Acer Nitro 5 CPU sürekli 90 derece

soluksanri

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen hafta Acer Nitro 5 AN515-45 modeli laptop aldım. Oyun oynarken Nitrosense de güç planı dengede, fan hızı modu otomatik de ve coolboost açık olduğu halde cpu sıcaklığı genelde 89-92 arası gidiyor. Gaming laptoplar da 90 derece genelde normal diyorlar ama bilemedim sizce normal mi bu değer, düşürmek için ne yapabiliriz?

Laptopun tam özellikleri AMD Ryzen 5 5600H, 16GB RAM, 512GB SSD, Harici RTX 3060 6 GB.

Aslında normal. Kaç senelik bilmiyorum bilgisayar ama ekran kartına göre 1 seneden eski değildir muhtemelen. Eğer 6-8 ay gibi bir süre geçtiyse soğutması tozlanmış olabilir. Bu en çok olan bir şey. Hele Acer'in fanları çok hızlı dönmesi ve farklı seviyelerde olması sebebiyle daha çabuk tozlanıyor. Toz temizliğini yapabilirsiniz. Macun değiştirmeye muhtemelen gerek yoktur.

Arkadaşlar geçen hafta Acer Nitro 5 AN515-45 modeli laptop aldım. Oyun oynarken Nitro sense de güç planı dengede, fan hızı modu otomatik de ve coolboost açık olduğu halde CPU sıcaklığı genelde 89-92 arası gidiyor. Gaming laptoplar da 90 derece genelde normal diyorlar ama bilemedim sizce normal mi bu değer, düşürmek için ne yapabiliriz?

Laptopun tam özellikleri AMD Ryzen 5 5600h, 16 GB RAM, 512 GB SSD, harici RTX 3060 6 GB.

Hocam memnun musunuz bilgisayardan FPS değerleri falan nasıl? Kaç sene kullanırsınız sizce.

Aslında normal. Kaç senelik bilmiyorum bilgisayar ama ekran kartına göre 1 seneden eski değildir muhtemelen. Eğer 6-8 ay gibi bir süre geçtiyse soğutması tozlanmış olabilir. Bu en çok olan bir şey. Hele Acer'in fanları çok hızlı dönmesi ve farklı seviyelerde olması sebebiyle daha çabuk tozlanıyor. Toz temizliğini yapabilirsiniz. Macun değiştirmeye muhtemelen gerek yoktur.
Adam geçen hafta aldım demiş.
@soluksanri Macunu Honeywell 7950 ile değiştirirsen faydasını görürsün.

Adam geçen hafta aldım demiş.
@soluksanri macunu honeywell 7950 ile değiştirirsen faydasını görürsün.

Geçen hafta aldığını görmedim.

Ayrıca termal pad ile işlemci sıcaklığının bağlantısını çözemedim. Aydınlatır mısınız beni?

Normal termal macun alınsa olmaz mı? Termal iletimi ne düzeyde? İnternetten dolayı çok net görüntüleyemiyorum sayfayı. KYK interneti sağ olsun.
Hocam kaç tane Gaming Laptop geçti elimden, arkadaşın önerdiği meret dışında klasik termal macunlar 2 ay sonra etkisini kaybediyor, bu işlemciler ne yaparsanız yapın uzun süre UV'suz 80 derecelerde tutamıyoruz.

Normal termal macun alınsa olmaz mı? Termal iletimi ne düzeyde? İnternetten dolayı çok net görüntüleyemiyorum sayfayı. KYK interneti sağ olsun.
Bu macunu Lenovo fabrika çıkışlı olarak kullanıyor. Pump out yapmıyor hiçbir şekilde. İletkenliği rakamsal olarak 8.5 fakat diğer termal macunlarla kıyaslandığında sıvı metalden 5 derece daha sıcak olduğunu söyleyebilirim.

Geri
Yukarı