Acer Nitro 5 AN515-52 undervolt yapmak

• Konuyu başlatan PyXs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 4B

PyXs

Hectopat
Merhabalar, başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayarım Acer Nitro 5 AN515-52 modeli işlemcime undervolt yapmak istiyorum. Fakat hangi değerler en iyi olur bilemiyorum ve işlemciye zarar da vermek istemiyorum. İşlemcim i5 8300H.
Undervoltu trottlestop uygulaması uzerinden yapacağım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. YouTube'den baktığım videolarda ise herkes farklı ayarlar yapıyor. Bazıları CPU Core'le CPU cacheyi seçip voltaj düşürüyor. Bazıları ise CPU Core, CPU cache, Intel GPU ve iGPU unslice değerlerinin voltajını kısıyor. Siz nasıl yapabileceğimi biliyorsanız yazarsanız çok sevinirim.

Aslında yok ama istersen diğer voltaj ayarlarını -80'de yapabilirsin. Ayarlarını yaptıktan sonra TSBench ile hata testi yap. Testi o voltajlarda fazla uzatmana gerek yok 2 3 dakika test yap hata bulunmazsa voltajı biraz daha düşür yani -105 falan yap tekrar test et. Hata bulunca geriye döneceksin voltajı arttırmaya başlayacaksın. Hatasız en düşük voltajı bulduğunda kaydet oyle kalsın.
şuan -80 ile test yaptığımda sorun olmadı işlemci max 85 derece çıktı 100 puan aldım bencmarkdan sonra -100 yaptım işlemci gene 85 dereceye çıktı bu sefer 99 puan aldım -120 ile yaptım max 82 dereceye çıktı gene 100 puan -135 ile yaptığımda 1 sn lik 84 dereceye çıktı 98 puan aldım
İstersen diğer voltaj ayarlarını -80 yapabilirsin. İşlemci hızına şimdilik dokunma.
işlemci hızından kastetiğiniz cpu core ve cpu cache değil demi 4ghz felan ondan kastediyorsunuz

Şu an -80 ile test yaptığımda sorun olmadı işlemci Max 85 derece çıktı 100 puan aldım bencmarkdan sonra -100 yaptım işlemci gene 85 dereceye çıktı bu sefer 99 puan aldım -120 ile yaptım Max 82 dereceye çıktı gene 100 puan

İşlemci hızından kastetiğiniz CPU Core ve CPU cache değil değil mi 4GHz falan ondan kastediyorsunuz

Hız derken evet 4GHz olayındna bahsediyorum. Aldığın puanın bir önemi yok, hata vermemesi lazım işlemcinin. Testi çok kısa tutma birkaç dakika yap -5 adımlarla voltajı düşürerek hata bulana kadar ilerle ve ardından birer adımlarla hata almayana kadar arttır.

Hız derken evet 4GHz olayındna bahsediyorum. Aldığın puanın bir önemi yok, hata vermemesi lazım işlemcinin. Testi çok kısa tutma birkaç dakika yap -5 adımlarla voltajı düşürerek hata bulana kadar ilerle ve ardından birer adımlarla hata almayana kadar arttır.
tamamdır luan -145 deyim 2- dk lık test yapıyorum fakat genede 81 dereceyi görüyor -80 dede 81 dereceyi görüyordu ben bunu -180 felan olsa normal bi değermi. Şaun -165 yaptım ve 2 hata verdi. şuan -160 yaptım ve 1 hata verdi
Şuan -155 yaptım bi sorun vermedi fakat sıcaklık genede 81 dereceye çıktı bu ağır oyunlarda gene 95 derecelere çıkmazmı. şuan -155 deyim fakat hwh monitörde baktığımda -159vol gösteriyor

Şuan -154 ile 7-8 dk lık test yaptım 1 eror verdi ve 84 dereceye kadar çıktı

tamamdır luan -145 deyim 2- dk lık test yapıyorum fakat genede 81 dereceyi görüyor -80 dede 81 dereceyi görüyordu ben bunu -180 felan olsa normal bi değermi. Şaun -165 yaptım ve 2 hata verdi. şuan -160 yaptım ve 1 hata verdi
Şuan -155 yaptım bi sorun vermedi fakat sıcaklık genede 81 dereceye çıktı bu ağır oyunlarda gene 95 derecelere çıkmazmı. şuan -155 deyim fakat hwh monitörde baktığımda -159vol gösteriyor
Abartma hocam hiç bir işlemcinin o voltajlarda stabil çalışacağını sanmıyorum, napıyosun 10 saniye mi test yapıyosun. GPU'nu da undervolt etmeden soğutamazsın kolay kolay.
Tamamdır luan -145 deyim 2- dk lık test yapıyorum fakat genede 81 dereceyi görüyor -80 dede 81 dereceyi görüyordu ben bunu -180 falan olsa normal bir değer mi? Şaun -165 yaptım ve 2 hata verdi. Şu an -160 yaptım ve 1 hata verdi
Şu an -155 yaptım bir sorun vermedi fakat sıcaklık genede 81 dereceye çıktı bu ağır oyunlarda gene 95 derecelere çıkmazmı. Şu an -155 deyim fakat HWH monitörde baktığımda -159vol gösteriyor

