Acer Aspire E1-571G hızlandırma önerileri

TheJunior

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese. Acer aspire E1-571G modelli bilgisayarım var ve bayağı bir süredir içi temizlenmiyor ve termal macun değiştirildimi haberim bile yok. Babamın arkadaşı iyi bir bilgisayar tamircisi var (Bilgisayar mühendisliği bitirmiş kendisi) ve bilgisayar her 7-8 ayda bir götürüyorduk fakat 1 buçuk yıldır temizlenmiyor. Siber saldırıya uğrama durumları falan oldu ve bu yüzden hiç ilgilenemedik. Temmuz ayında Format attım ve başka hiç birşey yapamadım. termal macun değiştirme konusunu okullar tatil onuca yaptıracağım onda bir sorun yok fakat bilgisayarın içini temizlemek ve performansını arttırmak içşin neler yapabilirim? Tüm önerilere açığım. Şimdiden teşekkürler. Sistem bilgilerini aşağıya yazıyorum:

İşletim sistemi: Win10
CPU: Intel(R) Core(TM) i3-3120M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz
GPU: Nvidia GeForce 710M
Dahili ekran kartı: Intel(R) HD Graphics 4000
RAM: 4
SSD: Lexar 128GB SSD ATA Device

Son düzenleme:
Merhabalar herkese. Acer aspire E1-571G modelli bilgisayarım var ve bayağı bir süredir içi temizlenmiyor ve termal macun değiştirildimi haberim bile yok. Babamın arkadaşı iyi bir bilgisayar tamircisi var (Bilgisayar mühendisliği bitirmiş kendisi) ve bilgisayar her 7-8 ayda bir götürüyorduk fakat 1 buçuk yıldır temizlenmiyor. Siber saldırıya uğrama durumları falan oldu ve bu yüzden hiç ilgilenemedik. Temmuz ayında Format attım ve başka hiç birşey yapamadım. termal macun değiştirme konusunu okullar tatil onuca yaptıracağım onda bir sorun yok fakat bilgisayarın içini temizlemek ve performansını arttırmak içşin neler yapabilirim? Tüm önerilere açığım. Şimdiden teşekkürler. Sistem bilgilerini aşağıya yazıyorum:

İşletim sistemi: Win10
CPU: Intel(R) Core(TM) i3-3120M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz
GPU: Nvidia GeForce 710M
Dahili ekran kartı: Intel(R) HD Graphics 4000
RAM: 4
SSD: Lexar 128GB SSD ATA Device
Temizleme dışı bir şey yapılmaz bu bilgisayara, belki 4 GB daha RAM takılabilir.

Hocam SSD pek olduğunu sanmıyorum, kuzenim bayağı iyi anlıyor bu olaylardan. SSD kapağını açmıştı bir keresinde SSD tipli HDD olduğunu söylemişti.

Bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayın. Antivirüs de dahil.

Veya bu sisteme Linux yükleyin. Linux bu sistemi büyük oranda canlandıracaktır.

Linux başta karmaşık gelebilir ama alışınca sorun yaşamazsınız.

Zaten ekran kartı giriş seviyesi olduğundan oyun için kullanılması zor veya GeForce Now vb. ile oyun oynuyorsanız tarayıcıdan veya bağlantıdaki yöntem ile de deneyebilirsiniz. Tarayıcı olarak Chrome ve Edge destekleniyor. İki tarayıcının da yanlış bilmiyorsam Linux sürümü var.

Bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayın. Antivirüs de dahil.

Veya bu sisteme Linux yükleyin. Linux bu sistemi büyük oranda canlandıracaktır.

Linux başta karmaşık gelebilir ama alışınca sorun yaşamazsınız.

Zaten ekran kartı giriş seviyesi olduğundan oyun için kullanılması zor veya GeForce Now vb. ile oyun oynuyorsanız tarayıcıdan veya bağlantıdaki yöntem ile de deneyebilirsiniz. Tarayıcı olarak Chrome ve Edge destekleniyor. İki tarayıcının da yanlış bilmiyorsam Linux sürümü var.
Hocam Linux bi keresinde kullanmıştım da hiç ısınamadım 1 ayda geri Windows'a döndüm. GeForce Now paralı değilmiydi? Oyun ise Valorant 30 FPS oynuyorum sadece internet sorunu var o da pek problem değil.

Hocam bu arada şimdi görev yöneticisine baktım da 8 GB RAM gösteriyor

Temizleme dışı bir şey yapılmaz bu bilgisayara, belki 4 GB daha RAM takılabilir.

Hocam temizlemeye çalıştım da klavye altını temizledim ama 2 tane vida yüzünnden açamadım arka kapağı temizleyemiyorum bu yüzden.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı