilir mi? Amerika'da pompacı olup saçma bir mahallede ucuz kira için oturmaktansa Türkiye'de doktor olur yaşarım.
Bu dedikleriniz Türkiye'de de var. Olay sadece ne kadar kazandığın değil. Burada kültür, yaşanabilirlik, ekonomi, kanun, adalet, fırsatları da hesaba katmak lazım. Tabii ki mükemmel değil, ancak ABD ile Türkiye'yi karşılaştırdığımızda 2023'te bir seçim yapmak çok zor olmasa gerek. Ayrıca pompacılığın nesi var? Massachusetts'de haftalık 40 saat saatlik $15 aldığında haftalık $600, aylık $2400 oluyor. $2400 bulunduğun bölgeye göre aylık harcamanı da kapsar, kiranı da kapsar, yatırımını da kapsar. Mantıklı olan tek kişi yaşayıp sadece bir işte çalışmak değil zaten. Genç yaşlarında isen ABD'de ev arkadaşı bularak kiranı ikiye hatta üçe bölerek gül gibi yaşayabilirsin. Konu sahibi arkadaş orada hayatı öğrenerek geleceği için yapabileceği en iyi yatırımı birinci dünya ülkesinde yaşayarak yaparken sen de sosyalden Amerika'daki pompacıları küçümsemeye devam edebilirsin.

Ne Türkiye'deki doktorlar küçümsenmeli, ne de ABD'deki minimum wage ile çalışan insanlar. Bu ikisi farklı statülerdeki insanlar, ancak mevzu para olduğu zaman klaslarının pek bir anlamı kalmıyor. Kurun hâli ortada.

ABD okuyacağın üniveriste de büyük bir ihtimalle her ülkenin vatandaşı olacak Afganistan Pakistan Suriye çok az bir ABD vatandasi olacak orada her ülkenin insanı yaşıyor, bunları düşünerek okul tercihi yap ve ABD ev kiraları ve hastane masrafları biraz pahalı araba alman ev alman bunlar için zaman gerekecek eğer sabredersen çok güzel bir hayatın olur, ama hop gidip fıstık gibi hayatım olsun hemen her şey benim olsun dersen bir şey kazanmasin.( 2 Yıl ABD yaşadım)
ABD üniversitelerindeki Afganlar Pakistanlılar ile sınırdan ülkemize giren orta doğulular aynı değil.

Size kim ABD'de gittiği gibi ev almalısınız diyor? Bu tavsiyeyi veren hiç kimse ABD'de yaşamamış, belli oluyor. Eğer tutumlu birisi iseniz kredi skoru oluşturup mortgage ile ev almak Türkiye'de kira sözleşmesi ayarlamaktan daha kolay olur.

Mülteci gibi şeyler Türkiye'de yok, Amerika'da sosyal devlet olmadığı için evsiz ve işsiz sayısı çok daha fazla.
Biz tayinciyiz ve doğuda çok gezdik. Sınıfımın yarısı Suriye ve Afgan uyruklu iken mülteci yok demen ironik. Halen mülteci yok demeye devam ediyorsan gözlerini ve kulaklarını kapamışsın demektir. Bu sözcükleri mülteciler tarafından taciz edilen kız arkadaşlarıma sarfedersen sana gerekli cevabı vereceklerinden eminim. Ülkenin durumu ortada. Hiçbir şeyin antiliğini yapmıyoruz. Sizin gibiler eleştiri yapmadığı sürece ülke daha kötüye gidecek.

Biz tayinciyiz ve doğuda çok gezdik. Sınıfımın yarısı Suriye ve Afgan uyruklu iken mülteci yok demen ironik. Halen mülteci yok demeye devam ediyorsan gözlerini ve kulaklarını kapamışsın demektir. Bu sözcükleri mülteciler tarafından taciz edilen kız arkadaşlarıma sarfedersen sana gerekli cevabı vereceklerinden eminim. Ülkenin durumu ortada. Hiçbir şeyin antiliğini yapmıyoruz. Sizin gibiler eleştiri yapmadığı sürece ülke daha kötüye gidecek.
Sadece Türkiye'de yok demek istemiştim yanlış yazmışım.

Bu dedikleriniz Türkiye'de de var. Olay sadece ne kadar kazandığın değil. Burada kültür, yaşanabilirlik, ekonomi, kanun, adalet, fırsatları da hesaba katmak lazım. Tabii ki mükemmel değil, ancak ABD ile Türkiye'yi karşılaştırdığımızda 2023'te bir seçim yapmak çok zor olmasa gerek. Ayrıca pompacılığın nesi var? Massachusetts'de haftalık 40 saat saatlik $15 aldığında haftalık $600, aylık $2400 oluyor. $2400 bulunduğun bölgeye göre aylık harcamanı da kapsar, kiranı da kapsar, yatırımını da kapsar. Mantıklı olan tek kişi yaşayıp sadece bir işte çalışmak değil zaten. Genç yaşlarında isen ABD'de ev arkadaşı bularak kiranı ikiye hatta üçe bölerek gül gibi yaşayabilirsin. Konu sahibi arkadaş orada hayatı öğrenerek geleceği için yapabileceği en iyi yatırımı birinci dünya ülkesinde yaşayarak yaparken sen de sosyalden Amerika'daki pompacıları küçümsemeye devam edebilirsin.

Ne Türkiye'deki doktorlar küçümsenmeli, ne de ABD'deki minimum wage ile çalışan insanlar. Bu ikisi farklı statülerdeki insanlar, ancak mevzu para olduğu zaman klaslarının pek bir anlamı kalmıyor. Kurun hâli ortada.

ABD üniversitelerindeki Afganlar Pakistanlılar ile sınırdan ülkemize giren orta doğulular aynı değil.

