Acer Nitro 5 AN515-54 performans ve ısınma sorunu

Yeyith

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Tulpar T5 V23.3.2

CPU: i5-12450H 8C/12T
GPU: RTX4060 8GB 128BIT
RAM: 32GB DDR4 3200MHz
SSD: 1TB M.2 SSD
Meslek
İngiliz Dil Edebiyatı Öğrencisi
Arkadaşlar sorunum başlıkta da gördüğünüz gibi,
Laptopu neredeyse 6 aydır kullanıyorum yani daha yeni ama böyle performans kayıpları yaşıyorum belki ben birşeyleri es geçiyorumdur ilk kez Gaming laptop kullanıyorum daha önceden sadece kasa kullanıyordum.
İnternetten diğer oyuncuların aynı bilgisayar ile yaptıkları testlere baktığım (örneğin) Just Cause 4 onlarda sabit 60 FPS oynatırken bende 30-40 bazen 20 FPS'e kadar düşebiliyor. Üstelik ısınma sorunu başka bir dert altında küçük bir soğutucu olmasına rağmen 92-95 dereceyi bulabiliyor sıcaklık hem de fanlar maks ayarında iken.
Lütfen birileri yardımcı olsun farklı marka aynı özellikleri taşıyan arkadaşımın bilgisayarı benimkinden daha iyi performans gösteriyor nedeni nedir?

Termal macunu yenileyebilirsiniz, FPS sıcaklıktan kaynaklı ani düşüş yaşıyorsa işe yarayacaktır, işe yaramazsa sıcaklığı düşürmek için Undervolt yapabilirsiniz. Fan çıkışlarını kontrol edebilirsiniz tozlanmış olabilir. Bilgisayarı yüksek performansta kullanıyorsanız dengeli moda alıp az da olsa ısınmayı azaltabilirsiniz ama performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Termal macunu yenileyebilirsiniz, FPS sıcaklıktan kaynaklı ani düşüş yaşıyorsa işe yarayacaktır, işe yaramazsa sıcaklığı düşürmek için undervolt yapabilirsiniz. Fan çıkışlarını kontrol edebilirsiniz tozlanmış olabilir. Bilgisayarı yüksek performansta kullanıyorsanız dengeli moda alıp az da olsa ısınmayı azaltabilirsiniz ama performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Termal macunu yenileyebilirim evet ama garantiden çıkar mı şimdi onu merak ettim veya bilgisayarın arkasını açsam garantisi bozulur mu? Undervolt ve fan temizliği tamam zaten ben onları önceden yapmıştımayrıca dengeli moda alınca performansta ağır bir şekilde kayıp oluyor ve ısınmayada pek yararı olmuyor.

Garantiden çıkar mı bir fikrim yok o yüzden bir şey diyemeyeceğim fakat Turbo Boost açıksa kapatmayı deneyebilirsiniz, bundan da olumlu bir sonuç alamazsanız başka bir fikrim yok hocam.

Isınma sorununa bir çare bulamadım ama FPS sorununu hallettim eğer Windows 10 kullanıyorsanız ayarlar>oyun>yakalamalar(dvr)>ben oyun oynarken arka planda kaydet'i kapatın.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (361).png
    Ekran Görüntüsü (361).png
    388,4 KB · Görüntüleme: 76

Yeni konular

Geri
Yukarı