Şu an -154 ile 7-8 dk lık test yaptım 1 eror verdi ve 84 dereceye kadar çıktı

Olay şu, genelde laptoplarda CPU ve GPU aynı ısı borusuna bağlı olduğu için komponentler birbirini ısıtıyor. Ayrı borularda olsaydı işlemcini soğutabilirdin ama bir oyun oynarken GPU'ya da yük bindiği ve ısı boruları birbirine bağlı olduğu için işlemcin de ısınır.

Abartma hocam hiç bir işlemcinin o voltajlarda stabil çalışacağını sanmıyorum, napıyosun 10 saniye mi test yapıyosun. GPU'nu da undervolt etmeden soğutamazsın kolay kolay.
hayır 2.3 dk lık test yaptığımda o sonuç çıktı şuan -155 ile 10dk lık test yaptım 1 hata verdi şimdi ise -150 ile 10dk lık test yaptım hata vermedi işlemci max 86 derece gördü bu derece iyimi sizce.

Olay şu, genelde laptoplarda CPU ve GPU aynı ısı borusuna bağlı olduğu için komponentler birbirini ısıtıyor. Ayrı borularda olsaydı işlemcini soğutabilirdin ama bir oyun oynarken GPU'ya da yük bindiği ve ısı boruları birbirine bağlı olduğu için işlemcin de ısınır.
tamamdır teşekkür ederim bide son bir sorum daha olacak bilgisayarda işlemciyi yüksek perofrmans moduna alıdğımda işlemcim sürekli en son güçde çalışıyor ynai 3.96 3.92 3.98 gibi değerlerde dolaşıyor masa üstünde olsam bile googlede felan bu olayı nası ayarlayabilirim sadece gerektiği kadarını kullanmasını

Test etmek için steam pubg ye girdim fanlarımı en son devire alıp oyuna girdim ve 20 dk lık oynayışımda işlemci max 95 dereceyi görmüş bu iyi bir sıcaklıkmı?

hayır 2.3 dk lık test yaptığımda o sonuç çıktı şuan -155 ile 10dk lık test yaptım 1 hata verdi şimdi ise -150 ile 10dk lık test yaptım hata vermedi işlemci max 86 derece gördü bu derece iyimi sizce.

tamamdır teşekkür ederim bide son bir sorum daha olacak bilgisayarda işlemciyi yüksek perofrmans moduna alıdğımda işlemcim sürekli en son güçde çalışıyor ynai 3.96 3.92 3.98 gibi değerlerde dolaşıyor masa üstünde olsam bile googlede felan bu olayı nası ayarlayabilirim sadece gerektiği kadarını kullanmasını

Test etmek için steam pubg ye girdim fanlarımı en son devire alıp oyuna girdim ve 20 dk lık oynayışımda işlemci max 95 dereceyi görmüş bu iyi bir sıcaklıkmı?
Yüksek performans modunda öyle çalışır işlemci. İstersen güç seçeneklerinden maks çalışma hızını falan ayarlayabiliyorsun.

Normal.

Yüksek performans modunda öyle çalışır işlemci. İstersen güç seçeneklerinden maks çalışma hızını falan ayarlayabiliyorsun.

Normal.
ben undervolt dan önce işlemci hızını 37-35-34-34 olarak ayarlamıştım o ayarda genelde 3.39ghz de çalışıyordu ve işlemci gene max 95 derece felan oluyordu sizce hangisdi daha iyi bumu yoksa undervolt mu

ben undervolt dan önce işlemci hızını 37-35-34-34 olarak ayarlamıştım o ayarda genelde 3.39ghz de çalışıyordu ve işlemci gene max 95 derece felan oluyordu sizce hangisdi daha iyi bumu yoksa undervolt mu
Dediğim gibi GPU yüzünden ısınıyor, bence sadece undervolt yap hızı düşürme.

Geri
Yukarı