Size kim ABD'de gittiği gibi ev almalısınız diyor? Bu tavsiyeyi veren hiç kimse ABD'de yaşamamış, belli oluyor. Eğer tutumlu birisi iseniz kredi skoru oluşturup mortgage ile ev almak Türkiye'de kira sözleşmesi ayarlamaktan daha kolay olur.
Hocam demek istediğim şeyi anlamadınız galiba, ben pompacılık kötü demiyorum ki Türkiye'de doktor olabiliyorsan Amerika'da pompacı olup ne yapacaksın diyorum. Ha sen doktor olamıyorsan pompacı olabilir yani fakat sadece pompacı olmak içinde kültür ve ortam değiştirmek ne kadar mantıklı bilemiyorum.

Ben ev alamasın demedim çalışırsa her şeyi yapabilir bu onun hayati sadece bilgi vermek istedim belki eksik bilmediğim şeylerde vardır elbet. Umarım onun için en güzeli olur şimdiden başarılar.

Siz gidebilirseniz düşünmeden gidin ilerde burada 1 ay biryelerinizi yırtıp kirayı ödeyememektense orada düzgün bir hayat yaşayın zaten size yol gösterecek abiniz de var ohh misss sizden sonraki nesillerde böyle ekonomik sıkıntının ne olduğunu bile görmeden sizin sayenizde hayata önde başlayacak. Kısacası gidin gerisini orada halledersiniz.

Hocam demek istediğim şeyi anlamadınız galiba, ben pompacılık kötü demiyorum ki Türkiye'de doktor olabiliyorsan Amerika'da pompacı olup ne yapacaksın diyorum. Ha sen doktor olamıyorsan pompacı olabilir yani fakat sadece pompacı olmak içinde kültür ve ortam değiştirmek ne kadar mantıklı bilemiyorum.
Oraya sadece pompacı olmak için gitmiyorsun. Geleceğini güven altına almak, insani haklarına daha kolay bir şekilde ulaşabilmek, ekonomi anlamında daha rahat olmak, yeni kültürler ve deneyimler kazanmak için gidiyorsun. Amerikanlar (beyaz, native, siyahi hepsinden bahsediyorum) kadar tembel insanlar görmedim. Türkiye'den gelmiş birisinin ABD'de çalışma konusunda sorun yaşayacağını hiçbir şekilde düşünmüyorum. En kötü iki işte çalışıp cebine aylık $3000 koyabilirsiniz. Amerikanlar bunu yapmayı bırakın bunu düşünmüyorlar bile. Bu yüzden 200-300 dolar için birbirlerini vuran insanlar da görebiliyorsun. Üçüncü dünya ülkesi olmaya doğru adım adım ilerlediğimiz bu günlerde ABD'ye çalışmak için gittiğinde ortalama Amerikan'ın neredeyse üç katını çalışıp onlarla kendini karşılaştırdığında anlıyorsun ne demek istediğimi. Tembellerin ülkesinde çalışkan gibi hissediyorsun, bu yüzden sosyal medyadaki Türkler ABD'ye gittiklerinde sürekli ne kadar kazandıklarından bahsediyorlar. Türkiye'deki çalışma ortamları ve sertliğinden daha hafif ve daha kazançlı bir ortama girdiğinde inanılmaz zevk alıyorsun çalışmaktan. Demek istediğim bir doktor sosyal statü için bu ülkede kalarak hem kendi geleceğini hem de ailenin geleceğini riske atmış olur. Gerçekler maalesef böyle.

Ben ev alamasın demedim çalışırsa her şeyi yapabilir bu onun hayati sadece bilgi vermek istedim belki eksik bilmediğim şeylerde vardır elbet. Umarım onun için en güzeli olur şimdiden başarılar.
Demek istediğini anladım ancak maalesef bütün prosedürlere Türkiye'den örnek veriyoruz. Türkiye'de ev almak zor, ABD'de de zor. Ancak ABD'de kredi skoru oluşturarak bankanın sana olan güvencini arttırıp mortgage sağlayarak ev alıp o mortgage'ın parasını evi kiraya vererek karşıladığında hem evin kendi kendini ödüyor, hem de 5-10 sene içerisinde kendi evin olmuş oluyor. Karışık ancak işe yarayan, sonunda neredeyse kendi kendini ödemiş bir evin bulunmakta. Tabii diğer yorumlarımda da bahsettiğim gibi, tutarlı bir finansal bilgi ile yapılabilir bu.

Aynı zamanda sağlık hakkında konuşmam gerekirse kolluk kuvvetleri veya orduya katıldığında kontratında sana hem bonus, hem sağlık sigortası, hem de ücretsiz kolej fırsatı sunuyorlar. Bu yüzden 18 yaşına girmiş insanların çoğu yaşama atılmadan önce Navy gibi eğitimi diğer branşlara nazaran daha hafif olan (Bir bacağını kaybeden Air Force gazisine bunu söylediğimde suratıma küfretmişti, o yüzden eklemedim) branşlara girerek bu fırsatlardan faydalanıyorlarr. Berbat bir sistem, ABD'nin en kötü olduğu noktalardan birisi diyebilirim.

Alman pasaportuna da sahibim. Arkadaşa iyi bir meslek yapmayacaksan gitmenin ne anlamı var gibi bir şey dedim siz beni çok yanlış anlamışsınız. O Türkiye'de doktor olmak daha iyi dediğim şeyde arkadaş Türkiye'de doktor olmak ile çöpçü olmayı kıyaslıyordu ondan.

Alman pasaportuna sahipsin ama Türkiye'de doktor olmak istiyorsun ha :D? Yalan söylüyorsun az mantıklı söyle de inanma ihtimalimiz olsun.

Geri
Yukarı