İnceleme Acer Aspire E5-573

Bu bilgisayarı neredeyse 8 yıldır kullanıyorum ve HDD dışında asla bir sorun görmedim. Bu laptop oyunlarda sizi götürmez ama VS Code, VS, Blender ve 3DMAX'da rahat 60 FPS stabil çalışıyor ve render süreside fazla uzun sürmüyor çünkü HDD'si o kadar yavaş değil. 2.elden temiz halini 2200 ila 2800 arasında bulabilirsiniz. Sadece iş için bilgisayar alacaksanız ve yazılım ile ilgileniyorsanız alınabilecek bir ürün. HDD'si yerine 240 GB'lik bir SATA SSD bile bilgisayarı fişek gibi yapıyor. Bilgisayarın parçaları Windows 10 ile tam uyumlu ve rahat çalışıyor yani Windows 7 veya 8.1 gibi sürümlerde performans düşüşü görebilirsiniz. Bilgisayar APU olmadığı için ayrı güzel hem APU işlemci hem de ekran kartına sahip. Ekran kartı modeli GeForce 920M 2 GB DDR3 ve işlemcisi ise Intel Core i5-4470'dir, overclock ile 3.20 GHz bile görüyor.

İş kısmını bir kenara bırakalım ve bu bilgisayarda oyun oynanır mı sorusuna yanıt verelim. Bu bilgisayarda oyun oynanmaz, oynayacaksanız en fazla düşük ayarlarda 1080p CS:GO'yu 60 FPS oynayabilirsiniz. Zaten ekranı oyuna elverişli değil, 60Hz 5ms bir ekrana sahip. (Overclock ile 75 oluyor ama gecikme 7Ms'i görüyor.)

Kendi testlerime göre oyunların performansı:
R6S: Açılmıyor (Yetersiz RAM hatası)
CoD MW 1, 2, 3 ve BO 1, 2: 1080p High 70 ila 100 FPS arası
CS:GO: 1080p Low 60 FPS stabil
Valorant: 768P Low 50 ile 80 FPS arası
RDR 2: 480p Low 15 FPS
GTA 5 720p Low 30 FPS (Online 15 FPS)
LoL: 1080p High 50 ila 60 FPS arası
Ben kısaca bu bilgisayarın iş tarafını beğeniyorum. Yeni bir bilgisayara geçtiğim için bu emektara bir inceleme yazmak istedim. Kısa ve açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi günler.

Selam, bende de aynı laptop var. Yıllardır çalışmaz vaziyetteydi alıp tamir ettirdim, kendim yükselttim ve şu an GTA 5'i hiç kasmadan çalıştırıyor. Ayrıca ben LoL'den 120 FPS falan alıyorum. 8 GB RAM ve 240 GB SSD takviyesi yaptım. Bilginiz olsun.
Sizden birkaç şeyi açıklamanızı rica edeceğim. Benim için çok önemli.
İlk olarak en önemlisi lütfen müsait olduğunuz bir vakitte cihaza FurMark indirip cihaz şarjda iken FurMark'tan GPU stres test ve CPU stres testi aynı anda açıp birkaç kere şarjdan çekip tekrar takar mısınız? Şarj olmada bir kesiklik oluyor mu acaba?

İkinci olarak

Bilgisayar APU olmadığı için ayrı güzel hem APU işlemci hem de ekran kartına sahip

Acaba bu cümle APU olduğu anlamına mı geliyor? APU olup olmamasının ne gibi avantajları var?

Üçüncü olarak yalnızca işlemciyi mi overclock yaptınız? Ve nasıl yaptınız acaba rica etsem aydınlatabilir misiniz?

60Hz 5ms bir ekrana sahip. (Overclock ile 75 oluyor ama gecikme 7Ms'i görüyor.)

Bir de burada overclock Hz ve Ms'yi nasıl etkiliyor onu anlayamadım. Oyun ve film için 60Hz 5Ms mi yoksa 75Hz 7Ms mi daha iyidir?

Müsait olduğunuz bir vakitte sizden cevap bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Selam, bende de aynı laptop var. Yıllardır çalışmaz vaziyetteydi alıp tamir ettirdim, kendim yükselttim ve şu an GTA 5'i hiç kasmadan çalıştırıyor. Ayrıca ben LoL'den 120 FPS falan alıyorum. 8 GB RAM ve 240 GB SSD takviyesi yaptım. Bilginiz olsun.
Sizden birkaç şeyi açıklamanızı rica edeceğim. Benim için çok önemli.
İlk olarak en önemlisi lütfen müsait olduğunuz bir vakitte cihaza FurMark indirip cihaz şarjda iken FurMark'tan GPU stres test ve CPU stres testi aynı anda açıp birkaç kere şarjdan çekip tekrar takar mısınız? Şarj olmada bir kesiklik oluyor mu acaba?

İkinci olarak

Acaba bu cümle APU olduğu anlamına mı geliyor? APU olup olmamasının ne gibi avantajları var?

Üçüncü olarak yalnızca işlemciyi mi overclock yaptınız? Ve nasıl yaptınız acaba rica etsem aydınlatabilir misiniz?

Bir de burada overclock Hz ve Ms'yi nasıl etkiliyor onu anlayamadım. Oyun ve film için 60Hz 5Ms mi yoksa 75Hz 7Ms mi daha iyidir?

Müsait olduğunuz bir vakitte sizden cevap bekliyorum. Çok teşekkür ederim.
APU işlemci demek, ekran kartı olan işlemci demektir. FurMark testi yapamam maalesef, artık bende değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı